Повідомити новину

Поширити:

Як тільки у Тернополі відгримів випускний, державна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій розділила Україну на 4 карантинні зони, залежно від рівня захворюваності на COVID-19. Тернопіль та Луцьк потрапили до «червоної» зони. Згідно з новими правилами, у  цих  містах має бути зупинено громадський транспорт, закрито ТРЦ, кафе і ресторани, а також заборонено відвідування дошкільних навчальних закладів.
Перед бунтом
Для тернополян таке рішення стало великою несподіванкою. А для мерії – геть не комільфо, бо складається враження, що випускний відбувся у пік ковідної небезпеки. Але проведення заходу було неминучим, бо ж на носі вибори. Молодь після виснажливого нестандартного навчального року прагнула свята, розкішні сукні і костюми просилися із шаф (випускний гардероб готують, як правило, ще з осені), батьки, які достоту витратилися, воліли, щоб це було не намарно… Словом, електорат хотів свята й політики сказали «так».
Обмеження «червоної» зони мали настати з понеділка, 3 серпня. Але напередодні мерія заявила: Тернопіль житиме у звичному режимі – усі працюватимуть, жодних обмежень. Мер Сергій Надал емоційно коментував віднесення Тернополя до «червоної» зони: «Чому це вигідно? Чи не тому, що тернополяни збирають підписи на захист української мови, а в Луцьку зірвалась «антитерористична операція»? Чи не тому, що відстоювали національну позицію під стінами Верховної Ради у Києві? Що виступили проти дистанційного навчання? Це так чинять з «непокірними» обласними центрами?»  На це в уряді стримано нагадали: орган місцевого самоврядування не має права пом’якшувати карантинний режим, може хіба що посилювати.
Міністр охорони здоров’я Максим Степанов, коментуючи розділення України на карантинні зони, зазначив: «Такі показники затверджено урядом. Вкотре наголошую: тут немає ніякої політики, тут – суто турбота про здоров’я українців і контроль над рівнем захворюваності в нашій країні. Це дуже важливо для того, щоб ми не перейшли в режим надзвичайної ситуації щодо заповнюваності ліжок».
Наразі зонування області має такий вигляд: Тернопіль – «червоний», до помаранчевої зони потрапили райцентр Бережани та увесь Бучацький район. Там заборонена діяльність спортзалів, хостелів, туристичних баз, дитячих таборів, розважальних  закладів, ресторанів у нічний час, планові госпіталізації в лікарнях, а також діють обмеження для масових заходів: одна людина на 20 кв. м та не більш як 100 осіб.
До «жовтої» зони потрапили Бережанський, Гусятинський, Козівський, Лановецький та Чортківський райони. Тут діє заборона на відвідування установ соціального захисту, в яких перебувають люди похилого віку.
Збільшили кількість тестування і наразилися на репресії?
Леонід Бицюра, заступник тернопільського мера, так висловився у «Фейсбук»: «Починаючи з квітня-травня 2020 року, ситуація з протидії пандемії в країні є некерованою, за винятком кількох міст-обласних центрів.
Державна влада виявила повну неспроможність виконувати власні повноваження щодо забезпечення моніторингу, профілактики, боротьби з COVID-19.
Станом на сьогодні в країні відсутня реальна статистика стосовно захворювань на коронавірус вказаного типу.
Зважаючи на це, у центральних органів влади відсутня аргументація стосовно впровадження будь-якого зонування. Це є фікція та самообман.
Будь-який регіон чи місто, збільшуючи кількість тестування та реальної діагностики, наражається на подібні репресії через повну зупинку економіки.
Україна на сьогодні у важкому соціально-економічному стані. Наявні всі ознаки фінансової та господарської катастрофи. Зубожіння населення безпрецедентне».
Життя з понеділка
У понеділок люди пішли на роботу, працював і громадський транспорт, хоч були спроби поліції заблокувати виїзд на лінії тролейбусів. Загалом наразі, схоже, поліція не виявляє надмірних репресивних ініціатив, але усе покаже час. На сайті обласної поліції зазначається, що поліцейські проводять заходи превентивної діяльності: спілкуються з суб’єктами господарювання щодо забезпечення дотримання встановлених обмежень.
І нагадують, що санкція статті  44-3 КУпАП (порушення правил карантину) передбачає покарання у вигляді накладення штрафу на громадян від однієї до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб – від двох до десяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Депутати зібралися на позачергову сесію
Третього серпня  зібралася позачергова сесія Тернопільської міської ради, на розгляді якої було єдине питання: «Про виконання Постанови Кабінету Міністрів України від 22.07.2020р. №641 «Про встановлення карантину та запровадження посилених протиепідемічних заходів на території із значним поширенням гострої респіраторної хвороби COVID- 19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2». Депутати прийняли рішення зобов’язати виконавчі органи міської ради, підприємства, установи та організації забезпечити  належне функціонування закладів   дошкільної освіти, громадського транспорту та життєдіяльність  Тернопільської міської  територіальної громади відповідно до рішень місцевої комісії ТЕБ та НС.
Також рекомендовано суб’єктам господарської діяльності здійснювати свою діяльність відповідно до рішень вищезгаданої місцевої комісії, а органам Національної поліції – не вчиняти дій щодо притягнення до відповідальності суб’єктів господарювання, які діятимуть відповідно до рішень місцевої комісії.
«Зупинити роботу міста ми не можемо. Місто і так від початку епідемії втратило понад 100 млн грн, натомість не отримали допомоги від держави. Придбання медикаментів, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту і навіть зарплати лікарям фінансується за рахунок міського бюджету», – прокоментував рішення Сергій Надал.
Поїзди минають Тернопіль
Укрзалізниця припинила продаж квитків на поїзди далекого прямування до станцій Луцьк і Тернопіль.
Про це повідомила пресслужба Укрзалізниці. Продаж квитків буде закритим до рішення регіональних комісій з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Обмеження діятимуть для поїздів: №41 / 42 Дніпро-Трускавець; №98 / 97 Ковель-Київ; №88 / 87 Ковель-Новоолексіївка; №12 / 11 Одеса-Львів; №81 / 82 Київ-Ужгород; №49 / 50 Київ-Трускавец; №136 / 135 Чернівці-Одеса; №108 / 107 Одеса-Ужгород; №110 / 109 Львів-Херсон; №86 / 85 Львів-Новоолексіївка; №715 / 716 Київ-Львів.
Пасажирам цих поїздів запропонували компенсацію повної вартості квитків.
Від 3 серпня потяги далекого сполучення тимчасово не зупинятимуться у Тернополі. Це уже спричинило низку конфліктних ситуацій. Тернополяни, які їхали з Херсону, бунтом змусили зупинити потяг у Тернополі. Загалом пасажири, які прямують до нашого обласного центру, мають невеликий вибір: зійти у Хмельницькому чи у Львові.
Залізниця – державна монополія, і орган місцевого самоврядування нею не покерує. На сесії Тернопільської міської ради проголосували скерувати звернення до міністра інфраструктури з проханням зняти обмеження на зупинку потягів у Тернополі.
Інфекція та політика – небезпечна суміш
Коронавірус і вибори переплелися у часі. Люди хочуть жити, ніби вірусу не існує.  Політики  догоджають потенційним виборцям – віддано, як ніколи, і говорять те, що хоче почути електорат. Втомлені від жорсткого карантину, фінансово виснажені тернополяни, звісно, проти нових обмежень. Але коронавірус не питає нас, чого ми хочемо. Тернопіль дає достатньо приводів для нових некерованих спалахів  – той же випускний, вечірні застілля після нього, що там казати – життя у місті вирує у всіх його проявах, наче жодної загрози не існує. Роль бунтівного мера – дуже вигідна позиція у виборчих перегонах і буде експлуатуватися, як кажуть, «по повній програмі». А надто, якщо за це фактично немає жодної відповідальності, адже бунтівні рішення приймає колегіальний орган – сесія, яку до кримінальної відповідальності не притягнеш.
Коли ж бунт продовжиться за погіршення епідситуації, і містяни, заспокоєні таким «захистом», втратять відчуття реальності, ось тоді чатуватиме справжня небезпека. Або ж, якщо піде у хід банальна технологія: менше тестувати – краща статистика. І усе заради того, щоб не потрапити у «червону» зону. Словом, саме тепер нам ой як знадобиться критичне мислення.
Ольга КУШНЕРИК