Повідомити новину

Поширити:

Минулого тижня у Збаразькому замку, де протягом багатьох століть відбувалася не одна важлива подія, завершила свою роботу ще одна – виїзне засідання Комітету Верховної Ради України з питань бюджету. Чому саме на Тернопіллі? І які розглянуто питання та прийнято рішення? Про це наша розмова з головою облдержадміністрації Степаном Барною.
– Проведення засідання Комітету Верховної Ради з питань бюджету саме в нашій області ініціювали разом із народним депутатом України від «Блоку Петра Порошенка» «Солідарність» Тарасом Юриком. А голова комітету, Андрій Павелко (виходець із Дніпра), охоче підтримав цю ініціативу.
До речі, не так давно у нас відбувалося і виїзне засідання парламентського Комітету з питань аграрної політики. Зазначу, подібні заходи вигідні насамперед тому регіону, де їх проводять. Бо це дає змогу на високому рівні не лише детально обговорити найгостріші проблеми області, а й прийняти конкретні узгоджені рішення.
– Читачам «Свободи» було б цікаво почути про них.
– Для прикладу, було обговорено проблеми розвитку в Україні зимових видів спорту та перспективи розбудови необхідної для цього інфраструктури у Кременці (санний спорт, стрибки з трампліну) та в Підгородньому Тернопільського району (біатлон). Чи, скажімо, домовилися про придбання вкрай необхідного обласному онкодиспансеру надсучасного лінійного прискорювача для надання медичної допомоги онкологічно хворим. У тому числі й пацієнтам з усіх областей Західної України.
Здача в експлуатацію довгобуду обласного державного архіву та реанімація роботи одного із заводів з утилізації шкідливих продуктів тваринницької галузі; будівництво нових приміщень для двох шкіл у селах, де, на щастя, ще родиться багато дітей; створення умов для достойного відзначення в області 765-річчя з часу коронування великого правителя Галицько-Волинської держави Данила Галицького; реконструкція шляхопроводу на вулиці Об’їзна у Тернополі… Це далеко не повний перелік питань, які нам вдалося детально обговорити впродовж майже п’яти годин засідання комітету.
– Які проблемні і важливі питання отримають фінансове підкріплення?
– Додам, що минулого тижня засідання комітету продовжилося в Києві і я брав у ньому участь. А тому можу стверджувати: було проголосовано за кожну нашу пропозицію щодо спрямування з Державного бюджету коштів на їх реалізацію у поточному році. Переважну більшість із них комітет підтримав. А це означає, що область отримає додаткову фінансову допомогу в розмірі кількох сотень мільйонів гривень. Вдячний усім народним депутатам, які у Верховній Раді представляють Тернопільщину. Хоча не всі вони є членами бюджетного комітету, однак взяли участь у його роботі, підтримали інтереси краю.
– Приємно зазначити, з яким хвилюванням ви про це розповідаєте. Більшість тернополян позитивно оцінює ваші особисті ініціативи стосовно зміцнення матеріальної-технічної бази закладів охорони здоров’я, освіти, соціальної сфери… На це, до речі, під час засідання комітету звернув увагу і перший заступник міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода. 
– Вдячний нашому землякові В’ячеславу Андроновичу за позитивну оцінку скромної праці, за постійну підтримку, яку він надає нам у межах своїх можливостей і повноважень.
За три останні роки область, і справді, зробила прорив у багатьох галузях та напрямках економічного та соціального розвитку, в тому числі завдячуючи і підтримці держави.
Порівняно з 2014 роком, державні капітальні вкладення в розвиток нашої області, а особливо в реалізацію програм та проектів соціально-культурного спрямування, зросли майже у 30 разів: з 12,4 млн грн – до 359,8 млн грн. Це дало нам можливість реалізувати 543 інвестиційних проекти, в тому числі 225 – у сфері освіти; 76 –культури; 56 –охорони здоров’я; 44 – житлово-комунального господарства.
– Не забуваймо і про аграрну галузь, яка є пріоритетною для нашого краю.
– Так, і завдяки сприятливій політиці держави агропромисловий комплекс області розвивається інтенсивно. А в зерновиробництві, виробництві та переробці соняшнику, молочарстві, свинарстві, птахівництві, садівництві, вирощуванні ягідних культур він демонструє світові зразки ведення господарства, збереження та переробки сировини. Загалом обсяги продукції сільського господарства у 2017 році зросли на 6,6 відсотка. За темпами приросту  це – друге місце в державі.
Показовою є цукрова галузь: у 2012 році сім цукрових заводів області виробили 208 тис. тонн цукру, а в 2017 чотири модернізовані заводи – 283 тис. тонн. Сьогодні тут робітники працюють цілорічно, а не сезонно, як раніше. Середня заробітна плата у сезон цукроваріння сягала від 12 і більше тисяч гривень.
Розвиваються нові форми господарювання та надання послуг на селі, зокрема сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи. Сьогодні їх діє вже понад 50.
Модернізується дорожня інфраструктура. У 2017 році на дорожнє будівництво спрямовано 865,9 млн грн. Цьогоріч капітальні вкладення в цю галузь становитимуть понад 2 мільярди гривень. Ми повністю завершимо відбудову державних магістралей у напрямках Львова та Бродів, розпочнеться їх реконструкція у напрямках Хмельницького, Чернівців, Івано-Франківська… Понад 300 млн гривень буде вкладено у ремонт доріг місцевого значення…
– Цифри, звичайно, вражають. А як позначається це на статках людей, зокрема, зайнятих у виробничих сферах?
– Сьогодні середньомісячна заробітна плата в області наближається до семи тисяч гривень. Багато це чи мало? Звичайно, мало, порівняно з країнами Європи. Але щодо 2014-го, це – більше, ніж удвічі.
Тішить те, що розмір заробітної плати на селі зрівнявся із заробітною платою у промисловості. А в окремих господарствах (а їх – понад десять) вона становить від десяти і більше тисяч гривень.
Крім того, останніми роками у кілька разів зросла орендна плата за землю власникам земельних паїв, що вагомо позначається на збільшенні бюджетів сільських сімей, а також на зростанні індивідуальних селянських господарств.
На жаль, ще дуже низький рівень оплати праці у сфері надання побутових послуг, в торгівлі і, як не дивно, в будівельній галузі. Очевидно, там не все гаразд. Я дав доручення вивчити це питання.
– Читачам нашої газети буде дуже цікаво дізнатися про результати цього розслідування. Але запитання про інше: як влада допомагає малозабезпеченим?
– Для їх підтримки область бере активну участь у реалізації комплексу державних програм, зокрема, «Доступні ліки» та інших. До цієї справи залучено 262 аптеки та понад 300 тисяч жителів області, які минулого року отримали лікарські засоби безкоштовно або ж за знижкою.
У вже згадуваному зверненні до Комітету Верховної Ради ми обгрунтували потребу збільшити допомогу з державного бюджету на 1,5 мільярда гривень для компенсації населенню субсидій на оплату за комунальні послуги та енергоносії.
Щоб кардинально покращити надання медичних послуг населенню на первинній ланці (особливо у селі), ми розпочинаємо будівництво нових амбулаторій, їх оснащення необхідним сучасним обладнанням, на що передбачено близько 200 мільйонів гривень…
Зауважу, що основою соціального достатку є прискорене зростання економіки, яка базується на сучасних технологіях та прогресивних мотиваційних моделях організації праці. Саме тут наші найбільші резерви, які маємо задіяти належним чином.
Розмовляв
Володимир БАВОРІВСЬКИЙ