На прохання наших читачів ми запросили до розмови голову облдержадміністрації Степана Барну і попросили його розповісти про економічну ситуацію у краї та перспективи розвитку Тернопілля на найближчу перспективу.
– Степане Степановичу, враховуючи, що це перша наша зустріч у цьому році на сторінках «Свободи», доречно запитати, чи задоволені ви роком, що минув, і які пріоритети області на 2017-й?
-Загалом, задоволений. Адже 2016-й був роком певного зростання економіки нашого краю. Підтверджують це реальні цифри: збільшення обсягів промислового виробництва склало 9,3 відсотка (у державі – 2,4). Це відбулося завдяки стабільній роботі основних наших виробництв – машинобудівного, світлотехнічного; легкої, деревообробної, харчової промисловості; виробництва будівельних матеріалів, а також – відкриттю нових потужностей. Для прикладу, компанія «Агропродсервіс» налагодилавиробництво понад 50 різноманітних якісних ковбасних, консервних, м’ясних виробів на відновленому Тернопільському м’ясокомбінаті і створила там більше 200 робочих місць. Запрацювали перші цехи новоутвореного підприємства ТзОВ «СЕ Борднетце Україна» з виробництва електроустаткування для автотранспортних засобів у м.Чорткові. До 2018 року тут має працювати до трьох тисяч людей. Тому вже нині слід подбати про підготовку для цього колективу необхідних кадрів. Відповідне доручення отримали управління освіти та науки облдержадміністрації і Тернопільський національний технічний університет.
Підвищенню ефективності промислового комплексу області сприяло налагодження співпраці з Державним концерном «Укроборонпром».У результаті, обсяги реалізованої промислової продукції зросли майже на 32,4 відсотка.Забезпечувати Збройні сили України усім необхідним, що виробляє область, будемо і нинішнього року.
Плануємо здійснити низку економічних заходів, які дадуть можливість реанімувати колись успішні підприємства, зокрема, Бережанський «Керамік», Збаразький сирзавод, ТОВ «ЛГЗ Калганов», Монастириський молочний завод, ТзОВ «Продагроальянс». Також хочемо відкрити близько десятка нових виробництв у Шумському, Теребовлянському, Козівському, Кременецькому районах, на що буде залучено понад 600 млн. грн. інвестицій.
Стабільно працює аграрний сектор. За темпами росту обсягів виробництва сільгосппродукції торік область посіла 12 місце в Україні. Цьогоріч цю планку ми повинні підняти як мінімум на три пункти і для цього закладаємо необхідні передумови. Скажімо, виробництво власної та залученої з інших регіонів цукросировини передбачається збільшити удвічі – до 2,5 мільйонів тонн.
– А кому сьогодні належать цукрові заводи в області?
– На сьогодні усі цукрові заводи області належать серйозній компанії з іноземним та національним капіталом – «Радехівцукор». Упродовж кількох останніх років вона успішноорганізувала роботу Чортківського цукрозаводу. Тут одна з найвищих у галузі ефективність переробки цукросировини, а середньомісячна зарплата впродовж минулого сезону на підприємстві становила 11 тисяч гривень.
Відрадно, що минулого року на Тернопільщині розпочалося суттєве зростання чисельності поголів’я тваринництва у сільськогосподарських підприємствах. Цю тенденцію будемо всіляко підтримувати, у тому числі й за рахунок дотацій на продукцію тваринництва, передбачених державою.
Серед пріоритетів АПК – птахівництво. ПАТ «Птахофабрика Тернопільська» завершило будівництво нових пташників на 230 тисяч курей-несучок. Є всі підстави стверджувати, що з виробництва й реалізації яєць область твердо посідає одне з перших місць в Україні.
У програмах області передбачається серйозне розширення (у 2-3 рази) площ ягідників, садів, на що теж можна отримати державну підтримку. Переконаний, 2017 рік стане поворотним у відродженні кооперативного руху з виробництва, переробки та реалізації сільськогосподарської продукції, і плодоягідної зокрема.
– Завданням особливої ваги можна вважати будівництво та ремонт доріг державного і місцевого значення…
-Передусім, ми повинні зробити якісними магістралі, які з’єднують Тернопільщину з прикордонними областями і з центральною Україною, а також відновити дороги між нашими містечками, селищами, селами. На ці потреби торік з Держбюджету залучено майже 300 млн. грн., з місцевих бюджетів – 130 мільйонів. Цьогоріч ці суми маємо як мінімум подвоїти. Ставимо ще одне амбітне завдання – побудувати у 2017 році магістральні дороги у напрямках Тернопіль – Львів та Тернопіль – Кременець. Плануємо мобілізувати максимум зусиль та коштів новоутворених об’єднаних громад на покращення якості доріг місцевого значення. До речі, процес об’єднання громад в області триває, а ті місцеві ради, які зробили цей рішучий крок (їх 36), вже минулого року реально відчули переваги об’єднання, найперше – серйозним зростанням місцевих бюджетів навіть у 5–8 разів!
– Торік, як відомо, держава здійснювала вагому фінансову підтримку саме новоутворених об’єднаних громад…
– У 2016-му об’єднані громади області отримали з Держбюджету і використали 133,4 мільйона гривень субвенцій, а це сотні побудованих, реставрованих, капітально відремонтованих об’єктів… Цьогоріч ставимо перед собою значно вищі завдання.
Крім того, завершується відбір об’єктів для фінансування за кошти Державного фонду регіонального розвитку, а це, за попередніми даними, 115 млн. грн. 2016-го року область отримала й освоїла на реалізацію цих проектів 93,6 млн. грн. Віримо, що наші цьогорічні амбітні планипідтримають на найвищому рівні. Водночас маємо постійно нарощувати власні продуктивні сили, аби забезпечити максимальне та ефективне освоєння коштів. Я вже поставив завдання щодо створення комунальних підприємств, у тому числі й з обслуговування, ремонту та будівництва місцевих доріг.
Позитивною є динаміка розвитку будівельної галузі та залучення в економіку області іноземних інвестицій, хоча в останньому ми, на жаль, ще не досягли бажаних результатів. Саме тому продовжуємо роботу в напрямку максимальної популяризації інвестиційних переваг області. 14 лютого у Києвіпроведемо міжнародну презентацію області «Благословенне Тернопілля». Уже сама назва говорить, що до насможна сміливо йти з капіталом і новими технологіями. Взяти участь у цьому заході ми запросили Надзвичайних та Повноважних послів іноземних держав і керівників торговельно-економічних відділів іноземних посольств, представників іноземних бізнес-кіл, керівниківукраїнського уряду, наше «Тернопільське земляцтво»…
І найважливіше, на чому хочу особливо наголосити: в області, хоч і не настільки, як би ми цього хотіли, але реально зростають соціальні стандарти. Зокрема, заробітна плата за останні два роки зросла майже вдвічі і в грудні 2016 року становила 4780 гривень. У 2017 році планується створити як мінімум 8 тисяч нових робочих місць у виробничій та бізнесовій сферах. Продовжиться реформування галузей охорони здоров’я, освіти, культури, покликане значно поліпшити надання відповідних послуг нашим людям. На цьому наполягаю, про це дбатиму.
Інтерв’ю записав Володимир БАВОРІВСЬКИЙ