Повідомити новину

Поширити:

Днями у столиці України відбулося п’яте зібрання Ради регіонального розвитку. На його основі голова облдержадміністрації Степан Барна визначає головні  пріоритети області.
Ключова тема 2017 року
За визначенням Президента, ключовою темою нинішнього року є стратегія розвитку. А звідси, завдання економічного комплексу області – не лише не втратити, а й наростити темпи в усіх найважливіших галузях виробництва. Нагадую: у 2016 році збільшення обсягів виробництва промислової продукції на Тернопільщині  становило 8,3% (4 місце в Україні), а продукції сільського господарства – 3,6% (8 місце).
 Наша область – у п’ятірці лідерів за кількістю створення нових виробництв. Упродовж останніх двох років здано в експлуатацію «СЕ Бортнетце Україна» у Чорткові, пташники ПАТ «Птахофабрика Тернопільська» на 230 тис. голів курей, лінії з виробництва м’ясних консервів Тернопільського м’ясокомбінату ПАП «Агропродсервіс», три сучасні фруктосховища сільгосппідприємств «Україна» Підволочиського, «Аркадія» Гусятинського, «Гадз» Бучацького районів…
Позитивні процеси ми продовжимо за рахунок як внутрішніх, так і зовнішніх інвестицій. Індекс промислового виробництва у 2017 році зросте на 5,7%, а обсяги реалізованої продукції – на 11,8%.
Одночасно ми зобов’язані закріпити досягнення у будівельній галузі. У 2016 році обсяги освоєних капітальних інвестицій в області зросли на 41% (9 місце серед регіонів України), при цьому 40% від майже 3 млрд. гривень було вкладено у сільське господарство, 20% – у промисловість, тобто у розвиток реального сектору економіки.
Тепер область знову очікує на серйозну підтримку  держави у фінансуванні проектів регіонального розвитку за рахунок субвенцій на розвиток інфраструктур об’єднаних територіальних громад, коштів Державного фонду регіонального розвитку, субвенцій на соціально-економічний розвиток окремих територій. У 2016 році ця допомога становила майже 300 млн. грн., що в 2,2 раза більше ніж у 2015 році.
Все робитиму для того, щоб і в 2017-му  ми спільно з громадами реалізували щонайменше сотню нових соціально та економічно значущих проектів.
Загалом обсяг капітальних інвестицій за рахунок усіх джерел фінансування поточного року плануємо довести до 4,3 млрд. грн. Завдання амбітне, але можливе для виконання, бо воно – життєво необхідне!
Особливу увагу приділятимемо будівництву доріг –  і магістральних, і місцевого значення. Передусім, йдеться про реконструкцію двох магістралей: Тернопіль – Львів і Тернопіль – Рівне до меж нашої області.
Тут наші спільні плани значно вищі, ніж минулого року. Передбачаємо обсяг ремонтно-будівельних робіт на дорогах державного та місцевого значення збільшити як мінімум на 20 відсотків. Наголошую, що плани спільні, бо саме шляхом співфінансування державного і місцевих бюджетів можемо і будемо нарощувати темпи дорожнього будівництва. А з 1 січня 2018 року спорудження і утримання місцевих доріг повністю переходить під юрисдикцію органів місцевого самоврядування. До цього готуємось уже нині, створюючи нові шляхобудівельні комунальні структури.
Великий пласт питань стосується продовження адміністративно–територіальної реформи, наповнення її складових реальним змістом. Серед головних завдань –  формування та легалізація усіх джерел місцевих бюджетів, особливо кошторисів територіальних громад, чиї управлінські повноваження й обов’язки перед людьми щоразу зростатимуть. Крім того, уряд висуває умову: чим вагомішою буде участь громад у співфінансуванні  інвестпроектів, тим більшою стане підтримка з боку  держави.
На жаль, не всі до кінця усвідомлюють це. Бо як пояснити, що розмір середньої плати за оренду земельних паїв (а отже, і низький рівень ПДФО) у Монастириському районі становить лише 444 грн. за 1 га, у Бережанському – 644 грн.,  у Бучацькому – 800 грн., тоді як середньообласний показник – 1600 грн. за 1 гектар.
Чимало питань і щодо орендної плати за землі сільськогосподарського призначення державної власності. Більшість таких договорів укладені ще до 2013 року і вимагають перегляду. Те саме стосується і сплати інших податків і зборів, особливо акцизу на роздрібну торгівлю алкоголем і цигарками.
Усі ці питання ми детально обговорили на черговому  засіданні колегії ОДА та під час наради з головами райдержадміністрацій за участю наших податківців, земельників і правоохоронців. Будемо діяти принципово – відповідно до закону. Вимога однозначна: за нинішньої, середньої по області, врожайності зернових 52,6 центнера з гектара орендна плата за один гектар землі сільгосппризначення має становити щонайменше 5, а то й 10 відсотків від грошової оцінки землі.
Хочу звернути увагу на досвід Великогаївської об’єднаної громади. Там проведено індивідуальні співбесіди з усіма підприємцями і сільгоспвиробниками. Мета одна – уточнити податкову базу, вивчити усі можливі джерела наповнення бюджету громади і переконати виробничників у тому, що працювати легально, сплачувати податки чесно – вигідно всім. І не випадково Великогаївська громада вже розпочала реалізацію проекту з відновлення дороги, що з’єднує села: Великі Гаї, Товстолуг, Білоскірка, Грабівці, Баворів, Смолянка, Прошова, Остальці–Козівка, протяжністю 30 кілометрів та вартістю 20 млн. грн.
Безпека нашої держави
Кожну понеділкову відеонараду за участю голів райдержадміністрацій, керівників військкоматів, голів міст області, керівників громад я розпочинаю з питань, які стосуються відбору на службу за контрактом. На жаль, це завдання з початку року область виконує лише на 71%. Найгірші результати – у Чорткові, Тернополі, Кременці, Підволочиському, Збаразькому та Монастирському районах. Причин багато. Передусім те, що чимало молодих людей у пошуках роботи виїхало за кордон. Однак не варто відкидати і негативних впливів інформаційної війни, що спричинюють паніку та зневіру серед наших громадян… Як заявив Президент України Порошенко на засіданні ради регіонів, «…повторне народження і зміцнення наших Збройних сил спонукало Кремль помножити свої зусилля із внутрішньої дестабілізації в Україні».
А тому наголошую: наполегливе і всебічне сприяння нашій армії, в тому числі і з питань призову громадян на службу, – найвищий службовий і патріотичний обов’язок усіх без винятку органів влади області.
Весняний призов на строкову службу розпочався 1 квітня. Сподіваюся, що організаційна робота у належному напрямку усіх органів влади, помножена на високий патріотизм наших громадян, як і минулими роками, буде результативною.
Наша область ініціює перед Президентом, Верховною Радою, Кабінетом Міністрів України, Міністерством оборони збільшення мінімальної зарплатні воїнам–контрактникам удвічі – до п’яти мінімальних зарплат. Це буде справедливо і чесно.
Наступне. Реформування соціальної сфери, зокрема системи охорони здоров’я, освіти, соціального захисту, – це теж базові складові, без яких жоден регіон чи громада не будуть життєздатними і повноцінними. Перші кроки у цьому напрямку вже зроблені. Зокрема, в освіті визначено опорні школи, які за своїм матеріально-технічним і кадровим забезпеченням, відповідно, і за якістю отриманих тут знань, не мають поступатися найкращим школам обласного центру. На жаль, ще донедавна в окремих школах діти вивчали інформатику без комп’ютерів, а хімію і фізику – без спеціального навчального обладнання.
На забезпечення ефективності, якості, інтенсивності та доступності надання медичних послуг нашим людям спрямована реформа охорони здоров’я. Робота очікується надзвичайно складна, скрупульозна і виважена. Про це ми будемо ще радитися не один десяток разів. Скажу лише: ми мусимо пройти цей шлях, нічого не зруйнувавши, а лише примноживши і покращивши наявні здобутки. І тоді ними скористаємось не лише ми, а й наші діти й онуки. Ось про це сьогодні маємо думати і над цим активно працювати.
Нотатки Володимира БАВОРІВСЬКОГО