У Львові підписано Меморандум про встановлення пам’ятника до 100-річчя Чортківської офензиви. Від імені жителів нашого краю це зробили голова ОДА Степан Барна та голова обласної ради Віктор Овчарук. Позицію Прикарпаття засвідчив голова Івано-Франківської облдержадміністрації Олег Гончарук, а Львівщина була представлена головою ОДА Олегом Синюткою та головою облради Олександром Ганущиним. Підписання документа відбулося за участю першого віце-прем’єр-міністра України Степана Кубіва.
Відтак, сторони підтвердили, що інтересам кожної з них відповідає співробітництво стосовно встановлення пам’ятника з нагоди 100-річчя військової наступальної операції Української Галицької армії, здійсненої в період з 7 по 28 червня 1919 року. Сторони зобов’язуються спільними зусиллями встановити пам’ятник у місті Чортків Тернопільської області.
Чортківська офензива – історична назва наступальної військової операції УГА під час польсько-української війни 1918–1919 років. Притиснуті поляками до «трикутника смерті» між Дністром і Збручем корпуси УГА перейшли у контрнаступ під Ягільницею та Чортковим. 25 тисяч українських солдатів і офіцерів примусили відступити по всій лінії фронту більш як 100-тисячну польську армію, добре озброєну і підсилену французами. Командував частинами УГА генерал Олександр Греків, наказ і план офензиви розробив майор Альфред Бізанц. Було звільнено Ягільницю, Чортків, Бучач, Тернопіль, взято ключовий пункт оборони поляків – Бережани. УГА вийшла на лінію Броди – Перемишляни – Букачівці. І тільки зовнішні чинники та брак матеріально-технічного забезпечення врятували супротивника від воєнної поразки.
«Чортківська офензива – героїчна сторінка історії нашої держави, написана жителями західних областей України», – зазначив під час підписання меморандуму голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук. Він переконаний, що до відзначення сторічного ювілею, спорудження пам’ятника долучаться як органи влади, так і громадськість.
Підписання Меморандуму відбулося у Львові 1 листопада, у день, коли українці відзначали сто років з часу Листопадового зриву та утворення ЗУНР.
Вперше подію на обласному рівні почали відзначати цього року. Адже хотілося, аби про Чортківську офензиву дізналося якомога ширше коло людей. Бо саме завдяки військовій операції УГА за короткий період було звільнено від окупанта Львів, Тернопіль, Івано-Франківськ. Потім ці воїни стали основою армії, котра звільнила й Київ. Про це сказав Степан Барна. Він переконаний, що подія має об’єднати всі регіони України. «Чортківська офензива має ключове значення для формування майбутніх поколінь. Адже ті хлопці, які долучилися до відродження української держави 1917-21 років, згодом поповнили бойові з’єднання Організації українських націоналістів, Української повстанської армії, які боролися за незалежність України», – зауважив голова Тернопільської ОДА.
А Перший віце-прем’єр-міністр України, наш земляк Степан Кубів підсумував: «Ми говоримо про пам’ять, про боротьбу героїв, які поєднують три покоління. Це покоління ЗУНР, Галицької армії, покоління Майдану, Революції Гідності і Героїв Небесної сотні, а також наших воїнів на сході. Єдність цих поколінь не в тому, проти кого боролися і продовжують боротьбу герої, а за що. Вічна боротьба триває за свободу, гідність, віру та людяність. Саме ці слова стали символом підписання Меморандуму. Рік мине швидко, і ми знову повернемося до подій на Тернопільщині, у Чорткові».