Унікальну виставку вперше в Західній Україні відкрили у Кременецькому краєзнавчому музеї. Тут виставлені експонати, зібрані підприємством громадської організації „Фактор Державного значення з охорони історико-культурних цінностей” м. Первомайський Харківської області.
Директор Кременецького краєзнавчого музею Андрій Левчук зазначив, що очолюваний ним заклад не лише започаткував професійну співпрацю зі згаданою громадською організацією, а й надалі разом з нею розроблятиме й утілюватиме в життя цікаві спільні проекти.
– Наш краєзнавчий музей буде представляти інтереси цієї організації у нашому регіоні. Скажімо, вже заплановано виставляти їхню експозицію в Дубно, Луцьку, Рівному… – наголосив Андрій Левчук.
На виставці – рідкісні екземпляри скіфсько-сарматського періоду, а також унікальна колекція раннього бронзового віку, до якої належить велика збірка знаків князів Рюриковичів. Кандидат історичних наук, доцент Кременецької обласної гуманітарно-педагогічної академії імені Т.Г.Шевченка, науковий співробітник Кременецького краєзнавчого музею Олександр Соловей розповів про скіфський період як про глибокий пласт стародавньої української історії. До речі, в поховання скіфських царів клали вироби й прикраси із золота тільки високої проби.
На Тернопіллі однією із чотирьох груп поселень і поховань скіфського часу є Могилянська (ІІ пол. VІІ – поч. VI ст. до н.е.), до котрої належать Кременецький і Шумський райони.
– Ця виставка органічно вписується в контекст вивчення історії стародавньої Кременеччини. Разом із тим, питання ролі скіфів в історії України ще не до кінця вивчене й досліджене. Але скіфи були першим народом, який започаткував на наших землях державність, – зауважив перший заступник Кременецького міського голови Микола Матвіюк. – Все це – неоціненний спадок нашої понад тисячолітньої минувшини: скіфи, сармати, слов’яни, руси, українці…
Борис ФЕДИШЕН
Фото Алли ОЛЬШАНСЬКОЇ