Влаштовувати конкурсний відбір дітей при прийомі у перший клас мають право лише спеціалізовані навчальні заклали, ліцеї та гімназії. Загальноосвітні школи повинні зараховувати першачків на безконкурсній основі відповідно до територіальної приналежності. Про це сьогодні під час брифінгу повідомила в.о. начальника управління освіти ЛМР Зоряна Довганик.
Чиновниця також наголосила, що профільне законодавство дозволяє зараховувати дітей у перший клас з 6 років. Тож вирішувати, коли дитині йти у школу, повинні батьки, а не навчальні заклади. Крім того, загальноосвітня школа не може відмовити у прийомі дитини, яка мешкає в районі її обслуговування. Натомість, спеціалізованим школам, ліцеям та гімназіям дозволено приймати на навчання дітей з усього міста і влаштовувати для них конкурсний відбір.
«Він відбувається у вигляді співбесіди. На такій співбесіді обов’язково повинні бути присутні батьки. Відбувається розмова дитини з вчителем початкових класів і з психологом. Дитині дають різноманітні запитання, які стосуються її розуміння навколишнього світу і можуть бути наприклад тести, під час яких потрібно щось намалювати. Пізніше батьки обов’язково ознайомлюються із результатами випробовувань і конкурсній комісії дається час на їх опрацювання. Рішення щодо прийму вивішують впродовж 5 днів», – розповіла Зоряна Довганик.
Під час конкурсного відбору комісія у складі трьох осіб повинна визначити рівень розумового розвитку дитини, її готовність до систематичного навчання. За допомогою нескладних тестів психолог та вчитель визначають, чи розвинена у дитини уява і мислення, та чи зможе вона налагодити контакт з ровесниками.
«Не можна перевіряти знань і вмінь, які є понад обсяги державних вимог щодо навчально-виховних програм дошкільних навчальних закладів. Тобто, не можна перевіряти, чи дитина вміє читати, писати, рахувати, оскільки це передбачене для засвоєння дитиною у початковій школі», – наголосила Зоряна Довганик.
Якщо батьки не погоджуються із винесеним рішення, мають право подати апеляцію, яку розгляне шкільна апеляційна комісія. При цьому проводити з дитиною друге тестування заборонено. Якщо батьки не задоволені рішенням шкільної комісії, можуть звернутися до районного відділу освіти, їхня рішення буде остаточним.
Окрім загальнодержавних норм прийому першачків, педагогічний колектив кожної школи має право затверджувати деякі власні правила, до прикладу, про надання переваг у прийомі дітей пільгових категорій, або ж дітей, чиї старші брати і сестри уже навчаються в цьому закладі.
Раніше львівська журналістка Вікторія Балицька повідомила, що її шестирічного сина не прийняли до спеціалізованої школи через те, що він не пройшов тести на співбесіді.
zik.ua