Повідомити новину

Поширити:

Марки із фотографією шкільної астрономічної обсерваторії, що у селі Лозова Тернопільського району, випустила “Укрпошта”. Світлину зробив збаражчанин Андрій Ревун.
Перша в Україні шкільна обсерваторія має дворічну історію. 20 червня 2018 року її облаштували у НВК “Лозівська загальноосвітня школа І-ІІІ ступенів – ДНЗ” Байковецької об’єднаної територіальної громади.
Ідею запропонував місцевий вчитель фізики та астрономії Михайло Андрійович Шемеля і отримав підтримку громади. Відтак тут збудували вежу з рухомим куполом та потужним телескопом з автонаведенням, який дає можливість проводити дослідження глибокого космосу.
Допомагали місцевому вчителю активісти, для яких нічні спостереження за зоряним небом були звичайним хобі. Заради спільної справи об’єднали свої зусилля учасники двох громадських організацій: «ТерАстро» та «Небозвід». Спільно вони працюють над популяризацією астрономії, зокрема, організовують «тротуарки» – спостереження за зоряним небом у Тернополі для усіх бажаючих.
Сільську обсерваторію наповнили сучасним обладнанням, комп’ютерами та навчальними матеріалами. Усе це сприяє грунтовнішому дослідженню небесних тіл і глибшому вивченню астрономії та фізики.
Запуск обсерваторії – це чудова можливість для дітей цієї громади пізнавати космос. Тут діє астрономічний гурток, проводять тематичні квести, конференції. Загальна вартість проекту становить понад мільйон гривень. Близько 260 тисяч гривень надійшли за програмою Dobre Агентства США з міжнародного розвитку USAID, 800 тисяч гривень – кошти з бюджету Байковецької ОТГ.
Село Лозова є географічним центром громади, тому саме тут створили опорну школу, яка має забезпечити доступ до якісної освіти учням з інших населених пунктів. Ще у 2004 р. за кошти Міністерства освіти в Лозовій відкрили експериментальний кабінет фізики. Нині Байковецька громада надала кошти на нове мультимедійне обладнання та меблі для цього кабінету. Також у Лозівській опорній школі організовують «Наукові пікніки», де учасники проводять експерименти з фізики, хімії, біології.
Після відкриття обсерваторії, звідки можна спостерігати навіть за найбільш віддаленими галактиками, у Лозову зачастили гості.
Дещо завадив діяльності карантин, але згодом тут проводитимуть заняття астрономічних гуртків, науково-дослідну роботу, семінари, зустрічі. У Лозовій є  автоматичне керування обсерваторією з кабінету фізики, де встановлений комп’ютер, зображення показується на екрані й одночасно проектується на велику дошку.
Через Інтернет громада зможе надавати тимчасовий віддалений доступ до телескопу. Місцеві астрономи мають змогу отримувати замовлення на дослідження.