Повідомити новину

Поширити:

Негода, сніговий колапс, ожеледиця, І рівень небезпеки. Як тільки не називають тепер природне явище, яке колись просто називали зимою. Ця пора року прийшла згідно із календарним графіком, однак органи місцевого самоврядування чомусь виявилися зовсім не готовими до погодних змін. Нерозчищені дороги, тротуари завдали чималих негараздів, а то й травм  жителям Тернопільщини.

Чи не найбільше клопотів додалося фахівцям, які рятують життя і здоров’я людей. Певна річ, йдеться про працівників КНП «ЦЕМД та МК» ТОР.

Чи не щодня упродовж того «апокаліптичного» періоду ми читали, що у різних куточках області рятувальникам доводилося буквально витягувати карети «швидких» із снігових пасток, боксирувати на проїжджі частини. А бувало й таке, що медики брали в руки валізки і пішки добиралися до пацієнтів, котрі потребували невідкладної допомоги.

Тож ми поспілкувалися з адміністрацією КНП “ЦЕМД та МК” ТОР, розпитали про те, як медики працюють у таких непростих умовах.

  • Отож, з чим довелося зіткнутися працівникам «швидкої» під час негоди?
  • Насамперед важливо своєчасно змінити літню гуму на зимову. Та контролювати технічну справність транспорту. Під час негоди бригади Е(Ш)МД стикаються з такими проблемами, як слизькі дороги, замети. Тоді працівники самі беруться за снігоочисні лопати. Також на допомогу приходять комунальні служби, яким іноді про себе треба нагадати.

Проблемою є й кучугури снігу на узбіччях. «Швидка» їде із ввімкненими світловими і звуковими сигналами, але інші учасники дорожнього руху іноді просто не мають можливості її пропустити, адже снігові замети забирають велику частину дорожнього полотна. Тут допомагає лише досвід водіїв та їх взаємоввічливість.

 

– Ми бачимо, що непроста ситуація навіть в обласному центрі, то що вже казати про віддалені населені пункти. Де обставини були найскладніші?

 

  • Важко виокремити якусь одну громаду чи район, де були найскладніші чи найкращі умови. Все залежить від конкретної ділянки дороги. Іноді маршрут може бути довшим, але комфортнішим, або коротшим, але ускладнений пошкодженим дорожнім полотном. Тоді бригада оцінює ситуацію й обирає оптимальний варіант. Направду, як ви зазначили, найскладніше з віддаленими селами з невеликою прохідністю доріг. Якщо там рідко їздить транспорт, то в перші дні хуртовин можуть виникнути проблеми з доїздом, адже дорожні служби із снігоочисною технікою теж працюють за складеним алгоритмом та першочерговістю дій.

  • Якщо траплялися такі халепи, коли автомобіль застрягав у снігових кучугурах, з’їжджав з дороги і самотужки не міг вибратися, хто першим приходив на допомогу?
  • В умовах негоди працівники екстреної медичної допомоги мають працювати за певним алгоритмом. Якщо у бригади виникають проблеми під час доїзду до місця виклику чи медичного закладу через ускладнені погодні умови, то медики повідомляють про ситуацію диспетчерам централізованої оперативно-диспетчерської служби, а вже ті звертаються до інших екстрених служб за допомогою. Оскільки від швидкості доїзду часто залежить життя пацієнта, працівники ДСНС швидко приїжджають на місце події. Ми маємо бути на 100% готовими до будь-яких погодних умов.

Про випадки, які найбільше запам’яталися у роботі «швидкої» за цей період, розповіла старша чергова лікарка Ольга Павлівна Гах.

  • Між Вишнівцем і Збаражем є Бутинські хутори, до яких і влітку важко дістатися. Був пізній вечір. Надійшов виклик звідти про те, що у жінки, віком 35-38 років, яка приймала алкоголь разом з таблетками проти вірусної інфекції, трапилося передозування. Медиків викликав її співмешканець. Бригада «швидкої допомоги», не доїхавши півтора кілометри до місця виклику, застрягла. Довкола поле, ліс і кучугури снігу. Фельдшер викликав ДСНСників. Рятувальники приїхали швидко, однак теж застрягли. Пішки туди не доберешся, бо, кажуть, у тих краях водяться вовки і дикі кабани. Тим часом, за словами співмешканця, жінці ставало дедалі гірше. І ми згадали, що у нас є номер телефону до пана Павла, який є командиром швидкого реагування «Червоного хреста». Зателефонували до нього. Зізнаюся, не надто очікували на допомогу, адже в таку негоду, пізно ввечері, хто захоче з Тернополя їхати на якісь хутори на Збаражчину… Однак виходу не було. У відповідь почули: «Скидайте геолокацію, виїжджаю!» Він дуже швидко добрався до наших медиків. Витягнув зі снігу автомобіль ДСНС, нашу «швидку». На своєму автомобілі повіз фельдшера на місце виклику. Приїхали, а пацієнтка вже мирно спала. Хвала Богу, все завершилося благополучно», – розповіла лікарка.

Жінка каже, у їхній роботі є дуже багато випадків, коли потрібно реагувати оперативно, однак бувають ситуації, коли дуже потрібна допомога таких людей, як пан Павло.

Зізнаюся, мене вражає жертовність медиків, котрі на свій страх і ризик іноді самотужки добираються до пацієнтів.

Ольга Павлівна розповіла, що якось надійшов виклик з населеного пункту неподалік Почаєва. Повідомили, що жінці погано, втрачає свідомість. Бригада негайно виїхала, але знову ж таки потрапила у снігову пастку. До місця виклику залишався приблизно кілометр, була хурделиця, сильний вітер. Фельдшер, взявши в руки валізу з необхідними медикаментами, пішки вирушив на допомогу пацієнтці. На жаль, цього разу життя хворої врятувати не вдалося, медик змушений був констатувати смерть.

«На щастя, тепер у нас оновлений автопарк. Автомобілі мають кращу прохідність. Тому таких випадків не багато, у більшості медики вчасно доїжджають до місця виклику. Окремо хочеться подякувати нашим рятувальникам, які ніколи не відмовляють у допомозі», – наголосила жінка.

Старша чергова лікарка каже, що «швидку» через травми викликають не так вже й часто. Люди самі звертаються за допомогою у травмпункти. Хоча випадки бувають.

«Була сьома година ранку, на вулиці Рєпіна, саме навпроти нашої прохідної, впала жінка. Черговий викликав медиків, на жаль, пацієнтка зламала руку, тож її терміново повезли в травмпункт».

До слова, за інформацією, яку надала адміністрація «швидкої»,  з 20 листопада по 11 грудня вони зафіксували 37 травм через ожеледицею. 36 людей госпіталізовано.  А ось за цей самий період минулого року було 25 травм, 23 людей госпіталізовано. Також зафіксували вісім викликів через гіпотермію (переохолодження). На щастя, смертельних випадків не було.

Будьте здорові!

Зоряна ДЕРКАЧ