Повідомити новину

Поширити:

20 лютого вшановуємо уродини славного земляка, письменника Уласа Самчука. Він мешкав у селі Тилявка Кременецького повіту (нині – Шумського району) впродовж 1921-1925 роках. Освіту здобував в Кременецькій українській гімназії імені Івана Стешенка.
Віднедавна Тернопільська обласна організація НСПУ заснувала Міжнародну премію в галузі літератури і публіцистики імені Уласа Самчука. Торік її лауреатом став письменник з Острозької академії Петро Кралюк. Нині ж я причетний до висунення кандидата у претенденти на папаху номінанта цієї премії за 2016 року київського письменника Олександра Горобця за книгу «Свічка на вітрі». Справа в тому, в 2006-2007 роках, коли я був народним депутатом України, Олександр Олександрович працював моїм помічником. З тих пір я чи не першим прочитую усе, що виходить з-під його пера.
«Свічка на вітрі» – це перший, аргументований аналіз причин російсько-української війни, аналітично-публіцистичне дослідження коренів агресії Кремля. Автор розкриває грунт, який живить тваринну злобу до тих, кого в Кремлі не перестають по-фарисейськи називати «братнім народом». У книзі концентровано і чітко подано психоаналіз осіб, котрі публічно обзивають себе «ввічливими людьми», а насправді є типовими «братами» з ментальністю орди».
Ви можете запитати: чому книжка називається «Свічка на вітрі»? Розкриваючи феномен України, літератор на прикладах доводить, що наша країна нині уподоблена до свічки на пронизливому вітровії. Якщо не закрити нам її, що, власне, робиться нині на сході України, вона згасне назавжди. Тому свічка на вітрі – це водночас і вогник надії, і пломінь для підтримки життя великого нашого народу. Тому цей вогонь нам за будь-яку ціну треба зберегти.
Олександр Горобець по праву вважається майстром добротної публіцистики. Образи у нього яскраві й насичені. У текстах немає недомовок. В аналізованій книзі десятки ілюстрацій наведених висновків. Назву лише кілька заголовків до розділів твору: «Путін воює проти України вже третю свою каденцію»; «Вони капітулювали раніше, ніж зазнали аварії»; «Стерно, либонь, довірили похоронній команді». Чи ось цей особливо яскравий розділ – «Війна на сході – кара нам за зраду заповіту Миколи Хвильового». Можливо, хтось призабув, то нагадаю, що письменник Микола Хвильовий перший на весь голос в Україні гукнув: «Геть від Москви!»
У згадуваній книзі письменник, напевне, першим в українській літературі розповів про людожера і виродка Моторолу, з яким, що називається, зіштовхнувся віч-на-віч ще 2014 року. У письменника О. Горобця особливий дар бути зі своїми публіцистичними творами у центрі найяскравіших подій, вибирати в герої неординарних і особливих людей. До прикладу, в досліджуваній книзі є розділ, озаглавлений «Де нам узяти українську Саманту Пауер?» (Пані Саманта у команді Барака Обами виконувала роль посла США в ООН і була справжньою грозою для брехливого московіта Чуркіна). Пан Олександр привабливо розповідає про блискучу журналістку Пауер, яка буквально увірвалася в елітну політику і стала яскравим захисником України на світовій арені. Цікаво, що автор переклав цей розділ книги англійською і передав відомій дипломатці, вклавши у книгу синьо-жовту закладку.
Перед новим, 2017, роком вийшла друком його нова книга публіцистики «Постаті з вирію». Це грунтовне дослідження про унікальну долю однієї західноукраїнської сім’ї. Її глава – доктор права, поліглот (володів восьма мовами світу!), один з лідерів «Союзу визволення України», сотник Українських січових стрільців Роман Домбчевський. Він з усіх сил відстоював право на свою українську рідномовність. Його дружиною була львівська журналістка і відома активістка «Просвіти» Ірина Рибчак, дочка греко-католицького священика, який служив неподалік Бучача.
Письменник О. Горобець, як на мене, вчинив справжній творчий подвиг, повернувши з небуття таких славних українців. Та й загалом творча діяльність письменника Олександра Горобця – вагомий вклад в українську літературу і цілком заслужено претендує на здобуття Міжнародної літературної премії імені Уласа Самчука.
Василь БОГАЧУК,
поет, народний депутат України 5-го скликання