Після масованих обстрілів російським агресором об’єкти української енергосистеми, на Тернопільщині розпочалось аварійне відключення електроенергії. Тож місцевих готуються до можливих проблем зі світлом.
Що купують люди та скільки коштують речі, які допоможуть під час перепадів напруги та відключення світла. Про це у матеріалі “20 хвилин”.
Зранку 16 листопада багато тернополян пішли до магазинів та на ринок, щоб придбати необхідне та бути готовим до можливих відключень електроенергії.
Скуповують свічки та ліхтарики
На центральному ринку від самого ранку ажіотаж. Люди купують ліхтарики та свічки. Продавці кажуть – багато тернополян прийшли, щоб купити все необхідне і бути готовим до відключень електроенергії.
Багато людей купують ліхтарики. Є такі, що мають окремий блок для зарядки, є з вбудованою вилкою для розетки. Ціни від 150 гривень, – каже продавець.
Найдешевші ліхтарики на батарейках по 30 гривень. На акумуляторах ціни від 150 гривень. Є такі, що можна регулювати потужність світла. Ціни сягають і 500 гривень.
Свічки трохи подорожчали. Якщо упаковка звичайних свічок (6 штук) коштувала кілька тижнів тому 80 грн, то тепер – 85 грн.
Також продають свічки у пластикових підставках по 20–40 гривень.
Є і свічки тривалого горіння. Їх вистачить надовго. До прикладу, свічка, яка горить приблизно 24 години коштує 20,9 грн, 42 години – 32,9 грн, а 3,5 доби – 62,9 грн. Їх можна знайти на ринку та магазинах міста.
Багато людей шукають на ринку реле напруги. Цей прилад допоможе зберегти побутову техніку. Через реле можна підключити побутову техніку. Є прилади на одну та дві розетки. У міській раді радять тернополянам користуватися стабілізаторами.
Подача електроенергії може бути часткова і хаотична. Якщо маєте стабілізатори напруги, вмикайте електроприлади через них. В іншому випадку через перепади напруги вони можуть згоріти, – повідомив міський голова.
Однак знайти реле напруги на ринку не так просто. Ми обійшли чимало магазинів та кіосків, однак їх розкупили.
Багато людей від ранку запитують, але вже все розкупили, – каже один з продавців. – Зараз з ними велика проблема, їх не вистачає. Ми маємо лише реле, яке підключається до електрощитової. Такі, що підключаються в розетку закінчились. Вони коштуватимуть приблизно 500 гривень, коли будуть у продажі.
В наявності є мережеві фільтри. Вони також допоможуть зберегти техніку від стрибків напруги. Якщо стається перепад – спрацьовує запобіжник і мережевий фільтр вимикається. Коштують такі від 250 гривень на три вилки. Ціни сягають і 700 гривень.
А от в інтернет–магазинах можна замовити реле напруги в розетки. Звичайні на одну розетку коштують від 365 гривень до 850 гривень. Вартість залежить від виробника.
Також є стабілізатори напруги на 2–4 розетки. Вони вже коштують від 1400 гривень.
Варто враховувати і вартість доставки – приблизно 40–80 гривень.
Є потужні повербанки
Дефіциту повербанків для підзарядки телефонів та інших мобільних пристроїв немає. Вони продаються у магазинах з мобільними аксесуарами. Ціни залежать від ємності. Найдешевший повербанк на 10 000 мА·год коштує 650–700 гривень. Ємністю 20 000 мА·год – від 1200 гривень, ємністю 30 000 мА·год, – понад 2000 гривень.
Як ми помітили, ціни на повербанки зросли на 50–100 гривень у деяких продавців, якщо порівнювати з їх вартістю місяць тому.
Також у продажі з’явилися і потужні зовнішні акумулятори для телефонів, ємністю 50 000 мА·год. Вони коштують від 3200 гривень.
Якщо ви живете у приватному будинку – можна придбати бензиновий генератор. Такі коштують від 10 тис. гривень. Ціна залежить від їх потужності та виробника.
Однак якщо ви живете у квартирі – встановити такий генератор ви не зможете, оскільки він призначений для використання за межами приміщення.
Акумуляторних станцій, до яких можна підключити побутову техніку і користуватися у квартирі, ми не знайшли. Однак в інтернет–магазинах ціни на них починаються від 30 тис. гривень.