Провадили Різдво, зустрічаємо Старий Новий рік, залишилось діждатися Богоявлення, та й по святах. Здавалося б, час братися до роботи, планувати найближче майбутнє. Та не в нашій країні, чи то пак, не в нашому місті. Адже в нас, що не день, то новини, котрі перевертають у нашому житті все з ніг на голову…
Локдаун по-тернопільськи
Так-так, йдеться про триклятий карантин, чи як модно його називати – локдаун. Ще напередодні Нового року очільник МОЗу заявив, що країну необхідно закрити на суворий карантин, адже на свята українці звикли ходити один до одного в гості, зустрічатися великими компаніями, словом, гучно святкувати. Це неодмінно призведе до різкого зростання кількості хворих на COVID-19, медицина цього просто не витримає, запевняв пан Степанов. Відтак локдаун спершу планували ввести з перших днів січня. Потім передумали і заявили, що введуть його з 8 по 24 січня включно. Мовляв, у ті дні буде зачинене все, окрім продуктових магазинів, аптек і АЗС, а школярі і студенти перейдуть на дистанційну форму навчання.
Зрештою, всі змирилися і готувалися до локдауну. Та напередодні Різдва Тернополем прокотилася новина. Міський голова заявив: у місті низький рівень захворюваності на COVID-19, а серед учнів та педагогів – і поготів. Тож немає потреби закривати місто, тим більше мордувати дітей вдома за комп’ютерами. Так, під час засідання місцевої комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій при Тернопільській міській раді заслухали інформацію від медичних працівників щодо стану захворюваності на коронавірус у Тернополі станом на початок року, і вирішили – Тернополю локдаун не потрібен.
«Комісія прийняла рішення не посилювати з 8 січня карантин та не вводити жодних додаткових обмежень на території Тернопільської громади. Діятимуть лише ті протиепідемічні заходи, що були прийняті раніше. Це означає, що з понеділка, 11 січня, в усіх тернопільських школах продовжиться навчання – учні молодших класів відвідуватимуть уроки в звичному режимі, а школярі 5-11 класів – відповідно до змішаної форми навчання. Рекомендуємо також суб’єктам господарювання не припиняти свою підприємницьку діяльність з 8 січня, а продовжувати працювати у звичному режимі», – заявив міський голова, втішивши новинами усіх, як підприємців, так і школярів.
Та, на жаль, ейфорія тривала не довго. Коли розпочався в країні локдаун, а тернопільські підприємці продовжували працювати, їх масово почали штрафувати правоохоронці. Тим часом, міський голова зробив друге звернення до громадян, у якому повідомив, що на нього “тиснуть зверху” і таки змушують запровадити суворий карантин, інакше поліція штрафуватиме підприємців і не дозволятиме дітворі ходити до школи, а ризикувати людьми міський голова не хоче і не може. Відтак, 9 січня у Тернополі знову почали готуватися до локдауну.
“У зв’язку з жорсткими вимогами Кабінету Міністрів України щодо локдауну, який запроваджений на всій території України, інформуємо, що навчання в освітніх закладах міста з понеділка, 11 січня, для усіх школярів буде виключно у дистанційному режимі. Але садочки будуть відкриті.
Щодо підприємців: працювати у нашому місті можуть лише ті, робота яких дозволена постановою уряду”, – заявили у міськраді.
Ситуація не така вже й втішна
Поки в обласному центрі тривали баталії стосовно того, бути чи не бути локдауну, у Тернопільській обласній адміністрації 10 січня скликали позачергове засідання ТЕБ та НС.
За словами головної санітарної лікарки Тернопільщини Оксани Зайчук, ситуація щодо поширення коронавірусної інфекції в області продовжує бути загрозливою, більше того – з початку нового року є два активних спалахи.
“Хворіють працівники на підприємстві СЕ «Борднетце-Україна», є хворі у Петриківському спеціалізованому будинку, – наголосила пані Чайчук. – До того ж хочу зазначити, що найбільше на коронавірус хворіють особи віком від 30 до 65 років”.
Сьогодні на Тернопільщині облаштовано 1951 ліжко для хворих на коронавірус, підготовлено 28 закладів для надання медичної допомоги хворим на СOVID.
“На Тернопільщині 3138 осіб хворіють на коронавірус, з них: 2715 – на амбулаторному лікуванні і 442 особи перебувають у лікарнях, 380 потребують кисню, 6 хворих є заінтубовані, тобто перебіг хвороби у них складний, – повідомила під час засідання Ольга Ярмоленко, начальниця управління здоров’я ТОДА. – У Збаразькому, Кременецькому та Тернопільському районах ліжка з хворими на коронавірус заповнені найбільше”.
Тож члени комісії вкотре наголосили, що локдаун вкрай необхідний.
“Ми постійно наголошували на тому, що ситуація з COVID в країні розвивається згідно з прогнозами.
Зменшення кількості хворих у попередній період було прогнозоване РНБО і стало можливим завдяки впровадженим карантинним заходам, зокрема й карантину вихідного дня. Попри заяви окремих скептиків, обмеження дали очікуваний результат. Але надалі спеціалісти прогнозують зростання захворюваності на COVID-19, тому нам зараз важливо локалізувати інфекцію.
6 січня у світі зареєстровано рекордну добову кількість випадків коронавірусної хвороби – 781 833. Тому статистичні цифри на Тернопільщині не повинні вводити в оману та нівелювати серйозність коронавірусної небезпеки. На жаль, хвороба не відступає.
Цей карантин пом’якшений і не такий жорсткий, як весняний локдаун. Він стосується здебільшого тих сфер життєдіяльності, де найвищий ризик поширення інфекції. Поряд з тим, працюватимуть громадський транспорт, стратегічні підприємства, дитячі садочки, магазини, які продають продукти харчування, засоби гігієни та побутову хімію. Кафе та ресторани працюватимуть на винос.
Закликаю усіх бути відповідальними і ретельно дотримуватися карантинних заходів. У світле свято Різдва давайте не забувати, що найвищим проявом любові є турбота один про одного.
Держава потурбувалася про малий та середній бізнес під час карантину. Тисячі підприємців отримали компенсацію – 8 тисяч гривень – через втрачений прибуток у період зимового локдауну. Впевнений, спільними зусиллями ми вбережемо наших громадян від вірусної небезпеки”, – звернувся до жителів краю голова Тернопільської ОДА Володимир Труш.
На жаль, і сам очільник області сьогодні перебуває на самоізоляції, оскільки вдруге захворів на коронавірусну інфекцію.
“Не думав, що це повториться. Але сьогодні знову отримав позитивний тест на COVID. Тепер у мене немає сумніву, що заразитися можна повторно”, – написав він на своїй сторінці в Фейсбук у неділю.
До слова, від початку пандемії в області зафіксували з півсотні повторних випадків COVID-19. У більшості людей, які перехворіли на коронавірус, виробляються антитіла. Однак їхній рівень може бути різним. У пацієнтів із важкою формою захворювання – вищий рівень антитіл. У тих, які перехворіли у легкій формі, – нижчий. Однак досліджень, скільки часу зберігаються антитіла, ще немає. Тому люди, які перехворіли на коронавірус у легкій формі, є у групі ризику повторного інфікування, застерігають епідеміологи.
«Наші аналітичні матеріали засвідчують, що повторне захворювання протікає значно важче, аніж первинне, – зазначив санітарний лікар Володимир Паничев. – Ситуація із захворюваності на коронавірус щодня погіршується. Кожен третій матеріал, який доставляється до лабораторного центру, є позитивним на COVID-19.
Не бачить значних покращень і начальниця управління освіти Тернопільської ОДА Ольга Хома. Чиновниця запевняє, освітяни та школярі області стали частіше хворіти на COVID-19. Негативну тенденцію медики почали спостерігати з початком нового року.
«Процент госпіталізації хворих в обласному центрі зріс. Ситуація буде ускладнюватися, і для того, щоб не допустити значного поширення інфекції серед населення, необхідно посилити обмежувальні заходи. З початку навчального року в області перехворіло понад 2,5 тисячі учнів і понад 5 тисяч працівників освіти», – пояснює пані Хома.
До слова, з 1 січня 2021 року на коронавірус захворіли понад 60 педагогічних працівників та понад 50 учнів в області. Також зросла кількість позитивних результатів тестів ПЛР у відсотковому співвідношенні до кількості обстежених.
Головна санітарна лікарка області Оксана Чайчук наголошує, менші цифри у статистичних даних свідчать не про зменшення кількості хворих, а про меншу кількість тестів. Люди звертаються до медиків у крайніх випадках. В області кожен третій результат позитивний, а обласному центрі – кожен другий. Тому ситуація аж ніяк не покращується…
Ось такі справи. Наразі маємо те, що маємо. Та, незважаючи на всі перипетії, давайте спокійно, без паніки проводжати зимові свята у тісних родинних колах, з митими руками і поки що без тісних обіймів та палких поцілунків. Будьте здорові!
Зоряна ДЕРКАЧ