Бунтують колишні міліціонери. Менш публічно, у судовому порядку, намагаються домогтися перерахунку пенсії державні службовці й інші колишні працівники різних галузей. Люди хочуть гідної старості, але…
Мінімальна пенсія наразі становить 1074 гривні. Цього року величина мінімальної пенсії буде збільшуватися двічі – у травні та грудні, бо згідно з законодавством мінімальний розмір пенсії встановлюють на рівні прожиткового мінімуму. На рівні теперішніх цін така сума не те, що не забезпечує гідну старість, а хіба є приводом для подивування: як можливо за такі гроші вижити?..
Минулого тижня у Тернополі акції протесту проводили колишні міліціонери, вимагаючи перерахунку відповідно до грошового забезпечення теперішніх поліцейських. Аналогічні протести відбулися й в інших регіонах, а також у столиці. Екс-правоохоронці отримують невеликі пенсії. Скажімо, бережанський юрист Петро Люпа вийшов на пенсію за вислугу років у 2005 році у званні майора. Стаж служби у правоохоронних органах – 23 роки. Його пенсія становить 2200 гривень. Він займається юридичною практикою, і як приватний підприємець сплачує пенсійний внесок. Питається: хіба це логічно – людині, яка уже заробила пенсію, сплачувати пенсійний внесок?
Наскільки правомірними є вимоги екс-правоохоронців? У грудні 2015-го внесено зміни до ЗУ ”Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, зокрема до статті 63, а саме вказано, що колишнім працівникам органів внутрішніх справ перерахунок пенсії здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. На практиці це означало б, що екс-правоохоронцям мали би підняти пенсії десь у три, навіть чотири рази.
Минуло вже більше року, але перерахунку ніхто не проводить. Та очевидно, що зорганізовані у громадські та профспілкові об’єднання екс-правоохоронці таки доможуться свого. Так, ще у січні міністр внутрішніх справ Арсен Аваков заявив, що МВС скерувало звернення у Міністерство соцполітики і Пенсійний фонд із закликом вжити всі необхідні кроки, передбачені законом, щоб визначити порядок проведення перерахунку пенсій екс-працівникам міліції, враховуючи грошове забезпечення поліцейських.
Чи дали якийсь результат нещодавні протестні акції, і чи робиться щось для того, аби виконати законні вимоги екс-правоохоронців? Ці запитання я адресувала начальнику управління пенсійного забезпечення військовослужбовців та деяких інших категорій громадян Головного управління ПФУ в області Василю Дубовому. Так от, за його словами, алгоритм проведення перерахунку пенсій затверджено Постановою Кабінету Міністрів України №45 від 2008 року. Отже, відповідно до неї, силові міністерства та відомства мали повідомити Пенсійному фонду України про підстави проведення перерахунку пенсій у п’ятиденний строк (мали це зробити на початку 2016-го, але цього не зробили). Відтак, оскільки цього не сталося, не було і наступних кроків, визначених Постановою Кабміну. А саме: у п’ятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення Пенсійний фонд України повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Далі – головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк списки та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної у списку, та в місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видає державний орган, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено законом.
До ухвалення Закону України “Про Національну поліцію”, який набув чинності 07.11.2015, такими уповноваженими органами були головні управління Міністерства внутрішніх справ України в областях. Хто тепер ними є? Можна припустити, що це головні управління Національної поліції, але, як зауважує Василь Дубовий, у жодному нормативно-правовому акті не зазначено, що ГУ НП є правонаступниками УМВСУ. До того ж досі не існує документа, який регламентував би прирівнення посад колишніх міліціонерів до теперішніх поліцейських.
Висновок такий: перерахунок пенсії колишнім працівникам МВС буде проведено після надходження до Пенсійного фонду України відповідного повідомлення та визначення уповноваженого органу, який має надавати довідки для перерахунку пенсії особам, звільненим зі служби в органах внутрішніх справ.
З цього випливає, що зволікання із перерахунком пенсій – не зовсім з вини пенсійних чиновників, а просто у державі на це «немає команди».
До речі, в області є рішення суду, що набуло законної сили, яким зобов’язано провести перерахунок пенсії екс-міліціонеру. От лишень як його виконати, у Головному управлінні ПФУ в області не знають, оскільки невідомий уповноважений орган, який має надавати довідки для перерахунку пенсії. Відтак пенсійники звернулися із заявою до суду про роз’яснення у частині виконання рішення.
Ольга КУШНЕРИК