Сказ – хвороба ця відома з давніх часів. Сказ спричинює вірус, і від нього у світі щороку помирають десятки тисяч людей, гинуть сотні тисяч тварин.
Хворобу цю щороку реєструють і на Тернопільщині. Уже за перший квартал 2017 року в області виявлено 22 випадки захворювань різних видів тварин.
Найчастіше хворіють червоні лисиці, які є головним поширювачем вірусу сказу в природі. Для інфікованих лисиць характерна невластива поведінка і вони цілком безбоязно можуть проникати у двори і навіть людські оселі.
Розповім про безпрецедентний і навіть драматичний випадок, що мав місце торік у с.Будки Кременецького району, де до гурту дітей, які гралися на вулиці, почала наближатись лисиця. Діти з цікавістю за нею спостерігали. Не розуміли дітлахи, чим могла закінчитися для них зустріч з героїнею улюблених казок, та на її шляху став собака. Лисиця накинулася на собаку. Поки тривала сутичка, хтось встиг покликати мисливця і той пристрелив лиса. Гірка доля, на жаль, спіткала і собаку-рятівника, який не був щепленим від сказу і у протистоянні отримав багато ран.
Прикро, що громадяни часто не усвідомлюють небезпеки, не завжди звертаються за медичною допомогою. Так, кілька років тому житель міста Бучач, якого покусав безпритульний собака, не звернувся вчасно за допомогою і помер від сказу.
Ще безглуздіший вчинок мав місце у місті Ланівці, де місцевий житель, спіймавши лисицю, що забігла в його двір, вирішив її втопити. Та коли занурив голову лисиці у посудину з водою, вона вкусила його в руку. І марними були намагання сусідів переконати чоловіка звернутися за медичною допомогою. Результат – летальний.
Часто буває, що кіт у літній період залишає помешкання і повертається аж під осінь. Коти в полі живляться в основному полівками, які теж є природним резервуаром вірусу сказу і цілком ймовірно, що кіт може бути інфікованим. І не лише укус, а навіть подряпини, нанесені такою твариною, можуть становити небезпеку.
Найбільшим поширювачем сказу в містах є безпритульні собаки. Лише за перший квартал поточного року 63 людей потерпіли від бродячих тварин у нашій області.
Тож як уберегти себе та своїх чотириногих улюбленців від сказу? Всіх собак, яких утримують громадяни, підприємства, треба вакцинувати від сказу. Для власного захисту від потенційного джерела збудника слід не допускати контакту з бродячими тваринами. Адже часто доводиться спостерігати, як окремі громадяни, а особливо діти, пройняті співчуттям до безпритульних тварин, стараються їх підгодовувати (навіть з руки), гладити і приводити додому, зовсім не усвідомлюючи того, чим для них може обернутися така благодійність.
Якщо ж ви все-таки вирішили придбати собаку, чи кота, то купуючи їх, вимагайте документ про походження та стан здоров’я. Вже придбавши тварину, повідомте про це в установу ветеринарної медицини, спеціалісти якої проведуть відповідні щеплення та проконсультують з питань утримання.
Володимир МАРКІВ,
начальник відділу Головного управління
Держпродспоживслужби в Тернопільській області