Перед Христовим Воскресінням тернополяни поспішають прибрати могили рідних, прикрасити їх. Більшість несе туди штучні квіти та вінки. Тож, цвинтарі у днi свят стають справжньою загрозою для довкілля.
Чому не можна приносити пластик на могили? Чи є це гріхом? Розповідає референт екобюро УГКЦ у Тернопільсько-Зборівській архієпархії о. Василь Шафран.
«Церква – не контролюючий чи караючий орган. Проте ми просимо наших парафіян не приносити на могили штучні квіти. Для цього є дві причини. Перша, звісно ж, безпека екології. Бо вчені довели, що під час спалювання пластикової ритуальної атрибутики виділяється велика кількість діоксинів, які отруюють довкілля і часто призводять до онкологічних недуг. Відомо, що штучні прикраси швидко втрачають колір і вигляд, тому за місяць-другий їх викидають. Ми дуже лицеміримо, коли кажемо, що любимо Бога, дбаємо про своє здоров’я, а тим часом купуємо пишний букет пластикових квітів. Приносити такі речі на могилу – екологічний гріх, адже П’ята Заповідь каже нам: «Не вбий!» Вона стосується не тільки нашого ближнього, а й тварин, рослин та екологічної системи загалом.
Друга причина – пластикові квіти – мертві. А свято Воскресіння Христа – це символ життя, тому краще принести кілька живих квіточок або посіяти рослини на гробі. Та й узагалі, штучні квіти не мають нічого спільного з церковними правилами. Ніколи Церква не наголошувала на тому, що на кладовище обов’язково треба носити
квіти. На могилу треба йти з палкою молитвою, щирими намірами та чистим серцем».
За ініціативи екобюро УГКЦ, на входах до кладовищ встановлюють спеціальні банери із закликами не нести на могили пластикові вінки та квіти. Гасла на них повідомляють про шкоду від таких виробів. Можливо, завдяки таким інформаційним дошках та нагадуванням священнослужителів мешканці області потроху відмовляться від цього «сміття».
«Цією темою ми активно почали займатися чотири роки тому. І сьогодні бачимо, що 60-70% мешканців області відмовилися від пластикових квітів. Люди розуміють, що ця традиція поширилася у радянські часи і в Європі нічого подібного немає. На похорон там зведено приносити квіти у вазонах, а на Пасху чи інші свята прикрашати могилки лише живими рослинами. У Німеччині законом навіть передбачені штрафи для тих, хто ще приносить пластик на кладовище», – підсумовує о. Василь Шафран.
Наталя ЛУКІВ