10 тисяч гривень за догляд за людиною з інвалідністю чи людиною похилого віку – це законодавче новвоведення викликало неабияку зацікавленість серед людей. Наразі відпрацьовується механізм призначення та виплат. Як повідомив редакції Олег Воронка, заступник директора департаменту соціального захисту населення в області, до кінця року призначатимуть виплати міськ- райуправління соціального захисту населення, щоправда, якщо територіальні громади нададуть гарантійного листа про оплату. А з наступного року цим питанням займатимуться винятково територіальні громади.
За догляд платитимуть 10 тисяч гривень
Наприкінці жовтня «Свобода» уже повідомляла по те, що Міністерство соціальної політики запровадило новий механізм виплати громадянам, які надають соціальні послуги з догляду. Відповідну постанову ухвалили у Кабміні. Платитимуть 10 тисяч гривень за догляд за людиною з інвалідністю чи людиною похилого віку.
Доглядачем може бути і рідна людина, і медичний чи соціальний працівник. Головне – пройти спеціальну підготовку. Людина, яка надає послуги догляду, зазначають в Міністерстві, не може працювати або займатися підприємницькою або незалежною професійною діяльністю.
«Раніше усі, хто доглядав за людьми з інвалідністю, людьми похилого віку або тяжко хворими – родичі чи професійні доглядальники – отримували однакову суму компенсації. Тепер надавачі соціальної послуги з догляду, які підтвердили свою професійну кваліфікацію, зможуть отримувати щомісячно близько 10 тис. гривень за догляд за однією людиною», – йдеться в повідомленні на сайті Мінсоцу.
Як оформити?
Заяву про надання такої послуги та пакет документів треба подавати за місцем проживання до ЦНАПу або до сільської, селищної, міської ради, тобто за місцем проживання. Крім того, можна скористатися порталом «Дія». Потім треба укласти тристоронній договір між одержувачем соціальної послуги з догляду, надавачем такої соціальної послуги та виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.
Хто має право на послугу догляду?
У Міністерстві соціальної політики нагадують, що доглядом вдома забезпечуються громадяни України, які не можуть самостійно себе обслуговувати. «При цьому не має значення, це часткова втрата соціальних навичок чи повна. Зазвичай до цієї категорії належать люди похилого віку, люди з інвалідністю чи з тяжкими формами захворювання, а також діти з інвалідністю від 3 до 18 років», – пояснюють фахівці.
Що таке домашній догляд?
Стандартом соціальної послуги «догляд вдома» передбачена допомога: у веденні домашнього господарства (приготування їжі, косметичне прибирання житла, піднесення вугілля, дров, піднесення води з колодязя чи колонки; розчищення снігу, дрібний ремонт одягу, звірка та оплата комунальних платежів); у самообслуговуванні чи догляді за дитиною з інвалідністю: вмивання, обтирання, обмивання; зміна постільної білизни; за потреби виконання реабілітаційних, лікувально-фізичних вправ та ін.; у написанні заяв, скарг, отриманні довідок, інших документів, веденні переговорів з питань отримання соціальних та інших послуг; у забезпеченні технічними засобами реабілітації, навчання навичкам користування ними; в оформленні субсидії на комунальні послуги.
Крім того, доглядальник має викликати лікаря, працівників комунальних і транспортних служб, провідувати підопічного в лікарні чи просто спілкуватися з ним, читати газети, журнали, книги.
«Реформуючи соціальну сферу країни, ми створюємо максимально комфортні умови для надання будь-яких соціальних послуг у територіальній громаді за місцем проживання людини. Однією з таких послуг є догляд вдома за дітьми та дорослими з інвалідністю і людьми похилого віку, – зазначила міністр соціальної політики України Марина Лазебна. – Розвиток послуги з догляду дасть можливість таким людям залишатися вдома, а не жити у спеціалізованих закладах. А громадянам, які пройшли спеціальну підготовку і готові надавати послугу з догляду, – простіше оформити всі необхідні документи і отримати грошову компенсацію за рахунок коштів місцевого бюджету».
Навчання, іспит і аж тоді – доглядання
Фізичні особи звертаються за місцем проживання/перебування до уповноважених органів із заявою в довільній формі про включення до переліку фізичних осіб, які надають соціальні послуги з догляду на професійній основі. Разом із заявою фізична особа, яка планує надавати послуги з догляду, повинна подати копії документа, що посвідчує особу, реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від реєстраційного номера облікової картки платника податків, повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті) та документа, що підтверджує реєстрацію місця проживання.
Уповноважений орган приймає документи та надає фізичній особі перелік організацій, які здійснюють навчання фізичних осіб.
Фізичні особи вибирають організацію з наданого переліку та отримують направлення уповноваженого органу на навчання.
Навчання здійснюється за рахунок коштів фізичних та юридичних осіб, інших джерел, не заборонених законодавством.
Уповноважений орган повідомляє через засоби поштового або електронного зв’язку фізичній особі про необхідність подання копії довідки про проходження навчання у строк до п’яти робочих днів після проходження навчання.
Якщо протягом шести календарних місяців після подання заяви фізичною особою не подано копію довідки про проходження навчання, уповноважений орган відмовляє фізичній особі у включенні до переліку.
Про прийняте рішення уповноважений орган протягом трьох робочих днів повідомляє фізичній особі через засоби поштового або електронного зв’язку.
А декому – лише іспит
Фізичні особи, які мають документ про медичну освіту, вважаються такими, що пройшли навчання і можуть надавати соціальні послуги з догляду. Такі особи додатково подають копію документа про медичну освіту.
Надавати послуги з догляду без проходження навчання, але склавши в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, іспит з основ догляду, може:
непрацююча фізична особа, яка протягом не менше ніж три місяці до дня звернення із заявою, передбаченою пунктом 6 цього Порядку, постійно надавала соціальні послуги громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, дітям, яким не встановлено інвалідність, але які є хворими на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дітям, які отримали тяжку травму, потребують трансплантації органа, потребують паліативної допомоги, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують постійної сторонньої допомоги (крім осіб, що обслуговуються соціальними службами), і якій призначалася щомісячна компенсація;
фізична особа, яка є одним із батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, що не працюють, одинокою матір’ю (одиноким батьком) незалежно від факту роботи, навчання, служби, фактично здійснює догляд за дитиною з інвалідністю віком до 18 років і якій призначено надбавку на догляд за такою дитиною;
фізична особа, яка є одним із батьків, усиновлювачів, опікунів, піклувальників, прийомних батьків, батьків-вихователів, яка постійно проживає та здійснює догляд за дитиною, якій не встановлено інвалідність, але яка є хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, і якій призначено державну допомогу на таку дитину.
Для підтвердження факту здійснення догляду особами, визначеними цим пунктом, уповноважені органи перевіряють призначення таким особам щомісячної компенсації, щомісячної грошової допомоги на догляд, надбавки на догляд шляхом автоматизованого обміну електронними даними з Мінсоцполітики в порядку, встановленому Мінсоцполітики.
Після проходження навчання та/або складення іспиту в організації, яка здійснює навчання фізичних осіб, фізичні особи отримують довідку.
Після отримання довідки про проходження навчання/перенавчання фізичні особи протягом п’яти робочих днів надсилають копію такої довідки до уповноваженого органу для включення такої особи до переліку.
Уповноважені органи ведуть облік фізичних осіб, які надають послуги з догляду та мають довідку про проходження навчання та/або складення іспиту, для подальшого залучення їх до надання послуг з догляду.
Ольга КУШНЕРИК