Нинішній рік на Тернопільщині проголошений Роком Української повстанської армії. Відтак, з нагоди відзначення в області 75-річчя з дня утворення ОУН-УПА заплановано цілий комплекс заходів, спрямованих на вшанування пам’яті полеглих борців за волю України, підтримку та оздоровлення ветеранів УПА.
Саме тому 2017 рік буде плідним на цікаві та змістовні заходи, що покликані спонукати глибше збагнути історичне минуле України, переосмислити події сучасності та збадьорити патріотичний дух нації.
Департамент соціального захисту населення
В області залишилося 450 учасників бойових дій ОУН-УПА. Їм буде надано щомісячну доплату до пенсії в сумі 500 гривень за рахунок коштів обласного бюджету. Нині ця доплата становить 200 гривень. Проте незабаром буде впроваджено нову виплату і проведено доплату, починаючи з 1 січня 2017 року. Передбачені також кошти на лікування ветеранів УПА в реабілітаційному центрі «Говерла» у Моршині.
Управління з питань внутрішньої політики, релігій та національностей
Як повідомив начальник цього управління Ігор Кульчицький, релігійні організації будуть брати участь у всіх заходах, присвячених Року УПА. Передбачені Богослужіння на могилах, під час молитов за померлих будуть згадувати вояків УПА.
Відділ сім’ї та молоді
За словами керівника відділу Ігоря Чорного, в кожному районі протягом року будуть проводити військово-польові збори для молоді. Крім того, 20 травня у Теребовлі біля військової частини проведена обласна теренова гра для школярів «Легенди УПА», до якої залучено близько 300 дітей зі всієї області. Влітку відбудеться вишкільний табір для молоді в селі Антонівці Шумського району. Заплановано також зібрати матеріал і відзняти ролик, присвячений 75-річчю створення УПА. Знову ж таки в Антонівцях 14 жовтня будуть проведені заходи з молоддю.
Управління культури
Заплановано проведення тематичних концертів, вечорів, «круглих столів», історичних читань, фотовиставок, експозицій, уроків пам’яті, виховних годин, просвітницьких заходів за участю науковців, письменників, митців, громадських діячів, ветеранів національно-визвольної боротьби, очевидців подій. Планують також підготувати та видати календар і фотокаталог «Пам’ятки повстанської слави Тернопільщини». У червні на хуторі Лози Бережанського району проведуть театралізоване літературно-мистецьке дійство за участю художніх колективів Бережанського району. 2 липня в селі Конюхи Козівського району – мистецький фестиваль стрілецької і повстанської пісні «На хвилях Корси», присвячений 75-й річниці утворення УПА та 100-річчю боїв під с. Конюхи. 14 жовтня в Антонівцях заплановано провести обласне літературно-мистецьке свято «Луни повстанського краю».
Управління освіти й науки
З метою виховання підростаючого покоління на прикладах героїзму і відданості своїй Батьківщині, залучення молоді до глибшого вивчення історії національно-визвольної боротьби українського народу проведено і буде проводитися низка обласних заходів, серед яких: щорічний фестиваль-конкурс патріотичної пісні, прози та поезії, творів образотворчого мистецтва «Свята Покрова»; військово-патріотичні спортивні ігри «Козацькі забави», «Козацьке коло» (у Лановецькому районі); теренова гра «Легенди УПА»; науково-дослідна робота в рамках краєзнавчо-пошукового проекту «Непоборні»; проведення для учнівської молоді екскурсій в обласний меморіальний музей політв’язнів та репресованих, державний архів області та інші.
Як наголошує голова ОДА Степан Барна, пам’ять про наших славетних предків повинна жити у серцях всіх прийдешніх поколінь. Саме тому під час проведення заходів із вшанування пам’яті особистостей, котрі формували Українську повстанську армію, ми зможемо стати свідками відкриття нових, раніше невідомих сторінок національно-визвольного руху України.