Повідомити новину

Поширити:

На Тернопільщині перебував Василь Князевич, голова поважної ради ордена Св. Пантелеймона, голова президії правління ГО «Українська ліга розвитку паліативної та госпісної допомоги», колишній міністр охорони здоров’я України, заслужений лікар України.

Перші його зустрічі відбулися в Тернопільському національному медичному університеті імені Івана Горбачевського. Спочатку мав розмову з ректором цього вишу, членом-кореспондентом НАМН України, професором Михайлом Кордою. Відтак виступив перед членами вченої ради ТНМУ. Згодом спілкувався з численною студентською спільнотою. Наголос у власних виступах на таких заходах Василь Михайлович ставив передусім на проєкті відзнаки за професіоналізм і милосердя «Орден Святого Пантелеймона».

Нагадав, що 2009 року цю заохочувальну нагороду запровадило МОЗ України, а з 2016-го вона є громадською та має професійно-фахову спрямованість. Присуджують за гуманістичну й благородну діяльність у галузі охорони здоров’я. Нині майже 200 цивільних і військових медиків в Україні та за кордоном уже удостоєнні ордена Св. Пантелеймона.

На зустрічі Василь Князевич приходив разом з лицарями ордена Св. Пантелеймона з Тернопілля, членами регіональної ради цієї відзнаки  в нашій області. Одразу скажу, що бути нагородженим такою відзнакою почесно не лише для медиків, мати його лавреатів престижно й для краю. Нагадаю, що серед краян цим орденом нагороджені лікарі Володимир Лісовський,  Богдан Маслій, Сергій Гаріян, Мирослав Домбрович, Любомир Синоверський, а професорка медуніверситету Лілія Логойда – медаллю Св. Пантелеймона. Принагідно зазначити, що переможців конкурсу на здобуття медичного Оскара визначають і серед іноземних громадян та організацій/установ у номінації  «За вагомий внесок у боротьбі українського народу за свободу та незалежність». Тернопільщина свого часу представила до цієї відзнаки польського професора Войцеха Барґа та доброчинця з Німеччини Пітера Регера.

Нинішнього року орденом Св. Пантелемона відзначатимуть українських медиків аж у семи номінаціях і в одній – іноземців. Урочиста церемонія нагородження лавреатів цьогоріч відбудеться у столиці 27 липня – у День Святого великомученика й цілителя Пантелеймона та в День медичного працівника. Але спочатку переможців конкурсу на цю відзнаку за професіоналізм і милосердя визначатимуть і вшановуватимуть в кожній області країни.

Є прагнення відновити медаль Св. Пантелеймона – відзнаку для молодих фахівців, якої можуть удостоїтися навіть студенти – майбутні медики, а також інтерни, аспіранти, медсестри віком до 35 років.

Примітно, що нагороджених орденом Св. Пантелеймона вирішили обʼєднати в гільдію честі та гідності. У регіонах діють курії – спільноти лавреатів. Щороку відбуватимуться Пантелеймонівські читання, на яких орденоносці звітуватимуть про свою професійну, громадську діяльність. Адже, на переконання Василя Князевича, члени цієї гільдії – медична еліта, яка має задавати тон. «У нас є професійно-етична комісія, розробляємо навіть механізм відкликання відзнаки, якщо нагороджена людина допустилася негідних вчинків чи справ», – твердить пан Василь.

Окрім урочистостей та нагородження в межах громадської ініціативи «Орден Св. Пантелеймона», як розповів Василь Князевич, втілюватимуть ще кілька проєктів. Йдеться передусім про створення Книги памʼяті загиблих медиків. Не лише займатимуться складанням переліку полеглих медпрацівників, а й писатимуть, розповідатимуть про них громадськості, зустрічатимуться з їхніми родинами. У липні організують національний День памʼяті за загиблими медиками.

Починають також рух підтримки родин загиблих медиків. «Упевнений, що разом з нашими закордонними радами створимо фонд, який особливо допомагатиме дітям полеглих медиків у здобутті їм професії», – мовить Василь Князевич. У співпраці з міжнародними партнерами мають намір втілити окрему програму стипендій та допомоги.

Займаються й поверненням полонених медиків, співпрацюючи у цій царині з різними державними, гуманітарними, церковними структурами. Насамперед склали перелік тих, кого ворог усе-таки полонив. Уже вдалося повернути додому 22 медичні працівники.

Про це Василь Князевич, лицарі ордена Св. Пантелемона, члени регіональної ради цієї відзнаки мовили й під час зустрічі з начальником Тернопільської обласної військової адміністрації Вʼячеславом Негодою. Очільник краю, зокрема, зазначив, що нині велика кількість медичних працівників Тернопілля перебувають у зоні бойових дій. 27 працівників галузі охорони здоров’я області, в тому числі 9 лікарів, на жаль, загинули. Тому на рівні краю і громад готові підтримувати ініціативи щодо вшанування медиків, підтримки родин загиблих, у тому числі проєкт «Книга пам’яті».

Вʼячеслав Негода та Василь Князевич обговорили також питання, повʼязані з розвитком і вдосконаленням надання паліативної та госпісної допомоги.

«На це нині дивимося з погляду війни, яка змушує переглянути підходи до паліативної та госпісної допомоги, – зазначив Василь Князевич. – Законом передбачено, що паліативну допомогу надають при захворюваннях, які загрожують життю. Зараз маємо не лише такі захворювання, а й суцільні травми, часто-густо майже несумісні із життям. Багато молодих людей, з якими треба знайти спілкування, запалити в них бажання дальше жити. Треба підтримати.   Паліативна медицина – це не про кінець життя, а про віру в нього. Маємо створити простори, де пацієнти отримуватимуть не лише допомогу, а й надію. Треба зробити спеціалізацію з паліативної допомоги, адже лікарів, медсестер треба вчити, мають бути лікарі-психологи, капелани. Заклади надання паліативної допомоги повинні бути елітними у системі медицини». Власне, на завершення свого перебування на Тернопільщині Василь Князевич відвідав обласну лікарню «Госпіс» у с. Плотича Тернопільського району, поспілкувався з його пацієнтами, медичними працівниками, мав ділову розмову з начальником цього закладу, головою регіональної ради ордена Св. Пантелемона, лицарем цієї відзнаки Володимиром Лісовським.

 

Автор: Микола ШОТ

Теги: візит до Тернополя, Василь Князевич