Повідомити новину

Поширити:

На українців чекають чергові вибори – цього разу місцеві. Вони відбудуться 25 жовтня за новими правилами і на новій територіальній основі. Змінюються вимоги до кандидатів, кількість місцевих рад, вигляд бюлетеня для голосування і багато іншого.
Першою відмінністю цих місцевих виборів від попередніх буде те, що кількість місцевих рад значно зменшиться. Зокрема, через об’єднання територіальних громад і скорочення районів до 136.
Другою відмінністю є запровадження пропорційної системи, чого тривалий час вимагали активісти. У містах і громадах із більш як 10 тисячами виборців кандидати висуватимуться лише від партій. Голосувати доведеться за партію, а також за конкретного кандидата від неї, вписуючи його номер у трафарет поруч із назвою партії.
Від кожної партії буде мінімум 5 кандидатів. При цьому запроваджується гендерна квота: двоє з п’яти кандидатів повинні бути іншої статі.
У менших громадах і селищах залишається стара мажоритарна система, однак округи будуть багатомандатними. Обиратимуть не менше двох і не більше чотирьох депутатів.
Оновилися також правила балотування та реєстрації кандидатів. Зокрема, запроваджується цифровізація виборчого процесу.
«Тепер штаби отримають можливість онлайн-подання документів, реєстрації кандидатів, довірених осіб та спостерігачів. Це передбачає усунення зайвого впливу людського фактора у виборчий процес», – прокоментувала заступниця голови фракції «Слуга народу» Євгенія Кравчук.
Варто зауважити, що оновлений Виборчий кодекс передбачає заставу для кандидатів, а також дозволяє паралельне балотування до різних рад. Водночас закон забороняє прихований підкуп виборців під час агітації.
Прогнози експертів
Відповідно до опитування соціологічної групи «Рейтинг», 30% респондентів голосуватимуть за відому національну політсилу на місцевих виборах. Наразі серед партійних уподобань українців лідирує «Слуга народу» (28%), на другому місці «Опозиційна платформа–За життя» (16%), на третьому – «Європейська солідарність» (14%).
Експерти прогнозують запеклу боротьбу між політсилами, адже кількість депутатських крісел у громадах набагато зменшиться.
«У нас зараз 1 460 громад. Отже, кількість депутатів зменшилася вдвічі-втричі. А це – збільшення ставок. Якщо раніше стати депутатом у селі, в якому мешкає 2 тисячі людей, було відносно легко, то тепер треба стати депутатом в ОТГ, до якої належать 10 сіл, а це вже зовсім інша історія», – зауважив голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко.
Власне, половина опитаних українців збирається голосувати на місцевих виборах за локальну партію. Однак не в кожній області є своя партія, більше того, кількість кандидатів від політсили обмежена. Тож в умовах обов’язкової партизації кандидати будуть приєднуватися до тих сил, які відомі і які їм світоглядно близькі.
«Ми добре розуміємо, що за таких умов непросто відбуватиметься й організація голосування, і підрахунок голосів виборців дільничними виборчими комісіями, і встановлення підсумків голосування територіальними виборчими комісіями. Тож за такої ситуації ключовим і базовим аспектом має стати довіра між усіма суб’єктами виборчого процесу», – наголосив член Центральної виборчої комісії Андрій Гевко.
Чи вплине епідемія на місцеві вибори?
Багатьох українців хвилює, чи не перешкодить епідемія коронавірусу проведенню  місцевих виборів. Наразі у владі заспокоюють. Вибори відбудуться. Звичайно, за умови дотримання соціальної дистанції та маскового режиму.
«Ми свідомі, що все залежить від нас. Якщо  дотримуватимемося правил карантину, то зможемо провести вибори в Україні без будь-яких проблем, ризиків для ускладнення епідситуації і здоров’я наших громадян. Але якщо вся країна стане «червоною» зоною, тоді, можливо, потрібно буде обмежувати проведення масових заходів», – зазначив головний санітарний лікар Віктор Ляшко.
Позитивний приклад виборів під час карантину вже показала Польща, де у липні обрали нового президента. Явка була дуже високою, попри коронавірус. Тож карантин в Україні також не має стати на заваді волевиявленню громадян. Хоча, як стверджують експерти, явка буде меншою, ніж зазвичай. По-перше, через епідемію частина людей не захоче наражатися на небезпеку. По-друге, традиційно українці менш активно беруть участь у місцевих виборах, аніж в загальнонаціональних.
Ініціатори змін до виборчого законодавства сподіваються, що вони дадуть змогу провести місцеві вибори прозоро і чесно. У Центральній виборчій комісії вважають, що кандидати, виборці і члени виборчих комісій впораються із нововведеннями. Однак, щоб не  помилитися, виборцям краще ознайомитись із зразком бюлетеня заздалегідь.