Кому важче у багатодітній родині – матері чи батьку?
Скажете: обом нелегко! Але пільгову пенсію передбачили тільки одному…
Матір-героїня з Козівського району, яка виховала дев’ятьох дітей, судилася з місцевим підрозділом Пенсійного фонду, але так і не довела, що їй належить право на достроковий вихід на пенсію. Ця судова справа є повчальною для багатодітних сімей.
Що передбачено законодавством? Відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», жінки, які народили п`ятеро або більше дітей і виховали їх до шестирічного віку, і матері інвалідів з дитинства, які виховали їх до цього віку, мають право на призначення дострокової пенсії за віком після досягнення 50 років та за наявності не менше 15 років страхового стажу. При цьому до інвалідів з дитинства належать також діти-інваліди віком до 16 років.
За вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п`ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком після досягнення 55 років та за наявності не менше 20 років страхового стажу.
З 1 січня 2006 року у ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», було внесено зміни, згідно з якими за вибором матері або в разі її відсутності, якщо виховання п`ятьох або більше дітей чи дитини-інваліда здійснювалося батьком, йому призначається дострокова пенсія за віком, але не раніше ніж за п`ять років до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, за наявності не менше 20 років страхового стажу.
Отже, матері надається право вибору особи, яка буде одержувати дострокову пенсію за віком: вона сама або батько дітей.
Багатодітна матір з Козівського району ще у 2010-у році передала право на достроковий вихід на пенсію своєму чоловікові, зокрема звернулася до ПФУ з такою заявою, і чоловікові призначили пільгову пенсію.
Коли ж настав час достроково вийти на пенсію жінці, у ПФУ відмовили їй, мотивуючи, що делегуючи право на дострокову пенсію своєму чоловікові, вона вичерпала таку можливість.
Хіба це справедливо? У суто людському сприйнятті, звичайно, що ні. Батьки, які виховали дев’ятьох дітей, однаково доклали для цього зусиль, і обоє заслуговують на пільгову пенсію.
Слід зауважити, що і деякі суди дотримуються такої думки й обґрунтовують свою позицію нормами закону. Однак нещодавно правову позицію оприлюднив Верховний Суд – саме у справі козівчанки. Він акцентував: лише один член сім`ї – мати, яка народила п`ятеро або більше дітей і виховала їх до шестирічного віку, або за її згодою батько має право на призначення дострокової пенсії за віком.
Отже, сподіватися, що у судовому порядку можна домогтися пільгових пенсій для матері і батька одночасно – марна справа. Правова позиція Верховного Суду є обов’язковою при застосуванні і тлумаченні законодавства судами першої та апеляційної інстанцій.
Ольга КУШНЕРИК