75-річчю від дня народження видатного українського кінорежисера, актора та сценариста Івана Миколайчука приурочили перший Всеукраїнський фестиваль. Його так і назвали – «Миколайчук-фест». «Бачити та чути рідне» – це гасло визначало суть, зміст цього велелюдного свята кіно й пісні.
Чотири дні фестиваль тривав у Вижниці на Буковині, його учасниками стали представники 15 областей. «Тішуся, що шануєте Іванову пам’ять, пропагуєте його творчість. Він був би справді щасливий», – зазначила почесний президент заходу, дружина Івана Миколайчука, народна артистка України Марія Миколайчук.
Успішно виступили на цьому фестивалі тернополяни. Гран-прі здобув ансамбль «Акорд» з Тернополя. Дипломом нагороджений також гурт «Пшеничне перевесло». Удостоївся такої відзнаки й Микола Шот як режисер відеоролика на пісню «Козак від’їжджає» у виконанні «Пшеничного перевесла».
Пісня й кіно для Івана Миколайчука були нероздільними, його єством, любов’ю, яскравим вираженням таланту. Тож організатори фестивалю сконцентрували увагу, власне, на цих двох Іванових вершинах і влаштували кінопокази – репрезентацію кращих фільмів і відеороликів, а також конкурс-концерт української пісні. Крім кінопоказів, організовували й нічний кінозал, де просто неба можна було подивитися фільми за участю Івана Миколайчука. Відбувалися зустрічі з режисерами. Діяла й фольк-відеолабораторія, творча група якої знімала «Пісенну толоку» за участю учасників і гостей фестивалю.
Учасники фестивалю побували у с. Розтоки Путильського району, тут Іван Миколайчук 1970 року знімався у знаменитій кінострічці «Білий птах з чорною міткою». Пісенну толоку зорганізували біля каплички, де відбуваються події і в цьому фільмі.
Майже сто учасників вирішили випробувати свої творчі сили в конкурсі-концерті української пісні. Серед них були як аматорські гурти, так і чималий десант професійних виконавців. Гран-прі фестивалю здобули киянка, заслужена артистка Оксана Нікітюк, львів’янка Софія Федина і тернопільський «Акорд». Солістам і колективам першого дня треба було обов’язково заспівати чи улюблену пісню Івана Миколайчука, чи з його кінофільмів. Другого конкурсного дня виконували український народний або авторський твір.
За словами директора фестивалю – заслуженої артистки України Руслани Лоцман, після «тріумфального чотириденного свята на Буковині» «Миколайчук-фест» відправляється з піснею та кіно на Донбас, а 23-24 серпня його програму прийматиме Національний музей народної архітектури та побуту України в Пирогові.
Микола ШОТ
На світлинах: (зліва направо) почесний президент фестивалю – народна артистка України Марія Миколайчук і директор цього проекту – заслужена артистка України Руслана Лоцман;
співає гурт «Пшеничне перевесло» з Тернополя;
тернопільський ансамбль «Акорд».
Фото автора