Повідомити новину

Поширити:

21098Корисні властивості глоду відомі з часів Древньої Греції. В історичних літописах збереглися легенди про те, що ця рослина приносить щастя людині. Напевне, це не безпідставно. Адже ця дрібненька ягода – панацея від багатьох недуг.
Завдяки хімічному складу глід широко використовують як в традиційній, так і народній медицині. Високий вміст флавоноїдів, мікроелементів, дубильних речовин і вітамінів дозволяє виготовляти на його основі препарати широкого спектра дії. Однак найефективнішим є застосування глоду для лікування серцево-судинних захворювань, при невротичних станах та захворюваннях нервової системи.
Один із найпопулярніших лікарських засобів, який можна придбати в аптеках без рецепта, – екстракт глоду. Цей препарат має кардіотонічну, антиаритмічну, гіпотензивну, спазмолітичну, антиатеросклеротичну і антиоксидантну дії. Глід знижує коливання стінок артерій, сприяючи послабленню пульсу. До того ж покращує коронарний і мозковий кровообіг за рахунок розширення судин, підвищує чутливість міокарда до дії серцевих глікозидів, знижує збудливість серцевого м’яза. Застосування глоду у формі екстракту покращує еластичність капілярів, знижує рівень холестерину в крові. Також препарат має слабку сечогінну і седативну (заспокійливу) дії.
Екстракт глоду медики рекомендують вживати при хронічній серцевій недостатності, функціональних розладах серцевої діяльності, вегетосудинній дистонії, клімактеричному неврозі та миготливої аритмії. Також препарат рекомендують при стенокардії, тахікардії, артеріальній гіпертензії і атеросклерозі, безсонні.
Звичайну настоянку (без спиртовмісної основи) вживають по 20-30 крапель 3-4 рази на добу, за 15-30 хвилин до їди. Курс становить 20-30 днів, потім необхідно зробити двотижневу перерву. Протягом року слід провести 5-7 курсів. Спиртову настоянку (3 ст. л. глоду на 100 мл спирту) приймають по 1 ч. л. (розведеній у невеликій кількості води) за 15-30 хвилин до їди, 2-3 рази на добу. Можна застосовувати глід по 1 таблетці 2-3 рази на день протягом 4-6 тижнів.
Протипоказаннями до застосування екстракту глоду є індивідуальна непереносимість. Не рекомендують використовувати цей препарат дітям до 12-річного віку та жінкам на першому триместрі вагітності. Побічні дії: алергічні реакції (кропив’янка, свербіж), нудота, блювання, сонливість. При прийомі натще можливі кишкові коліки.
У народній медицині популярні рецепти відварів, настоянок, чаїв, а також вживають глід у свіжому вигляді. Для виготовлення ліків використовують не тільки плоди, а й квіти і корені рослини. Зауважте, що миттєвого ефекту від прийому препаратів на основі цієї рослини чекати не слід, рекомендоване застосування впродовж тривалого часу.
З віком серцевий м’яз зазнає дегенеративних змін, кровообіг в артеріях різко знижується, тому найчастіше медики приписують препарати з глоду літнім людям. Корисний глід і при надмірних фізичних навантаженнях. Від постійної перевтоми організм зношується, з’являються симптоми так званого старечого серця, коли знижується скорочувальна здатність міокарда. У таких випадках рослинний препарат застосовують як профілактичний засіб.
Ягоди глоду – природні біостимулятори, хімічні складові яких регулюють рівень цукру в крові. При діабеті з них роблять відвар: 2 столові ложки сухих плодів заливають на ніч 500 мл окропу і настоюють в термосі 8 годин. Потім відвар проціджують і приймають по півсклянки 3-4 рази на день за півгодини до їди.
Також діабетикам рекомендують вживання настоянки глоду (20-30 крапель тричі на день за 20-30 хв. до їди). Є в народній медицині рецепт спеціального діабетичного збору (листя чорниці, мучниці, цвіт глоду). Усі складові змішують у рівних пропорціях. 1 ст. л. трав заливають окропом, настоюють 10 хв., переціджують. Вживають двічі на день.
Смачним і корисним є чай з плодів рослини. Рекомендований він при надмірній збудливості нервової системи, прискореному серцебиттю, безсонні.
Людям з підвищеним артеріальним тиском слід пити відвар: 100 г подрібнених плодів глоду залити 500 мл води, варити 30 хв., коли охолоне, процідити. Вживати по 50-100 мл тричі на день після їди.
При стенокардії 1  ст. л. плодів залити склянкою окропу і настоювати в термосі протягом двох годин. Потім процідити і приймати по 1/3 склянки 3-4 рази в день після їди.
При задишці допоможе застосування настою з глоду та шипшини: 7 ст. ложок суміші сухих ягід змішаних в рівних пропорціях залити 2 л окропу, укутати, настоювати добу, процідити. Зберігати настій в холодильнику. Вживати по одній склянці тричі день протягом 2-3 тижнів.
При аритмії ефективним є вживання подрібнених ягід глоду з медом.
Людям, які страждають від безсоння, допоможе настій. Для його приготування слід 40 г цвіту глоду залити 200 мл окропу. Приймати по 1 ст. л. 3-4 рази на день. Можна заварювати квіти як чай: 1 ч. л. сушеного цвіту залити 150 мл окропу. Вживати за 1 год. до сну.
Для профілактики атеросклерозу 2 ст. л. квіток глоду залити 200 мл води, варити 10 хвилин. Приймати по 1 ст. л. 3-4 рази на день до їди.
Хворим зі збільшеною щитовидною залозою рекомендовано 10 г квіток залити 100 мл горілки, настоювати протягом 20 днів. Приймати по 20 крапель тричі на день до їди.
При серцевих захворюваннях, задусі, запамороченні змішати в рівних пропорціях плоди і квітки глоду. 3 ст. л. суміші залити 3 склянками окропу, укутати, настояти 2 години, процідити. Настій приймати по одній склянці 3 рази на день через годину після їди.
Корінь глоду також має лікувальні властивості. Відвари з нього слід вживати літнім людям, які страждають від серцевої недостатності. До настання перших заморозків викопують коріння глоду, ретельно промивають його, подрібнюють і висушують. Потім 100 г коренів заливають 1 л води і варять протягом 10 хвилин. Коли відвар охолоне, його проціджують. Вживають по столовій ложці вранці, вдень і ввечері при  серцевій недостатності.