Він уже справді тривалий час у іншому, потойбічному світі – цілих 20 років. І смертельна недуга вразила його, можна сказати, на бойовому посту, тобто на тренерській лаві стадіону в Запоріжжі. Він і тут залишився вірним собі – впертим, непоступливим, категоричним – і навідріз відмовився лягати на ноші, самотужки увійшовши у карету швидкої допомоги. Мабуть, це були останні кроки в його житті…
Крокував же він по ньому твердо і впевнено, рішуче відкидаючи те (і тих), що (хто) заважав у досягненні головної мети. Тому й нажив не лише легіони прихильників, а й чимало недругів, іноді дуже впливових. Здебільшого – у Москві, яка не могла без заздрощів сприймати його успіхи, котрі для російських тренерів залишалися недосяжними. І його перемоги на чолі “Динамо” були негласним утвердженням українського футбольного націоналізму і водночас – ніби добрячою дрібкою перцю в носи спортивним начальникам з “белокаменной”. Москва псувала йому нерви за життя – вона ж знайшла спосіб помститися великому тренерові вже після його смерті.
В перші дні російсько-української війни, 26 лютого, багатоповерховий будинок на проспекті у Києві, що носить його ім’я, був частково зруйнований: квартири на кількох поверхах були знищені.
Нині може виникнути спокуса приписати йому навіть якесь дисидентство до радянської системи. Напевно, це буде непотрібним перегином – він працював у її рамках, користувався в своїй роботі всіма перевагами, які вона йому надавала, а коли після того ж 1999 р. нові ринкові реалії почали брати гору і створена ним команда почала потроху розпродуватися, іноді просто розводив руками… Так, він розмовляв російською, не носив вишиванки і не бив себе в груди, декларуючи за будь-якої нагоди свій “патріотизм”. Він був патріотом реальним, а його “Динамо” зразка 1999 р., яке було таким близьким до перемоги в Лізі чемпіонів, залишається відтоді командою-мрією, наблизитися до створення якої ніхто з його наступників не спромігся.
“Ми живі доти, доки нас пам’ятають”, – написано на його надгробному пам’ятнику на Байковому кладовищі.
Вдячна Україна пам’ятатиме його завжди…
Ігор ДУДА