Повідомити новину

Поширити:

МОЗ планує внести зміни до наказу № 504, який регламентує порядок надання первинної медичної допомоги. Лікарі первинки будуть самостійно проводити експрес-тестування, а також відбирати матеріал для тестування пацієнтів на COVID-19.
Також МОЗ дасть змогу лікарям видавати лікарняні пацієнтам із коронавірусною хворобою до 15 днів, на весь період лікування та самоізоляції (зараз термін становить 10 днів). Відповідні зміни будуть внесені в наказ № 455, який затверджує інструкцію про порядок видачі листків непрацездатності.
Повідомлення такого змісту надійшло сімейним лікарям ще наприкінці жовтня, а згодом це ж озвучила під час брифінгу перша заступниця міністра охорони здоров’я України Ірина Садов’як.
Зауважу, що у середовищі сімейних лікарів ця новина не викликала позитиву. Не секрет, що первинна ланка найбільше контактує із ковідними хворими. Щоб оформити скерування на тестування, сформувати екстрене повідомлення МОЗу й інші документи, сімейний лікар витрачає щонайменше півгодини. Це якщо програмне забезпечення не зависає. І увесь цей час хворий сидить у кабінеті на невеликій відстані від лікаря, який захищений хіба медичною маскою. Жодних преференцій, як от надбавки до зарплати у сумі 300 відсотків, первинка не має. Якщо доведеться ще й відбирати матеріал для тестування, сімейні лікарі стануть прямою мішенню вірусу.
І якщо держава не подбає про належний захист (принаймні достатню кількість захисних костюмів), то…
Скажете: це лікарські професійні проблеми і ризики? Так, але сімейних лікарів обмежена кількість. Щоб здобути такий фах, треба шість років вчитися в університеті та два роки – в інтернатурі. Пандемія не чекатиме, поки медичний «інкубатор» висидить нову партію фахівців.
Як тестують зараз?
Поки що залучення сімейних лікарів до тестування у планах. А як тестують зараз? Пандемія коронавірусу набирає обертів, щодоби в країні фіксують по 12-13 і навіть 14 тисяч нових випадків. Разом зі збільшенням кількості інфікованих зростає і попит на тестування. В Україні роблять кілька видів тестів на COVID-19, їх можна пройти як безкоштовно, так і за гроші, дізнатись результат за день або чекати кілька тижнів.
Люди у соцмережах діляться своїм досвідом – де, як і за скільки здавали тест. Розповідають про великі черги та тривале очікування результату. Пропонуємо усю важливу інформацію щодо COVID-тестування, яку узагальнили у Центрі громадського моніторингу та контролю.
 
Які бувають тести?
Як і у всьому світі, в Україні роблять кілька видів тестів на коронавірус: експрес-тести, тести імуноферментного аналізу (ІФА), тести методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР). Експрес-тест – це найшвидший, але найменш надійний метод тестування. Для аналізу потрібна кров із пальця, а результат можна дізнатись за 15 хвилин. Аналіз не потребує спеціального лабораторного обладнання та часто робиться у польових умовах, наприклад, в аеропортах. Такий тест визначає наявність антитіл до коронавірусу в крові, але не присутність самого вірусу. Дослідження показують, що такі експрес-тести можуть давати похибку 30%-40%, тому не є надійним методом діагностики. Нещодавно в Україні з’явився ще один різновид експрес-тестів – на антиген. У МОЗ сподіваються, що вони даватимуть точніший результат, ніж швидкі тести на антитіла.
Більш надійним методом є ІФА-тестування. Для нього потрібна венозна кров, а також лабораторні умови та спеціальне обладнання. ІФА-тест так само виявляє рівень антитіл до хвороби, але має більшу чутливість і точність порівняно із експрес-тестами. При оперативній роботі лабораторії результат ІФА-тесту можна отримати за 1−2 доби. Водночас позитивний результат – підстава для ПЛР-дослідження.
Найдостовірнішим методом визначення COVID-19 є ПЛР-тестування. Це повноцінне лабораторне дослідження, яке дає змогу виявити безпосередньо сам вірус. Для проведення тесту у пацієнта беруть мазок з носа і рота. Отримати результат такого тесту можна вже за 1−2 доби.
«ПЛР-тест працює таким чином, що виявляє безпосередньо генетичні послідовності вірусу в мазку із слизових оболонок. Якщо просто взяти мазок з носа, то там буде величезна сума найрізноманітніших мікроорганізмів. Також при заборі забирається і власна ДНК пацієнта. Метод ПЛР дозволяє з цієї мішанини генетичних послідовностей вибрати одну, розмножити її і зафіксувати», – пояснює головний біолог «Українські генетичні технології» Біжан Шаропов.
Для максимальної ефективності ПЛР-тесту МОЗ радить дотримуватися низки рекомендацій. За 3−4 години не їсти, не пити, не полоскати горло, не палити, не чистити зуби, відмовитися від жувальної гумки або льодяників для горла.
Важливо знати, що саме ПЛР-тестування залишається єдиним видом дослідження, який дає підстави для встановлення діагнозу «COVID-19». Позитивні ПЛР та ІФА-тести лягають в основу офіційної статистики, яку МОЗ публікує щодня. Наразі в Україні проводять близько 50 тисяч ПЛР-тестів та 30 тисяч ІФА-тестів на добу. До кінця року Міністерство охорони здоров’я планує збільшити обсяги тестування до 75 тисяч на добу.
Скільки це коштує?
Тестування на коронавірус роблять як у державних, так приватних лабораторіях. Через це може різниться вартість та час очікування результатів.
За алгоритмом МОЗ, безкоштовне ПЛР-тестування можуть зробити в держаній лабораторії за направленням сімейного лікаря. Також безкоштовний тест роблять пацієнтам з пневмонією, які госпіталізовані і чекають на підтвердження діагнозу. Проте через високе навантаження на державні лабораторії охочі зробити безкоштовне тестування змушені чекати своєї черги по кілька тижнів.
Для швидкого результату ПЛР-тест можна зробити без направлення, звернувшись до приватної лабораторії. Вартість ПЛР-тесту коливається від 700 до 2,5 тисяч гривень, ІФА-тестування – 300-600 грн. Результати тестування в приватних лабораторіях будуть готові за 1-3 доби.
Крім того, у жовтні МОЗ анонсувало також проведення ПЛР-тестів у приватних лабораторіях за державний кошт. Для цього уряд скерував додаткові 100 млн гривень. Наразі Кабмін домовляється про процедуру з приватними лабораторіями.
«Ми будемо контрактувати через лабораторні центри можливості приватних лабораторій. Наша мобільна бригада чи лікарня, яка здійснює забір, передаватиме у лабораторії, щоб там ці зразки протестували на обладнанні. Це не означає, що приватні лабораторії просто будуть робити для людей з вулиці, скажемо так. Бо ми не зможемо проконтролювати», –  пояснив міністр охорони здоров’я Максим Степанов.
В уряді сподіваються, що таке рішення дасть змогу збільшити кількість досліджень і розвантажить державні лабораторії.
Аби зменшити навантаження на лікарів, на початку листопада МОЗ також запустило цілодобовий контакт-центр, куди можна зателефонувати з питаннями щодо COVID. Звернутися до центру можна з питаннями, що стосуються організаційних моментів, пов’язаних з лікуванням. Наприклад, де можна зробити тест, коли очікувати на результати та за якими симптомами слід викликати екстрену допомогу. Все це можна дізнатись за безкоштовним номером 0-800-60-20-19.
Глава парламентського комітету з питань охорони здоров’я Михайло Радуцький зауважує: «На цю лінію зможуть звертатися не лише хворі, а й державні службовці, головні лікарі, керівники місцевих органів влади, в яких можуть виникати організаційні питання стосовно алгоритму боротьби з цією проблемою».
У МОЗ визнають: є ще чимало проблем, пов’язаних із тестуванням на коронавірус. Важливо постійно збільшувати кількість тестів та скорочувати час очікування результату, тож робота триває.
Ольга КУШНЕРИК