Правильно виконана обрізка персика – запорука довговічності та високої врожайності дерева. При цьому потрібно враховувати вік дерева, а також на чому воно привите. Саме тому обрізка персика та, наприклад, яблуні відрізняється досить сильно.
Крім того, такий гість із Середньої Азії, як персик, у нас має свої особливості, пов’язані з низькою зимостійкістю та регулярним підмерзанням як пагонів, так і квіткових бруньок.
Персики – самозапильні рослини. Це дозволяє їх вирощувати поодинці, висаджуючи в найтеплішому місці ділянки. Обрізку саджанця персика краще проводити навесні, оскільки дерева часто підмерзають, і їхнє формування дещо ускладнюється.
Персик найчастіше формують як дерево з відкритим центром, чашоподібної форми. Оскільки саджанці персика є деревцями з гілками першого порядку, зазвичай відбирають 3-4 гілки, розташовані на стовбурі в різних напрямках. Центральний провідник вирізають. Штамб – відстань від нижньої гілки до землі, залишають заввишки 60-70 см. Гілки вкорочують на 2/3 або наполовину, до однакової висоти. В результаті формується чаша. На наступний рік видаляють усі гілки, що ростуть усередину крони, а пагони продовження скелетних гілок укорочують. Має сенс укоротити і гілки, що виросли цього року.
При формуванні персика із саджанця-«прутика» вкорочують його до 80-90 см, а потім – працюють з пагонами, що виросли навесні.
Можливе також формування персика з центральним провідником, однак, таке дерево помітно складніше у догляді.
Формування крони проводять у період спокою дерева, до початку руху соку. Водночас персик дозволяє проводити обрізку навіть у квітні, одразу перед або безпосередньо після цвітіння. Саме в цей час обрізають плодові дерева.
Обрізка плодоносного дерева – найважливіша операція з догляду за персиком та нектарином. Дерево плодоносить, формуючи квіткові бруньки на гілках минулого року. Тому чим сильнішим був приріст минулого року, тим вищий урожай поточного. Здавалося б – навіщо обрізати майбутній урожай? Однак, якщо залишити все як є, плоди дрібнішають, дерево загущується, виснажується, а зона плодоношення «зміщюється» на висоту третього – четвертого поверху. Такий персик неможливо доглядати, а врожай не піддається збору.
Чим радикальніше дерево обрізане, тим сильнішими будуть прирости. Вирішити цю проблему, утримуючи дерево в потрібному об’ємі, може обрізка по системі плодових ланок.
Оскільки осіння обрізка не завжди добре впливає на зимостійкість дерева, її проводять ранньою весною або ж у квітні, після завершення періоду руху соку і розпускання листя. Обрізку можна проводити або перед цвітінням, або після нього, поєднуючи видалення зайвих пагонів і нормуванням урожаю
У дорослого дерева на основних гілках вибирають пари торішніх приростів. Один з них укорочують до 6 (Київський ранній) або 7-8 бруньок (Редхевен та інші жовтом’ясі сорти). Цей пагін буде пагоном плодоношення. Якщо квіткові бруньки взимку частково підмерзли або щось завадило персику зав’язати достатньо плодів, обрізають довше, залишаючи по 3-4 зав’язі на пагоні.
Сусідній з пагоном плодоношення пагін вкорочують до 2-3 бруньок. Це – майбутній пагін заміщення. Взагалі, бруньок потрібно 2, третю залишають на випадок, якщо одна із двох основних загине. Прирости пагонів продовження сильно вкорочують на бруньки, розташовані вниз та назовні.
Протягом сезону на пагонах плодоношення формується врожай і не дуже довгі пагони. На пагоні заміщення сформується 2-3 досить довгі прирости.
Наступної весни потрібно придушити жалість і повністю видалити секатором пагони плодоношення з усіма приростами!
На пагоні заміщення залишають два найкращі пагони з трьох (або обидва, якщо залишали дві бруньки). Верхній укорочують до 6-8 бруньок, а нижній – знову до 2-3. Прирости продовження гілок персика знову сильно вкорочують. Таким чином, об’єм дерева та кількість плодоносних пагонів залишаються тими ж, що й минулого року.
Не варто боятися, що у персика щороку видаляється 4/5 приростів. Це нормально і сприяє збільшенню врожаю, продовженню життя дерева. Пошкодувавши та зберігши більше плодів у поточному році, ми втратимо його в наступному – перевантаження дерева сприяє зниженню його зимостійкості та стійкості до хвороб.
Крім того, оскільки обрізка дерева «по листю» – великий стрес для рослини, обов’язково потрібно обприскати його антистресовими препаратами та стимуляторами імунітету. Чудово показали себе Megafol та Kendal.
Відмінною ідеєю є поєднання такого обприскування з обробкою проти кучерявості.
Коли пагони персика досягають 25-30 см (у сильного, здорового дерева це відбувається в середині-кінці травня), має сенс прищепнути їх верхівки. Це трохи пригальмує зростання і стимулює розгалуження приростів. Травневе прищепування – чудовий спосіб прискорити формування персика, і збільшити кількість плодових бруньок у тому ж обсязі дерева!
Однак, зелені операції, також являють собою значний стрес і дуже високу ймовірність попадання патогенів у рослину. Тому обприскування дерева Megafol, позакореневе підживлення добривом Plantafol 20.20.20, суміщені з обприскуванням фунгіцидом Міравіс – допоможуть рослині впоратися зі стресом і запобігти одному з найскладніших захворювань – кучерявість персика.
Це підживлення можна поєднати з обробкою від східної плодожерки, що ушкоджує плоди та молоді пагони персика, і персикового пильщика, застосовуючи такі інсектициди як Матч, Проклейм, Актеллк та Енжіо