У Тернопільській, Житомирській, Чернівецькій областях перевищено епідпоріг захворюваності на грип та ГРВІ, можливі обмежувальні заходи. Днями таку інформацію в ефірі загальнонаціонального телемарафону «Єдині новини» оприлюднив заступник міністра охорони здоров’я, головний державний санітарний лікар Ігор Кузін.
«Ми бачимо суттєве погіршення ситуації із захворюваністю. В трьох областях країни перевищено епідемічний поріг. Тобто ці регіони можуть вводити певні обмежувальні протиепідемічні заходи», – зазначив Кузін.
Він додав, що з початку епідсезону більш як 1 млн українців перехворіли на грип та коронавірусну інфекцію, за тиждень до лікарень потрапляють 4,2-4,3 тис. хворих. 30-35% – хворіють на ковід, 75% – інші гострі респіраторні вірусні інфекції.
Головний держсанлікар наголосив, що симптоматика ковіду не відрізняється від грипу та інших ГРВІ, тому варто робити тестування.
За його словами, на первинній ланці доступні швидкі тести для виявлення та діагностики ковіду.
За даними епідеміологів, в Україні цьогоріч циркулює штам «Омікрон», який фактично витіснив усі інші штами COVID-19. Він має чимало субваріантів. Як пояснює Кузін, якщо раніше йшлося про 13 різних підтипів вірусу, то тепер їх уже 17.
Лікар-вірусолог Алла Мироненко зазначає, що «Омікрон» зазвичай перебігає, як звичайна респіраторна хвороба. Але він небезпечний для груп ризику: людей, старших за 60 років, і тих, хто має хронічні патології.
«На щастя, «Омікрон» змінився настільки, що він не спричинює тяжкої кисневої залежності, як «Дельта» чи «Альфа», — пояснила Алла Мироненко.
Чи буде новий карантин?
Епідеміологи застерігають: в Україні можуть оголосити загальнонаціональний карантин, якщо поріг захворюваності на грип та COVID буде перевищено у більшості областей. За інформацією Ігоря Кузіна, поки що загальнонаціонального карантину чи обмежувальних заходів не планують. Але кожен регіон, залежно від ситуації, може вживати локальні карантинні заходи.
Водночас, за прогнозом Кузіна, збільшення випадків захворювання на ГРВІ можна чекати вже наприкінці грудня.
Тепер щодо Тернопільщини. У ДУ «Тернопільський обласний центр контролю та профілактики хвороб МОЗ Ураїни» розповіли про результати здійсненого епідеміологічного моніторингу за грипом, ГРВІ та COVID-19 станом на 11.12.2023 року.
За останній тиждень (04.12. – 10.12) кількість захворілих на ГРВІ, порівняно з попереднім тижнем, збільшилася на 0,7% (5248 випадків проти 5209). Питома вага дітей до 18 років серед хворих становила 55,1% (2894 осіб), школярів – 61% від усіх захворілих дітей (1766 осіб). Порівняно з попереднім тижнем, помітне зниження захворюваності серед дітей на 3,9%, серед школярів – на 0,3%. Госпіталізовано за звітний тиждень 127 осіб, із них 62 дитини (48,8%). Кількість госпіталізованих зменшилась на 11,8%.
За звітний тиждень зареєстровано 241 випадок захворювання на COVID-19, що становить 4,6% від загальної кількості всіх зареєстрованих випадків ГРВІ, та менше ніж минулого тижня на 13% (241 випадок проти 277).
Серед лабораторно підтверджених випадків COVID-19 питома вага дітей віком до 18 років становить 11,6% (28 випадків).
За останній тиждень летальних випадків від грипу та COVID-19 в області не зареєстровано. З початку епідсезону зареєстровано 9 летальних випадків внаслідок COVID-19 серед осіб старше 65 років, з них 8 – не щеплені.
Медики області запевняють, що ситуація є контрольованою. Тож не час бити на сполох. Однак варто бути на сторожі і не нехтувати власним здоров’ям. Єдиним способом вберегтися від недуг є вакцинація.
«В Україну нещодавно доправили чергову партію омікронспецифічної вакцини Pfizer. Наразі її розвозять по областях. Тож закликаю щепитися зараз, не чекаючи подальшого збільшення захворюваності. Адже вакцинація має бути основою для збереження здоров’я кожного українця», – запевнив пан Кузів.
Зоряна ДЕРКАЧ