Ввезення транспортних засобів на територію України, пільги з розмитнення та податкових платежів є одним з актуальних питань для ветеранів та членів їхніх сімей.
Станом на сьогодні жодних пільг у цій царині чинним законодавством не передбачено. Проте спроби зробити ввезення автомобілів на територію України більш доступним здійснюються вже давно. Тематичні законопроєкти розглядали впродовж діяльності ВРУ 8 скликання, проте жоден проєкт не набув чинності.
У Верховній Раді України 9 скликання вже зареєстровано декілька нових законопроєктів щодо спрощення ввезення автомобілів на територію України для деяких категорій громадян. Однак жоден із них не є комплексним, а лише частково вирішує проблему, зауважують правники з Юридичної сотні. Наразі високі ставки податкових і митних платежів роблять невигідним купівлю вживаного автомобіля за кордоном.
Після купівлі вживаного авто за кордоном особа має сплатити митний збір (для фізичної особи 10% митної вартості автомобіля), акцизний податок (розмір залежить від віку автомобіля, об’єму двигуна тощо) та податок на додану вартість (20% митної вартості). Митна служба України запропонувала новий сервіс із 3 лютого 2020 року – можливість самостійного розмитнення авто на 2020 рік через електронний кабінет.
Проблема доступності ввезення транспортних засобів для ветеранів потребує законодавчого врегулювання, однак необхідно розробити змістовно та технічно якісний нормативно-правовий акт, до якого доцільно включити положення про: урегулювання водночас податкових і митних пільг для ветеранів (на рівні окремого законодавчого акта про внесення змін до відповідних кодексів); урегулювання пільг незалежно від підстави набуття ветеранського статусу (та статусу члена сім’ї загиблого), наявності чи відсутності державних нагород. Для зменшення навантаження на державний бюджет та прискорення забезпечення осіб з інвалідністю автомобілями можливо враховувати наявність групи інвалідності при наданні таких пільг; відсутність пільг на ввезення автомобіля з пробігом з держави-агресора чи окупанта відповідно до чинного законодавства; обмеження можливості відчуження такого автомобіля та (або) обмеження дії пільги на кількість придбаних транспортних засобів для нівелювання можливості використання посвідчення ветерана для забезпечення пільгового ввезення автомобілів особами, які не мають спеціального статусу.
До розроблення комплексного законопроєкту необхідно залучити фахівців податкової та митної справи, представників ветеранської спільноти. Реальна можливість користуватися вживаним автомобілем належної якості може досить швидко вирішити проблему транспортного забезпечення ветеранів, членів їх сімей та членів сімей загиблих, надати додаткову можливість для працевлаштування чи започаткування власної справи.
Ольга КУШНЕРИК