Повідомити новину

Поширити:

Солодкі, соковиті та неймовірно корисні. Кавуни уже заполонили ринки Тернополя. До кого із продавців не підійдеш, усі в один голос переконують – без жодної хімії, лише смак та користь. Та чи правда це?
Нещодавно їхала в маршрутці і мимоволі підслухала розмову двох жінок. Одна з них розповідала, як придбала кавуна внукові на день народження. Каже, невістка просила: “Мамо, ще не сезон. Вони з нітратами”. Певна річ, хто б то слухав якусь невістку. Придбала, ввечері всі посмакували. На ранок у внука – отруєння, температура… Жінка каже, не хоче й вірити, що винен у всьому кавун, нарікала то на торт, то на недосмажене м’ясо. Але, підозра залишається…
Більше того, нещодавно у Головному управлінні Держпродспоживслужби у Тернопільській області повідомили про чималу партію баштанних, у яких “зашкалював” вміст нітратів і яку негайно ж вилучили з продажу.
“На центральному ринку Тернополя виявили партію кавунів та динь з перевищеним вмістом нітратів. З реалізації вилучили 300 кг кавунів і 2000 кг дині. Якщо виявляється завищена кількість нітратів продукції, пишемо акт вибраковки, недопущення до реалізації”, – розповіла голова пресслужби Наталія Гресько.
Та ми можемо тільки здогадуватися, скільки цих баштанних надійшло у продаж на стихійних ринках. Адже як не крути, їх везуть з Херсону на вантажівці, яка вміщає 10, а то й 20 тонн. Тому і Держпродспоживслужба, і лікарі, та й ми закликаємо вас, дорогі читачі, купуйте продукти у спеціально відведених для цього місцях, оминайте стихійні ринки.
До слова, згодом працівники лабораторії ветсанекспертизи перевіряли кавуни на ринку, що на вулиці Шептицького. Вони відібрали 140 зразків. За словами  завідувача цієї лабораторії Андрія Тарнавського, нітратів не виявили…
Вважається, що сезон баштанних розпочинається із серпня. Саме тоді на херсонських полях достигають, наливаються кольором, а найголовніше – неперевершеним смаком ці неймовірні ягоди.
Окрім смаку, кавун має ще й неабиякі лікарські властивості: нормалізує роботу органів травлення, печінки та жовчного міхура, знижує рівень холестерину в крові, сприяє виведенню шлаків, завдяки вмісту магнію позитивно впливає на роботу нервової системи, тамує спрагу.
Отож, щоб ви відчули не лише смак, а й користь, необхідно навчитися правильно обирати смаколик.

  1. Розмір

Кавун треба вибирати не найбільший і не найдрібніший – кілограмів 5-7.
2. Забарвлення
Має бути контрастним, тобто максимально чітко позначені темні і світлі смуги. Темні, майже чорні смуги свідчать про те, що плід отримував багато поживних речовин. Був добре освітлений і мав інтенсивний і повноцінний обмін речовин. Потім пересох хвостик. Він перестав продукувати тепер уже непотрібний йому хлорофіл. І під дією світла почали з’являтися світлі плями.
3. Стан кірки кавуна
Вона має бути дуже твердою. Проколоти нігтем ви її не зможете ні за що, якщо кавун «готовий»!
4. Звук
Кавун має резонувати. Це відбувається тому, що м’якоть зрілого кавуна має мікропорожнечі.
5. Хвостик
Він має бути помірно сухим: занадто сухий хвостик означає, що плід вивезли з баштану багато тижнів тому. Хвостик проростає з “ґудзика”, його краї також мають бути сухими. Мокрий зелений хвочтик – гарантія незрілого плода.
6.Плямочка збоку
Утворюється в місці контакту кавуна з землею, і якщо вона є, значить, кавун встиг дозріти на грядці. Колір плями має бути насичено-жовтим або (ще краще) темно-оранжевим, але не білим!
Корисно знати: щоб перевірити кавун на стиглість, його кидають у воду, спливе – значить стиглий.
Смачного!
Зоряна ДЕРКАЧ