У спекотнi днi людина втрачає 3,5 лiтра рiдини. Уже стає гаряче. I цьогорiчне лiто, обiцяють синоптики, ще буде багатим на довгi спекотнi днi. А це означає, що, вiдкриваючи рота наче риба, викинута на берег, шукатимемо ковток рятiвної прохолоди. Власне, чому спеку людям так важко переносити? А дехто, навпаки, тiльки й чекає на цi пекельнi плюс 30 i вище — каже, що лише тодi комфортно почувається, пише газета “Експрес”.
Що ж вiдбувається в нашому органiзмi, коли навколо гаряче?
Оптимальнi температурнi умови влiтку мають бути в межах 18 — 24 градусiв тепла. Якщо температура повiтря перевищує 25 градусiв, настає дискомфорт. I хоча це вважається помiрним тепловим навантаженням, можуть бути перепади емоцiйної активностi, зниження уваги та працездатностi, пiдвищена сонливiсть. При температурi повiтря 30 градусiв виникає ризик перегрiвання органiзму.
Найбiльше потерпає серцево-судинна система. Насамперед у спеку пiдвищується артерiальний тиск — це судинна реакцiя на перегрiвання, коли органiзм адаптує систему терморегуляцiї, розширюючи судини, щоб вони вiддавали бiльше тепла. Крiм того, збiльшується частота серцевих скорочень та дихання — це компенсаторнi механiзми, покликанi посилити теплообмiн. Фактично, органiзм реагує на спеку так само, як на фiзичне навантаження.
Мало того: у спеку потерпають нирки, суглоби (внаслiдок зневоднення починають кристалiзуватися солi в нирках, на поверхнi суглобiв), у щитоподiбнiй залозi формуються вузли, а через загущення кровi зростає ризик тромбоутворення.
“Суха” спека переноситься легше, тодi як “волога” дає додаткове навантаження на органiзм. Адже в умовах пiдвищеної вологостi важче вiдбувається теплообмiн, людинi важче пiтнiти, є додаткове навантаження на серцеву систему. Природно, молода здорова людина переносить спеку краще, нiж пенсiонер-гiпертонiк.
А ще спека важче переноситься в мiстах, нiж у селах чи на природi. Адже вiд розпеченого асфальту пiднiмається додаткове тепло, випаровуються шкiдливi речовини. Тому, якщо є можливiсть, намагайтеся ховатися вiд спеки в парку чи лiсi. А якщо реагуєте на спеку погiршенням самопочуття, треба допомогти органiзму пережити її.
Отже, у спекотний день людина втрачає до 3,5 лiтра рiдини — через пiт, дихання, сечу. Тому потрiбно поповнювати цей дефiцит. Але не солодкою водою, квасом чи пивом, а звичайною питною водою. Оскiльки у спеку з органiзму вимиваються калiй та натрiй, слiд пити трохи пiдсолену воду — вона нормалiзує баланс, зменшує випаровування та затримує рiдину в органiзмi. Досить покласти двi-три крупинки солi у склянку. Можна й пiдкислювати воду — додайте кiлька крапель лимонного соку або вкиньте скибку лимона, або ж всипте лимонної кислоти.
Добре в спеку пити молочну сироватку — вона насичує органiзм мiкроелементами, якi виводяться з органiзму разом iз потом. Пийте також узвари, морси, компоти. Вони насичують органiзм вiтамiнами, мiкроелементами, антиоксидантами та нормалiзують кислотно-лужний баланс в органiзмi. Доречним у спеку стане м’ятний чай — ментол має легку охолоджувальну дiю.
А ще можна збадьоритися, якщо змочити водою чи вологими серветками потилицю, шию, дiлянку пiд пахвами, лiктьовi чи пiдколiннi згини — одне слово, дiлянки, де судини близько пiдходять до шкiри. Це охолодить i освiжить вас!