Синоптик радить українцям готуватись до спеки, бо жарке літо, яке зараз панує по всій території України, відступить ще не скоро. Періодичні дощі можливі лише на Західній Україні. Але слово «можливі» звучить як насмішка. Тому редакція «Свободи» вирішила допомогти своїм читачам і підготувала добірку матеріалів, котрі допоможуть побороти спеку.
Літо! Прекрасна пора! Якби не спека… Від неї важко сховатися і на роботі, і вдома. Добре, якщо у приміщенні є кондиціонер. Але ж не всі мають можливість його придбати. Як же рятуватися від спеки без кондиціонера? Пропонуємо вашій увазі дешевші та доступні способи:
– Ходіть босоніж по землі, траві і вдома.
– Воду замініть овочами і фруктами, в яких багато води (огірки, помідори, кавун). Вони не тільки вгамують спрагу, а й наситять організм вітамінами і мінералами. Охолоджуючим ефектом володіють хурма, банани, а також фрукти й овочі зеленого та білого кольорів.
– Намагайтеся більше часу проводити біля води. Але пам’ятайте, при високій температурі не рекомендується пірнати у воду, тому що через перепад температур може бути спазм судин серця.
– У спеку відмовтеся від алкоголю, в тому числі і пива (воно зневоднює), і кави (це зайве навантаження на судини). Пийте краще зелений чай, він добре регулює теплообмін.
– Лимонад також вкрай не бажаний, тому що в ньому багато цукру, він підвищує тиск. У спеку це небезпечно. Краще пити воду з лимоном, мінеральну воду, фреш, компоти.
– За можливості виходьте на вулицю до 11 години або після 17-ої. Від ранку і до вечора тримайте вікна у приміщенні зачиненими.
– Влітку завжди високий рівень ультрафіолетового випромінювання. Носіть головний убір, наприклад, капелюх з широкими полями, надягайте окуляри від сонця, а відкриті ділянки тіла змащуйте сонцезахисним кремом.
– Приймаючи душ, намагайтеся не користуватися миючими засобами, вони сушать шкіру. Вода і так прекрасно змиє піт і очистить шкіру.
– Влітку намагайтеся уникати макіяжу, кремів і антиперспірантів. Вашій шкірі і так важко дихати.
– Вдень без потреби не включайте комп’ютер та інші енергоспоживаючі прилади. Це допоможе зберегти прохолоду в кімнаті. Як виняток – вентилятор. Під нього або навпроти поставте кілька пляшок із замороженою водою чи тарілку з льодом. Так ви створите ефект кондиціонера. Замініть лампи розжарювання на флуоресцентні або світлодіодні. Вони виділяють на 80% менше тепла, ніж лампи розжарювання.
– Будь-яку спеку легше переносити за містом. Якщо є така можливість, їдьте в село, на дачу – відпочити, поїсти натуральних овочів і фруктів.
– Повісьте на вікна штори або жалюзі. Якщо сонячне світло потрапляє в кімнату, воно піднімає температуру на 3-10 градусів. Вікна ще можна заклеїти плівкою чи фольгою, які відбивають промені.
– У найжаркіший період дня обгорніть навколо голови або шиї мокрий рушник.
– Візьміть приклад з домашніх тварин – вони малорухливі в спеку. Спробуйте і ви знизити свою активність у спекотну пору доби, збільшуйте працездатність зранку та ввечері.
– На роботі чи вдома тримайте біля себе маленький пульверизатор і періодично збризкуйте обличчя, руки і простір навколо.
– В офісі чи кімнаті добре мати рослини з великим листям (бегонія або фікус). Скропивши їх водою, ви довго будете насолоджуватися вологою навколо себе.
– Якщо через спеку важко заснути, за кілька годин до сну складіть постільну білизну в поліетиленовий пакет і покладіть в холодильник. Згодом, звичайно ж, ліжко нагріється, але засинати буде приємніше. Крім того, постільна білизна і подушки повинні бути з легких і натуральних тканин.
– Тримайте біля ліжка пляшку з холодною водою, щоб вночі ви могли змочити горло і протерти обличчя, не встаючи з ліжка.