Після тривожних повідомлень про пожежі у Чорнобильській зоні, у Житомирській та Київській областях, густий смог, що окупував Київ і заважає дихати мешканцям столиці та довколишніх сіл, повідомлення про підпали почали надходити з різних куточків України, у тому числі й з Тернопілля.
Рятувальники Тернопільщини, окрім того, що вирушили допомагати у гасінні пожеж у київсько-житомирському напрямку, проводять низку заходів у протидії коронавірусу, змушені розтрачувати свої резерви і на чиєсь необережне поводження з вогнем, що за лічені хвилини призводить до чималих загорянь та руйнувань надбань природи та людини.
Всі ми тривожно спостерігали, як рятувальники Тернопільського районного відділу УДСНС України в області чимало зусиль, щоб врятувати від вогню ліс у селі Івачів Долішній, загальною площею 36 гектарів.
Перше повідомлення про пожежу надійшло 10 квітня о 16 год. 54 хв. – горів ліс на площі 4 гектари. Суха та вітряна погода сприяла швидкому поширенню вогню, під загрозою опинилися житлові будинки та господарські споруди. 15 чоловік особового складу, 2 спеціальні та 2 службові автомобілі були залучені до гасіння цієї пожежі, також допомагали й місцеві мешканці, яких організували з допомогою місцевої влади. Пожежу ліквідували о 20.13.
Опісля організували патрулювання та моніторинг ситуації в цьому лісовому масиві. Рятувальники спільно із працівниками поліції а також староста с. Івачів Долішній та добровольці, жителі села до опівночі прочісували територію лісу, щоб не допустити повторного загорання. Неодноразово виявляли нові невеликі осередки загорянь, що одразу ж ліквідовували.
Проте наступного ранку, 11 квітня, о 05 год. 24 хв. до рятувальників знову зателефонували із проханням про порятунок – у лісі в Івачеві Тернопільського району виявили нові осередки горіння. 8 рятувальників та два спецавтомобілі, спільно із місцевими жителями знову боролися з вогнем. Ліквідували пожежу о 08.17 ранку. Після ліквідації пожежі на місці організували патрулювання в цьому лісовому масиві силами місцевої влади, а також додатково залучили представників Білецької ОТГ. Уже за декілька годин, о 12.10, надійшло наступне повідомлення про горіння того ж лісу. Знову 8 рятувальників, місцеві жителі та староста с. Івачів Долішній, працівники комунгоспу Білецької ОТГ боролися з вогнем близько чотирьох годин. Пожежу ліквідували о 16.50.
Слід зазначити, що гасіння пожежі ускладнювалося через зміну погодних умов, а також в зв’язку з особливостями рельєфу місцевості та відсутністю під’їздів до місць найбільш інтенсивного розповсюдження вогню, і це унеможливлювало залучення важкої техніки для створення перешкод для припинення розповсюдження вогню.
Завдяки рятувальникам, місцевим мешканцям, працівникам поліції та екоінспекції вдалося врятувати понад три десятки гектарів лісу.
Не менш болючою для природи та людини виявилася пожежа у Чистилівському орнітологічному заказнику Тернопільського району.
9 одиниць пожежної техніки та 46 рятувальників – саме стільки сил та засобів залучило управління ДСНС України у Тернопільській області до ліквідації масштабної пожежі на території Чистилівського орнітологічного заказника загальнодержавного значення, розташованого у межах заболоченої заплави річки Серет, між Пронятином (мікрорайон Тернополя) та селами Біла, Чистилів, Великий Глибочок і Плотича Тернопільського району.
Пожежа виникла 17 квітня, на площі близько 8 га. Повідомлення про горіння сухої трави та очерету надійшло на номер екстреного виклику о 17:10. До місця події одразу ж направили чергові караули 1-ї та 3-ї державної пожежно-рятувальних частин.
Враховуючи велику площу, швидке розростання пожежі та можливі негативні наслідки на гасіння додатково залучили 6 автоцистерн та 32 вогнеборців з числа зведеного загону, сформованого для надання допомоги пожежно-рятувальній службі Житомирщини у гасінні лісових пожеж.
Рятувальники спрямували всі сили та засоби на боротьбу з вогнем. 17 квітня о 6:40 поблизу с. Плотича Тернопільського району рятувальники завершили ліквідацію масштабної пожежі на території Чистилівського заказника загальнодержавного значення. Під час гасіння врятовано 10 будівель та орієнтовно 150 га заказника. Вогнем знищено 8 га заказника.
19 квітня о 13:27 на номер екстреного виклику 101 надійшло повідомлення про пожежу, що виникла в Тернополі на вул. Микулинецькій. Вздовж річки Серет палав очерет.
Посушлива погода та різкі пориви вітру у різних напрямках сприяли швидкому розповсюдженню вогню. Полум’я миттєво поширилося двома осередками, на загальній площі близько 5,5 га. Також спалахнуло сміття, розкидане окремими осередками, на площі 200 м кв.
Враховуючи складність та площу пожежі, до гасіння було залучено 5 одиниць техніки та 20 рятувальників. До боротьби з вогнем долучилися й 15 місцевих жителів.
О 15:56 спільними зусиллями вдалось зупинити поширення полум’я та локалізувати пожежу.
Тривогу викликало й те, що неподалік від осередків горіння розташовані приватні житлові будинки. Рятувальники вчасно зупинили полум’я, що підійшло надзвичайно близько, на небезпечну відстань близько 40 метрів, і врятували 4 помешкання та будівлю каналізаційної споруди КС-4.
Найчастіше причинами таких пожеж є людська недбалість. Всупереч численним застереженням, заборонам і штрафам, люди продовжують спалювати сухостій і сміття, наражаючи на небезпеку себе і завдаючи шкоди природі. Такі пожежі зазвичай набувають значних масштабів, вигорають великі території, часто вогонь перекидається на будівлі та об’єкти інфраструктури. У полум’ї гине все живе.
Під час Великодніх свят рятувальники продовжували нести службу у посиленому режимі. Щоб не допустити повторної пожежі, 19 квітня оперативною групою управління ДСНС України у Тернопільській області з допомогою квадрокоптера здійснено обстеження території Чистилівського орнітологічного заказника. За результатами проведеного моніторингу, осередків повторного займання не виявлено.
А 20 квітня сталося відразу шість «травяних» пожеж – у с. Комарин Кременецького району, с. Постолівка Гусятинського району, с. Констанція Борщівського району, с. Посухів Бережанського району, с. Загірці Лановецького району, с. Семенів Теребовлянського району.
Також 20 квітня о 09:00 у с. Старий Збараж Збаразького району виникла пожежа сміття на стихійному сміттєзвалищі. О 12:26 у селищі Підволочиськ на вул. Б.Хмельницького, 26 виникла пожежа сміття на відкритій території. О 16:50 у м. Бучач на вул. Бариська виникла пожежа сміття на паспортизованому сміттєзвалищі, що належить Бучацькому комбінату комунальних підприємств. О 17:10 у с. Бурканів Теребовлянського району виникла пожежа сміття поблизу кладовища. І цей перелік можна продовжувати, на жаль, майже щоденно.
Не дайте входити у наші життя вогняним «фронтам», що здатні знищувати на своєму шляху все живе. Ліквідація таких пожеж відрізняється від інших тривалістю та потенційною можливістю збільшення масштабів. Для їх гасіння потрібно залучати значну кількість рятувальних сил, пального і спецтехніки на тривалий термін. Адже на відкритій території в безвітряну погоду вогонь може розповсюджуватися зі швидкістю до 4-х кілометрів на годину, а у вітряну – до 30. Висота полум’я сягає двох метрів, а при сильному вітрі з різкими змінами напрямку та швидкості, розмір таких пожеж протягом 15-30 хвилин збільшується в 2-3 рази.
Під час горіння листя та інших рослинних залишків у повітря вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які завдають значної шкоди здоров’ю і життю людини. Якщо пожежі виникають на місцевості, через яку проходять високовольтні лінії електропередач, постає нова загроза.
Спалювання сухої трави, опалого листя та інших рослинних залишків, без дозволу відповідних органів заборонене законодавством України. За це передбачено адміністративну, а в особливих випадках і кримінальну відповідальність.
Рятувальники закликають громадянам дотримуватись правил пожежної безпеки та відмовитись від спалювання сміття й рослинних залишків та наголошують, що кожен громадянин має законні підстави боротися із підпалами, відстоюючи своє конституційне право на довкілля, безпечне для життя і здоров’я.
Галина ВАНДЗЕЛЯК