На думку фахівців Всесвітньої організації охорони здоров’я українська фінансова криза здатна спровокувати зростання числа випадків психічних захворювань серед населення. Учені аргументують свої припущення тим, що люди, втративши робочі місця, не зможуть опанувати себе і протистояти паніці. На противагу європейським ученим, вітчизняні фахівці стверджують, що для наших співвітчизників не все так трагічно. Оскільки психіка українців випробувана не тільки однією кризою, а відразу декількома – політичною, соціально-економічною, медичною тощо.
” Ми не повинні не дооцінювати негативного впливу на психіку людини соціальних стресів, викликаних і світовою фінансовою кризою” , – заявила на зустрічі з фахівцями у рамках Всесвітнього дня психічного здоров’я Генеральний директор ВООЗ Маргарет Чень. За її словами, іпотечна криза, яка здатна викликати зростання числа бездомних, а також падіння індексів світових фінансових бірж і спад виробництва, що загрожує масовим безробіттям, може стати поживним середовищем для свого роду епідемії психічних захворювань і самогубств.
Не варто порівнювати себе з американцями і європейцями, якщо в закордонних країнах підвищиться рівень суїцидів і психічних захворювань – це не значить, що аналогічна картинна чекає і нас. Наприклад, якщо американці завжди жили в достатку і у стабільному середовищі, то їм справді буде важко опанувати себе в кризовій ситуації. Ми ж, як би це не сумно звучало, упродовж багатьох років боремося за виживання. Політична, соціально-економічна нестабільність,що стрясає Україну, виробила у населення імунітет до різних криз. Ось що думає психолог-психотерапевт Українського науково-дослідного інституту соціальної і судової психіатрії і наркології Оксана Ткачова:
– У даному випадку не варто розглядати результат фінансової кризи, як такої. Адже криза, як не крути, залишається кризою, а яка її специфіка – це вже не має значення. На жаль, у людини слабкі сторони, які не виявляються в нормальному повсякденному житті, можуть активізувати в критичній ситуації. Але якщо людина достатньо стійка, пристосована, то і в момент кризи вона зможе знайти такий вихід, який дозволить їй оптимально пристосуватися до нових обставин.
Я хочу відзначити, що жодних особливих і специфічних розладів ми не маємо права очікувати і в ситуації, що відбувається зараз в Україні. Людям не варто панікувати і робити якихось різких рухів. Окрім цього треба нагадати собі, що кризу переживаю не я один. Увесь світ знаходиться в стані, коли необхідно щось змінювати і переоцінювати життєві цінності, а також по новому розподіляти свої сили.
Як же протистояти кризі? У гонитві за досягненням матеріальних благ людини дуже часто забувають про людські цінності: про усмішку, про те, що потрібно дарувати своє тепло близьким. Іноді варто на хвилину забути про життєві негаразди і просто помилуватися небом, осіннім листям або тим же першим снігом.
Для початку потрібно встановити оптимальний режим дня. Визначити для себе час, коли ви будете харчуватися¸ працювати і відпочивати. Включіть в своє життя- діяльність певне фізичне навантаження, від якого б ви не відчували гострого виснаження, а навпаки, щоб це сприяло доброму самопочуттю. До активних занять фізичними вправами можна включити прогулянки на свіжому повітрі.
Намагайтеся не піддаватися впливу негативних емоцій, а налаштовувати себе на оптимістичний настрій. Позитивні емоції сприяють створенню так званої- ланцюгової реакції – доброзичливості, що позитивно впливає на взаємини з людьми.
Це стародавні східні філософи говорили:”Не дозволяйте ніколи невдоволенню, презирству, жадібності, ревнощам та іншим негативним інстинктам торкнутися вашого розуму. Такі емоції створюють негативні струми, отруюють розум і тіло, результатом чого буде хвороба. Дисциплінуйте ваші емоції будьте щасливі та не дозволяйте зовнішнім обставинам впливати на вас. Поведінка і вчинки людини значною мірою обумовлені його життєвою філософією, складом думок і особистими якостями. Коли людина відчуває, що здатна упоратися з тією чи іншою ситуацією, їй потрібно спробувати залишатися на якийсь час на одинці і звільнитися від негативних емоцій. Потрібно навіть поплакати, оскільки сльози виводять з організму токсичні речовини, які утворюють в результаті стресу.
У кожного з нас в житті виникають важкі кризові ситуації. Ми не здатні змінити їх, але ми можемо поміняти ставлення до них, зберігаючи при цьому психічне здоров’я.
Григорій Мельник