Повідомити новину

Поширити:

Навесні уряд почав реалізацію програми підтримки малого і середнього бізнесу, який постраждав від епідемії коронавірусу. Назва програми – «Доступні кредити 5-7-9%» – відобразила низькі відсотки, під які підприємці можуть взяти позику. Через півроку уряд підбив проміжні підсумки програми. Чи є успішні справи, які перепони та перспективи кредитної програми?
Майже 3 тисячі кредитів
За інформацією Кабміну, за півроку дії програми банки видали майже 3 тисячі кредитів на загальну суму 6,782 мільярда гривень. Більшість грошей позичальники отримали на рефінансування взятих раніше кредитів – 5,469 млрд грн. На капітальні інвестиції підприємці позичили 1,115 млрд грн, а на поповнення обігових коштів – 157,626 млн грн. Найбільше грошей за кредитами видано бізнесменам  Харківської, Львівської та Київської областей.
За словами міністра фінансів України Сергія Марченка, ініційована Президентом програма кредитів «Доступні кредити 5-7-9%» довела свою ефективність і користується попитом як у підприємців, так і в банків.
«Лише за останній місяць уповноважені банки отримали 1 680 нових заявок на отримання кредитів у рамках програми. А за 6 місяців було опрацьовано вже близько 5 300 поданих підприємцями пакетів документів на отримання позики. І майже 27% клієнтів отримали позитивне рішення банку», – заявив міністр фінансів України Сергій Марченко.
Лише за один тиждень вересня банки видали 330 кредитів на суму 652 млн грн. Причому 82% з них – це угоди з рефінансування.
Найбільше позик – аграріям
За статистикою банків, програма «5-7-9%» найбільш успішна у галузі сільського господарства, куди пішло 57% виданих позик. Більше того, у планах влади – спрямувати за цією програмою кошти спеціально для фермерів.
«Я говорив з фермерами. Поставили завдання. Крім програми «5-7-9%», буде надано кошти, перш за все тим фермерам, які постраждали від посухи в Україні», – зазначив Президент Володимир Зеленський.
Окрім аграріїв, рівною мірою (по 15%) «доступними кредитами» користуються у промисловій переробці, а також торгівлі і виробництві.
Також підприємці беруть позики на придбання обладнання та комерційної нерухомості, на ремонт чи реконструкцію виробничих приміщень тощо.
За словами урядовців, завдяки кредитній підтримці кількість робочих місць вже збільшилась на 10%.
Кредитні перешкоди
За умовами програми, на «доступний кредит» можуть претендувати підприємства чи ФОПи, які були прибутковими впродовж хоча б одного із двох останніх років, не мають податкових та кредитних боргів, мають річний дохід не більше ніж 100 млн грн. Якщо вони отримували іншу державну допомогу, то її обсяг разом із «доступним кредитом» не має перевищувати 200 тисяч євро. Нові підприємці можуть отримати позику лише за умови наявності детального бізнес-плану.
У Міністерстві фінансів наголошують, що відмову у позиці отримують лише ті бізнеси, які не відповідають зазначеним вище вимогам. Зокрема, найбільша перешкода – проблемна ділова репутація (60% відмов). Як зазначають експерти, на жаль, багато українських підприємців не можуть похвалитись чистою кредитною історією.
Серед поширених причин – необгрунтованість бізнес-плану (11%). За словами економістів, це стосується стартапів та нових бізнесів, які не мають чіткої стратегії розвитку і переконливих перспектив.
Близько 12% відмов – через невідповідну мету кредитування. Не видають позики також збитковим підприємствам та бізнесу із великими прибутками.
«Я, зі свого боку, не бачу якихось зависоких вимог в умовах програми дешевих кредитів для бізнесу. Так, є додаткові обмеження, зокрема, щодо непогашеної заборгованості перед бюджетом та іншими банками. Але ці факти банки перевіряють, коли надають кредити», – зазначила віце-президентка Київської школи економіки Олеся Верченко, наголошуючи, що таке кредитування є корисним для українського бізнесу.
Сьогодні програма «Доступні кредити» діє у 18 державних та приватних банках, серед яких «Ощадбанк», «Укргазбанк», «ПриватБанк», а також «ПУМБ», «Райффайзен Банк Аваль» та інші. Урядовці очікують, що до кінця року сума виданих кредитів сягне 9 млрд грн.