Коронавірусна інфекція набирає все нових і нових обертів у світі. І поки одні країни закривають кордони, запроваджують комендантські години, зачиняють усі розважальні заклади, наша встановлює все нові і нові штрафи.
Штрафуватимуть на місці
Відтак, Верховна рада 3 листопада ухвалила в першому читанні законопроєкт про посилення відповідальності бізнесу за порушення маскового режиму. Згідно із законом, оштрафувати можуть за пропуск людини в громадське місце або транспорт без маски, а також невжиття власниками бізнесу заходів, які запобігли б порушенню карантину. Притягнути до відповідальності можуть підприємців, установи, організації та громадян. Розмір штрафу становитиме від 3400 до 5100 гривень. Контроль за дотриманням правил забезпечуватимуть органи Національної поліції, Держпродспоживслужби та місцевого самоврядування.
За словами голови Комітету Верховної Ради з питань здоров’я нації Михайла Радуцького, чинна система штрафів, які накладають через суд, не дуже ефективна. Новий закон зробить систему відповідальності за порушення маскового режиму більш дієвою.
«Сьогодні інспектори Держпраці та поліцейські за порушення маскового режиму складають адмінпротоколи на посадових осіб стосовно штрафів у сумі від 34 тис. до 170 тис. грн. Проте, за останніми даними МВС, 90% протоколів досі не розглянуті судом. Ми запропонували змінити систему штрафів. Якщо власник, наприклад, ТРЦ не проконтролював, щоб відвідувачі були в масках, то на нього можуть накласти штраф від 3400 до 5100 грн. Поліцейські та інспектори Держпраці отримають право оформлювати постанову про адміністративне правопорушення одразу на місці», – пояснює депутат.
За відсутність маски у громадському місці планують штрафувати і відвідувачів. За відповідний закон проголосувала Верховна Рада 6 листопада. Відтепер за перебування у громадських спорудах і транспорті українцям без маски доведеться заплатити від 170 до 255 гривень. Штраф зможуть виписувати працівники Нацполіції, епідемічного контролю та органів місцевого самоврядування. Протокол складатимуть одразу на місці без звернення до суду.
Важливо пам’ятати, що захисна маска має щільно закривати ніс і рот, а не висіти на підборідді. Тож оштрафувати можуть не тільки за відсутність маски, а й за її неправильне носіння.
Карантинні вихідні
Окрім того, Міністерство охорони здоров’я пропонує посилити карантин в країні.
«Ми розуміємо, що повний локдаун буде великим випробуванням для економіки України, зокрема, для малого і середнього бізнесу. Але нам важливо розірвати ланцюг передачі захворювання. Тому ініціюємо запровадження жорсткого карантину вихідного дня. Це допоможе зменшити кількість контактів між людьми», — зазначив під час брифінгу очільник МОЗ Максим Степанов.
Міністр роз’яснив, що, прогнозовано, такий карантин діятиме з 00:00 суботи до 00:00 понеділка. Працюватимуть лише продуктові магазини, аптеки, транспорт, автомобільні заправки та ветеринарні аптеки. Водночас МОЗ ініціює закриття розважальних і торгових центрів у вихідні, а також обмеження роботи ресторанів до режиму “на виніс”.
До слова, чи не вся медична спільнота схвально відреагувала на таку ініціативу МОЗу, оскільки ситуація із заповненістю ліжко-місць у медичних установах не тільки Тернопільщини, а й усієї країни залишається критичною.
Більше того, днями головний санітарний лікар країни Віктор Ляшко заявив, що з понеділка 9 листопада в Україні заборонили планові операції та госпіталізації.
«Україна переходить на другий етап реагування поширення коронавірусної хвороби. Продовжуємо розгортати кількість ліжок. З понеділка всі планові операції, госпіталізації у лікарнях заборонені. Лікарні можуть приймати виключно ургентних і хворих з коронавірусною хворобою. Ситуація вкрай напружена і не тільки в Україні», – наголосив Віктор Ляшко.
Замість 50 тисяч ліжок для хворих із COVID-19 в Україні мають розгорнути до 80 тисяч ліжок. 80% із них мають забезпечити киснем.
Ковід У Зеленського
На жаль, і це ще не всі прикрі новини. Днями Президент України Володимир Зеленський ошелешив – у нього підтвердили COVID-19. На щастя, Володимир Олександрович повідомив, що почувається добре.
«Немає у світі щасливчиків, для кого COVID-19 не становив би загрози. Попри усі карантинні заходи, я теж отримав + результат. В мене – 37,5, а всім бажаю 36,6! Втім, почуваюся добре. Обіцяю ізолюватися і продовжую працювати. Більшість долає COVID-19. І я теж це пройду. Все буде добре!» – написав Зеленський.
До слова, в голови Офісу Президента Андрія Єрмака теж підтвердили наявність коронавірусної інфекції…
“Червона” Тернопільщина
З понеділка в країні почало діяти нове епідзонування. Отож, на Тернопільщині немає жодного району в «помаранчевій» чи «жовтій» зоні.
«Ми взяли до уваги рішення засідання Державної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. Відтак, на території міста Бережани, Кременець та Чортків, у Гусятинському, Заліщицькому, Монастириському, Підволочиському, Підгаєцькому, Теребовлянському, Тернопільському та Шумському районах встановлено «червону» зону карантину», – зазначає заступник голови обласної державної адміністрації Ігор Гайдук.
Ігор Гайдук закликав представників органів місцевого самоврядування не ігнорувати карантинні обмеження. Адже йдеться про життя та здоров’я людей.
Наразі в Тернопільській області 813 осіб госпіталізовані до лікувальних медичних закладів, з них 613 осіб перебувають на стаціонарному лікуванні (608 – дорослі, 5 – діти). До апарату ШВЛ підключено 20 осіб, до кисневих концентраторів – 113 пацієнтів і до поточного кисню – 182. Пацієнтів з підозрою – 200, з них 193 – дорослі та 7 – діти. Завантаженість ліжкового фонду лікувальних закладів області становить 37,2%.
«Перед медзакладами стоїть першочергове завдання — забезпечення ліжок киснем. Кожен керівник щоденно звітує про проведену роботу. До кінця року плануємо забезпечити мінімум 80% такого ліжкового фонду. Наразі з цим завдання справляємося», – каже заступник начальника управління охорони здоров’я Тернопільської облдержадміністрації Тетяна Скарлош.
Щодо статистики, то і вона не тішить. До прикладу, вчора, 10 листопада, в країні зафіксували новий антирекорд – 10 842 випадки COVID-19, з них дітей – 410, медпрацівників – 445. На Тернопільщині ця цифра є куди меншою – 171 хворий на COVID-19, однак двоє людей померли: чоловік 65 р. з міста Заліщики та чоловік 61 р. з Тернополя.
Ось такі останні новини за тиждень. Так, не втішні, так, ситуація не є благополучною. Але ми ж не засмучуємося, одягаємо правильно (!) маску, час від часу обробляємо руки антисептиком, уникаємо людних місць. А ще краще, берімо основну зброю та захист від усіх болячок – гарний настрій, рідних людей – і гайда до лісу насолоджуватися останніми осінніми днями. Попри все, життя прекрасне!
Бережіться і будьте здорові!
Зоряна ДЕРКАЧ