Для кожного з учасників VI Всеукраїнської спартакіади серед потерпілих на виробництві «Сила духу», яка днями завершилася в Ужгороді, змагання стали великою нагодою виявити себе.
Команда спортсменів-аматорів із Тернопільської області вже вдруге виборола на Всеукраїнських змаганнях «бронзу»! Наші земляки, які раніше професійно не займалися спортом, посіли ІІІ призове місце в загальнокомандному заліку, пропустивши вперед лише потужні команди з Дніпропетровської та Донецької областей. Одинадцятеро людей з обмеженими можливостями, яких життя випробовувало на міцність після травм на виробництві, виявили справжні бійцівські якості. Спортивний дух учасників команди всіляко підтримував начальник управління виконавчої дирекції Фонду в Тернопільській області Федір Бортняк.
Ужгород став на кілька днів справжньою гостинною домівкою для майже 300 учасників із 25 регіонів України, які змагалися у 6 видах спорту (армспорт, бомбаскет, гирьовий спорт, дартс, теніс настільний, шахи). Якщо порівняти склад учасників минулорічних та нинішніх фіналів, то він змінився більше, ніж наполовину. Отож, серед потерпілих на виробництві зросла привабливість спартакіади як захопливого і корисного заходу.
Валентина Слюсарчук із Тернополя досі не знає, як перемагати інших, вона знає, як перемагати себе. Вже другий рік поспіль жінка сходить на п’єдестал пошани Всеукраїнської спартакіади. Ще в давнину твердили: хочеш перемагати – учись терпінню. А терпіння Валентина має достатньо. Каже, постановила собі, що мусить не підвести команду. І це слово «не підвести» подіяло особливим чином, як допінг. Валентина пам’ятає: так само дев’ять років тому постановила собі не підвести свою родину, вибратися після нещасного випадку на виробництві з біди, бо мусила бути здоровою. Спочатку на змаганнях переживала. Але взяла себе в руки – і виборола «бронзу» в особистому заліку з бомбаскету.
Таких людей, які здатні перемагати себе, незважаючи на обставини життя, є багато в Тернопільській області. Люди з інвалідністю внаслідок трудового каліцтва об’єдналися у спортивних заходах, адже це дає їм впевненість, що так само вони зможуть виявити себе і в інших справах.
Світлана Магденко з Кременецького району кілька років поспіль вигравала обласні змагання серед потерпілих на виробництві «Сила духу» з дартсу, їздила на Всеукраїнську спартакіаду, але ніяк не могла здобути призового місця. А цього року в Ужгороді фортуна їй усміхнулася – додала до скарбнички загальнокомандного заліку тернополян свою особисту «бронзу».
Олександра Анатоліївна Шмирська з Тернополя – теж не новачок на змаганнях із настільного тенісу. На обласному етапі за неї вболівали вже дорослі онуки, бо жінці сім десятків. Однак її енергійності, наполегливості можна позаздрити. В Ужгороді вона посіла ІІІ місце в особистому заліку.
Можливе зробить кожен, неможливе – лише відважний. Цей чудовий соціальний проект виявився справді успішним, бо щороку все більше і більше людей, які з виробничих причин втратили здоров’я, виявляє бажання приїхати на це свято спорту. Чудово показали себе Андрій Балабух з Гусятинщини («срібло» в армспорті), Ярослав Фотенюк зі Зборівщини та Сергій Боднарчук із Тернополя («бронза» в гирьовому спорті) та інші учасники команди Тернопільської області.
На спартакіаді учасники знайшли не лише друзів по команді, а й справжніх побратимів. Тепер усі вони вже можуть ділитися досвідом із тими, кому потрібна підтримка. Адже в Ужгороді наші спортсмени-аматори не мірялися силою за олімпійським принципом: швидше, вище, сильніше. Вони мірялися силою духу. А це мірило – над усі спортивні звитяги!
Григорій РАДЗІХ, заступник начальника управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Тернопільській області.