Повідомити новину

Поширити:

30 січня виповнюється 60 років від дня народження поета, прозаїка, громадського діяча, військовика Бориса Гуменюка. Напередодні його ювілею працівники відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської обласної універсальної наукової бібліотеки підготували книжково-ілюстративну виставку «Поет, народжений війною». 

Народився Борис Гуменюк в селі Острові біля Тернополя. Після закінчення десятирічки працював на виробництві в Тернополі, у 1990 р. перебрався до Києва, де вийшла його перша поетична збірка «Спосіб захисту» (1993), наступний – роман «Лукʼянівка» (2005). Був одним із координаторів проєкту «Інша література», який мав на меті представляти альтернативну сучасну українську літературу. У рамках цього проєкту видав роман «Острів» (2007) і повість «Та, що прибула з неба» (2009). З початком російсько-української війни йде на фронт і там пише вірші та короткі прозові тексти. Згодом, у 2014 р. побачила світ збірка «Вірші з війни», а 2016 р. – збірка прози «Блокпост». У 2018 р. вийшов двотомник письменника: «Вірші з війни» та «100 новел про війну».

«…Гуменюк вивів українську поезію на новий рівень мовної експресії, а в прозі у сконцентрованій формі та з художньою майстерністю представив різноплановий досвід війни. Цей досвід, як засвідчує письменник, несе в собі страждання, біль, смерть, однак він дає змогу остаточно розпрощатися з останньою імперією, уможливлює інше, вільніше життя у майбутньому», пише літературознавець Тарас Пастух.

За творами Гуменюка поставлено два спектаклі: «Блокпост Україна» у Театрі української традиції «Дзеркало» і «Війни нема…Є» у Дніпровському академічному українському музично-драматичному театрі ім. Тараса Шевченка.

Як режисер і сценарист у спробував себе у документальному фільмі «Кіндрат», який присвячений бойовому побратимові, ОУНівцю Василю Кіндрацькому, що загинув у Донецької області 2015 року.

Після повернення з російсько-української війни, у 2017 році почав займатися живописом, написання картин стало для цього реабілітацією.

«Я взявся за пензель, коли мені було 52 роки. Із півтисячі картин, які я написав, в мене зараз залишилося десь півсотні. Інші роботи продані. Не знаю, якого рівня цей живопис. Я тільки зараз починаю отримувати якісь відгуки від мистецтвознавців», говорив військовослужбовець.

Стефанія Андрусяк так говорить про картини Гуменюка: «Його роботи сповнені символізму, митець звертається до теми покинутої, забутої землі, що потерпає від крові, вибухів, викликаючи у глядача почуття страху, тривоги».

З кінця грудня 2022 року поет та герой-захисник вважається зниклим безвісти, ймовірно, потрапив у полон.

Ми маємо його знати, пам’ятати та вірити – ще живий!

Запрошуємо у відділ краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської ОУНБ переглянути книжкову виставку-персоналію та ознайомитись із творчим доробком Бориса Гуменюка і літературою, яка розповідає про його життя та діяльність.

Автор: Наталія Луговська провідна бібліотекарка відділу краєзнавчої літератури та бібліографії Тернопільської ОУНБ

Теги: Борис Гуменюк