Повідомити новину

Поширити:

2 листопада Президент України Петро Порошенко домовився про безвізовий режим із Об’єднаними Арабськими Еміратами. Відтепер українці можуть вільно подорожувати до 121 країни світу. При цьому справжній «безвізовий бум» відбувся впродовж останнього року: візи для українців скасували 34 країни світу. І це ще не кінець, переконують експерти. Завдяки чому це стало можливим? 

Успішні реформи для безвізу

У червні цього року запрацював безвізовий режим із ЄС. І хоч План дій щодо лібералізації ЄС візового режиму для України з’явився ще 2010 року, реальні заходи для безвізу були здійснені лише за президентства Порошенка.
«Уряд Януковича не давав розвиватися фактично жодному напряму: чи то біометричним паспортам, чи то протидії корупції. До боротьби з дискримінацією ніхто навіть не ставився серйозно», – згадує Ірина Сушко, керівник ГО «Європа без бар’єрів».
Усе змінилося 2014 року, коли українці зробили вибір на користь європейських цінностей і євроінтеграції. Президент Петро Порошенко визначив безвізовий режим із ЄС одним із ключових векторів своєї політики. Це була відповідь на запити суспільства і геополітичної ситуації. Як повідомляють джерела в Адміністрації Президента, тема безвізу  була на порядку денному всіх зустрічей Порошенка із європейцями. Водночас він особисто контролював процес виконання необхідних для безвізу реформ. Політологи наголошують, що ухвалення деяких законів відбулося лише після безпосереднього втручання глави держави. Загалом Україна здійснила 144 реформи, і керівництво ЄС справедливо оцінило зусилля Президента і його команди на «відмінно».
Серед найпомітніших змін експерти називають появу біометричних паспортів та системи електронних декларацій чиновників, а також створення антикорупційних органів, таких як Національне антикорупційне бюро (НАБУ), Спеціалізована антикорупційна прокуратура, Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) та Агентство з повернення активів.
«Протягом останніх 3 років ми створити такі антикорупційні органи, які не існували в  інших країнах світу, – зазначає Петро Порошенко. – І сьогодні антикорупційні органи, які арештовують міністрів, мають повну незалежність».
Як стверджують лідери ЄС, зміни, яких зазнала Україна, готуючись до безвізу з Європою, є величезним здобутком кожного українця. На їхньому тлі скасування плати за в’їзд до Шенгенської зони є приємним подарунком. На думку політологів, проведені Президентом реформи зміцнили українські кордони та підвищили статус України на міжнародній арені. Ще одним підтвердженням цьому є ратифікація Угоди про Асоціацію України з ЄС та нові дипломатичні й економічні домовленості з різними країнами світу.

Розширення горизонтів

Експерти вважають, що безвіз із ЄС запустив незворотні зміни в країні. Сьогодні у Президента немає вибору, окрім як рухатися вперед: втілювати нові реформи і заручатися підтримкою міжнародних партнерів. Уже сьогодні поруч із нашою державою стоять найсильніші країни світу: Франція, Німеччина, США, Канада тощо. Із деякими з них безвіз ще потрібно здобути.
Однак не варто сприймати скасування віз як остаточну мету міжнародної політики Президента. Експерти наголошують, що безвіз, як і структурні реформ, є етапом реалізації Стратегії сталого розвитку «Україна – 2020», що її Петро Порошенко затвердив 2015 року. Одна з цілей стратегії – популяризація та зміцнення позиції України у світі.
«Безвіз», крім фундаментальної свободи пересування, також є важливим в економічному аспекті, оскільки він є стимулом для пожвавлення авіа-, залізничних перевезень, розвитку туризму, бізнесу», – вважає голова комітету Верховної Ради України у закордонних справах Ганна Гопко.
Досягнуті Президентом безвізові угоди дали змогу українському паспорту піднятися на 32 місце у міжнародному рейтингу «найсильніших» паспортів. У планах Порошенка також робота над скасуванням віз із Канадою, Великою Британією, країнами Латинської Америки та Азії.
Діалог із Канадою уже розпочався. Сьогодні обидві країни працюють над формуванням критеріїв, що їх повинна досягти Україна для отримання безвізового режиму з канадцями. Щодо Великої Британії, то перший віце-спікер парламенту Ірина Геращенко нещодавно звернулася до британських урядовців із проханням пом’якшити візову політику щодо українців, зважаючи на велику кількість необґрунтованих відмов від британського консульства.
За останньою статистикою Державної міграційної служби, можливістю безвізу з ЄС уже скористалися близько 300 тисяч громадян. Усі вони в’їхали до Європи лише з біометричними паспортами. Через майже п’ять місяців – безвіз досі працює, на зло скептикам. Не сталося ні напливу нелегальних мігрантів, ні відкату у реформах. Навпаки, більше українців змогли побачити на власні очі, як живе Європа, як працюють європейські цінності і який досвід слід переймати Україні.

      Михайло ПАЛІНЧАК