Повідомити новину

Поширити:

Під лежачий камінь вода не тече, кажуть українці. І це справді так. Наш народ навчений: хочеш домогтися справедливості, відстояти власні інтереси – не покладайся ні на кого, окрім себе. Правду кілька тижнів поспіль відстоювали педколектив і батьки учнів Тернопільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів Тернопільської обласної ради. Адже без їх відома цей заклад мали намір реструктурувати й об’єднати з Тернопільським обласним ліцеєм «Знамення».
Як розповіла заступниця директора школи-інтернату Ольга Маніло, сьогодні тут навчаються 147 вихованців. Загалом діють 19 класів і 14 виховних груп.
«Нашу школу відвідують учні з такими патологіями, як вади слуху, важкі порушення мовлення та затримка психічного розвитку. Це – діти з усієї області. Найбільше їх з Тернополя, Тернопільського, Кременецького, Підволочиського, Теребовлянського районів. Вік дітей – від шести і навіть до двадцяти років», – зазначила Ольга Василівна.
Жінка каже, їхня школа – єдина в області. Батьки дуже задоволені  вчителями, вихователями, затишком і комфортом у навчальних класах. А найголовніше, вони бачать ефект від занять. Тож не розуміють, чому цей навчальний заклад вирішили реорганізувати.
Щоби більш детально розібратися у непростій ситуації,  ми побували на батьківських зборах, що відбулися наприкінці минулого тижня на шкільному подвір’ї школи-інтернату. Сюди прийшли понад півсотні обурених людей. Зокрема, батьки учнів, колишні випускники та небайдужі тернополяни. Кажуть, вони не могли повірити, що у нашій області можуть вчинити таке зухвальство.
Ольга Василівна каже, що зовсім випадково дізналася про згаданий факт. 25 вересня один із батьків, діти якого відвідують школу-інтернат, повідомив, що питання реструктуризації освітнього закладу винесли на розгляд сесії облради. Звучало воно так: «Про реорганізацію ТСЗОШ-інтернату І-ІІІ ступенів Тернопільської обласної ради у структурний підрозділ Тернопільського обласного ліцею «Знамення».
«Розгляд питання і голосування щодо нього, на нашу думку, було незаконним, оскільки мали місце порушення визначеної законом процедури. Зокрема, питання не було вписане в порядок денний сесії, його було внесено з голосу. Окрім того, його не розглянула профільна депутатська комісія, отже відсутній її висновок. Не провели обговорення питання у встановлені законом терміни. Також не було подання управління освіти і науки Тернопільської обласної державної адміністрації про необхідність реорганізації Тернопільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів Тернопільської обласної ради й інше», – розповів батько одного з учнів.
також батьки наголосили, що, згідно з Планом реорганізації інтернатних закладів Тернопільської області, у списку закладів, котрі підлягають першочерговій реорганізації, Тернопільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів Тернопільської обласної ради не значиться. Тож чому це питання постало так спонтанно і не очікувано, не розуміють.
Батьки вийшли на акцію протесту до стін обласної ради, просили депутатів одуматися. Зрештою отримали слова підтримки. Зокрема, голова обласної ради Віктор Овчарук пообіцяв з’ясувати обставини ситуації.
Відтак створили спеціальну комісію, куди увійшли як депутати  облради, так і батьки. Тим часом заклад відвідала начальниця управління освіти і науки Тернопільської обласної адміністрації Ольга Хома. Чиновниця теж пообіцяла допомогти вирішити проблему.
«Рішення обласної ради – як грім серед ясного неба. Нас ніхто навіть не попередив про реорганізацію. Не розумію, звідки взялася думка про необхідність об’єднати навчальні заклади», – каже, директор Тернопільської спеціальної загальноосвітньої школи-інтернату І-ІІІ ступенів Іван Смачило.
Як зазначає вчитель початкових класів, дефектолог Наталія Кухар, учні не зможуть навчатися у звичайній школі. Вони потребують, аби щодня з ними працювали  спеціалісти.
Щоби захисти право своїх дітей на освіту, батьки звернулися до Тернопільської обласної адміністрації та управління освіти, де отримали підтримку. Надалі батьківський комітет навчального закладу домагатиметься скасування рішення.
«Ми обговорили з батьками, що кожен із навчальних закладів має свою нішу в системі освіти – як ліцей «Знамення», так і спеціальна школа, – розповідає начальниця управління освіти і науки Тернопільської ОДА Ольга Хома. – Ми відстоюватимемо позицію, що цей навчальний заклад має існувати як окрема юридична особа. Діти з особливими освітніми потребами мають здобувати спеціальну освіту».
Тож є велика надія, що батькам і педколективу таки вдасться відстояти інтереси школи-інтернату, а отже – своїх дітей, котрі потребують спеціального навчання, нагляду, корекції поведінки.
Зоряна ДЕРКАЧ