Минулого тижня у Тернополі з робочим візитом побував лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко. Він разом з головою Тернопільського обласного партійного осередку Петром Ландяком провів прес-конференцію для місцевих ЗМІ. Запитання журналістів стосувалися різних аспектів, як от: реформи, вибухи у Калинівці, виборче законодавство… Політик дав грунтовні відповіді.
Реформи, яких не відчувають
Стосовно реформ Анатолій Гриценко скептично зауважив: «Кілька тижнів тому Президент повідомив, що успішно завершив 144 реформи. Хтось із вас це відчув?.. Краще зробив би дві-три, але такі, щоб відчули люди». На переконання політика, найперше треба провести судову, енергетичну реформи та реформу силового блоку. «Сьогодні в усій країні масово відбувається рейдерське захоплення земель, чого не було навіть за бандитських режимів. При цьому задіяні схеми Мін’юсту, комісії з прав власності, «ліві» суди. Люди, які працюють на землі, витрачають кошти для найму охорони. Коли ще у нас був такий розбій? Засівають землю одні – урожай збирають інші. Однак держава цього не помічає. Не буде суду – не буде довіри до країни, не буде й бізнесу, інвесторів», наголосив політик.
Не менш важливою є реформа у сфері енергетики. «Йдеться про енергозбереження – щоб витрачати на одиницю виробленої продукції в рази менше енергії, як це робиться у країнах Європи. Сформувати конкурентну ціну, зменшити залежність від ворога у постачанні енергоносіїв. Це очистить, врешті, «нотрдами плюс», схеми завищених тарифів через національну комісію регулювання енергетики комунальних послуг, де сидить «вовк» і «вовки». Нагадаю, очолює цю комісію Петро Вовк – головний менеджер «Рошена». Це було єдине місце роботи, де цей 25-річний хлопчина раніше працював.
Щоб люди відчували справедливість, у цій галузі треба навести лад. Наразі тимчасово знайшли рішення щодо постачання антрациту з Пенсільванії. Але без належної відповіді залишається питання відповідальності. Є два рішення РНБО, які зобов’язували спочатку уряд Яценюка, потім уряд Гройсмана вирішити два питання: знайти інші джерела постачання вугілля, крім російського; перевести наші генеруючі потужності на ті види палива, які є в Україні. За три роки цього так і не зробили. Хто має за це відповісти? Почитайте рішення РНБО: відповідальний за контроль – Турчинов, два прем’єр-міністри – Яценюк, Гройсман, два міністри енергетики – Демчишин, Насалик. Усі вони не виконали рішень і мали б «вилетіти». Але ніхто за це так і не відповів», – зауважив лідер «Громадянської позиції».
«Третя важлива реформа стосується силового блоку. Нині він націлений на захист держави від свого народу, а не на захист країни від зовнішнього ворога. Коли треба організувати оборону країни, то нема кому, окрім добровольців і патріотично налаштованих людей. Якщо хтось проводить акцію протесту – там і автозаки, і суперекіпіровка, і рамки, і клітки…Тобто держава захищає себе від своїх людей, а це – ознака поліцейської держави».
Зняти недоторканість з усіх – «у пакеті»
Зауважив Анатолій Гриценко і про негативний стан економіки, соціальне зубожіння. «Люди масово їдуть на закордонні заробітки. У Польщі скоро буде більше українців, ніж поляків. Ще два роки таких тенденцій, і не буде з ким країну будувати – залишаться лише хворі і пенсіонери.
У 2014 році була велика надія і довіра, українці повертались з-за кордону додому. Тепер же це втрачено. А це – найбільша трагедія. Навіть не мільярди, вкрадені владою, – їх можна якось через суд повернути. А от повернути довіру – дуже важко», – сказав він.
На 17 жовтня заплановано масштабну акцію протесту під Верховною Радою з вимогою ухвалення нового виборчого законодавства, скасування депутатської недоторканності, запровадження антикорупційного суду. Анатолій Гриценко повідомив, що «Громадянська позиція» буде брати участь в акції й вимагати, щоб Порошенко і партія влади виконали те, що обіцяли людям перед виборами: «За зняття недоторканності проголосували тільки у першому читанні. Порошенко у передвиборчій програмі обіцяв ліквідувати мажоритарку як корупційну складову. Антикорупційний суд мав бути утворений до липня. Тому вимоги абсолютно справедливі, заявив А.Гриценко. Влада, мов вуж на сковорідці, викручується. Тому громадськість і партії будуть дотискати її».
На думку Анатолія Гриценка, недоторканність треба скасувати передусім для Президента. А також для депутатів, суддів: «Тільки в пакеті для всіх. Якщо знімати недоторканність лише з депутатів – результату не буде».
«Мажоритарна складова за нинішніх обставин більше схожа на купівлю – люди приходять у владу від одних політичних сил, потім їх купують і вони перебігають до інших політичних сил. Це свідчить про те, що виборче законодавство потрібно змінювати, – зазначив лідер «Громадянської позиції». – Але чи вигідно це владі? Для багатьох людей з нинішньої владної команди такі зміни – не тільки втрата крісел. Багато посадовців «сядуть» за свої дії. Тому вони будуть триматися за владу ще міцніше, ніж банда Януковича».
Водночас політик зауважив, що ситуація не безнадійна – після наступних виборів зміни в країні все одно відбудуться. «Я не вірю, що «Народний фронт» знову набере 22 відсотки. Не вірю, що «Блок Петра Порошенка» набере 20 відсотків. Позитивні зміни обов’язково відбудуться, переконаний А. Гриценко. – Якщо не реформувати виборче законодавство, то ці зміни, можливо, будуть менш відчутними, але вони обов’язково будуть».
Чи хтось відповість за Калинівку?
І, звісно, були запитання журналістів про Калинівку.
«Я достеменно не знаю причини вибухів, але схиляюся до того, що це була ворожа диверсія. За будь-яких умов зрозуміло, що Президент як Головнокомандувач через військове командування, підконтрольне йому СБУ не забезпечив надійний захист таких вкрай важливих для оборони країни об’єктів. Знищення одного військового арсеналу можна вважати випадковістю. Якщо ж упродовж року – вже четвертий, це – системні провали. Тим більше, що СБУ мала інформацію про ймовірність диверсії і цього ж дня проводила контрдиверсійні дії. Мені не зрозуміло, чому такий важливий об’єкт не взяли під пріоритетну оборону і захист», – відповів Анатолій Гриценко.
Політик повідомив, що відразу звернувся до Президента з вимогою негайно скликати засідання РНБО і вирішити питання про відповідальність тих, хто допустив знищення об’єкта вартістю мільярди гривень, та скласти системний план для недопущення подібного у майбутньому. «Президент дослухався лише частково – скликав не РНБО, а Воєнний кабінет. РНБО є конституційним органом, і його рішення обов’язкові до виконання усією вертикаллю виконавчої влади. Натомість Воєнний кабінет РНБО утворений не на основі Конституції чи закону, а підзаконним актом, Указом Президента, і таких повноважень, як РНБО, цей Кабінет не має».
«Громадянська позиція» піде на вибори у громадах
Голова обласного осередку партії «Громадянська позиція», депутат Тернопільської міської ради Петро Ландяк повідомив журналістам про те, що «Громадянська позиція» братиме участь у виборах у трьох об’єднаних громадах Тернопільщини. Він нагадав, що на 29 жовтня ЦВК призначила перші вибори в об’єднаних територіальних громадах. У нашій області на вибори ідуть чотири громади. «Громадянська позиція» висуватиме своїх кандидатів у Лановецькій, Зборівській та Хоростківській.
Загалом Петро Ландяк доволі скептично відгукнувся про децентралізацію, назвавши об’єднані територіальні громади «так званими». Й відразу пояснив: «Називаю їх «так званими», тому що утворення з 20, 25 чи 30 й більше сіл мені важко назвати громадою. Для прикладу, згідно з планом, перейменування Підгаєцького району в громаду абсолютно нічого не змінить, це не є громада. Засади місцевого самоврядування в таких утвореннях працювати не можуть».
Не вбачає перспективи Петро Ландяк і в наступних запланованих державою кроках з реформування місцевого самоврядування. Зокрема, мають бути внесені зміни до Конституції, щоб ліквідувати районні, обласні адміністрації, запровадити посади префектів. Політик сумнівається, що Верховна Рада проголосує за такі зміни. Відтак, це може вилитися у жорстку централізацію виконавчої президентської гілки влади за парламентсько-президентської форми правління.
Ольга КУШНЕРИК.