Забезпечення відповідального гемблінгу (responsible gambling) стало одним із найважливіших завдань у справі розвитку українського ринку азартних розваг. Без належної уваги фінансовій і психологічній безпеці гравців хвиля лудоманії може накривати українське суспільство досить швидко.
Найважливіше завдання, що стоїть перед КРАІЛ
На тлі пропозицій, що лунають у Верховній Раді, про ліквідацію головного наглядового органу гральної сфери, КРАІЛ продовжують наділяти новими повноваженнями. Так, нещодавно стало відомо, що організація контролюватиме не тільки правомірність роботи гральних закладів, а й їхню рекламу на різних майданчиках.
Однак крім цього і видачі ліцензій перед органом стоять і інші найважливіші завдання, такі як забезпечення дотримання принципів відповідальної гри всіма сторонами грального ринку. До будь-яких онлайн-казино в цьому контексті мають висуватися такі вимоги:
– Відгородження від азартних ігор осіб, які страждають на лудоманію (для цього в країні вже створено реєстр людей з ігровою залежністю);
– Робота над поліпшенням перевірки особистості гравців з метою виявлення неповнолітніх;
– Оповіщення користувачів про важливість самообмеження та інші принципи відповідальної гри.
Згідно з чинним законом у разі допуску до азартних ігор залежних осіб на гральний заклад накладається штраф у десятикратному розмірі від програної суми.
Чи будуть ці заходи ефективними?
Як зазначив старший юрист, адвокат юридичної фірми Integrites Антон Каганець, методи боротьби з лудоманією, які, ймовірно, зараз готують у КРАІЛ, у загальних рисах повторюватимуть уже наявний за кордоном досвід. Водночас багато хто з вимог матиме радше рекомендаційний характер.
При цьому адвокат сумнівається в тому, що більшість пунктів у ймовірному переліку правил відповідальної гри здебільшого мають слабку ефективність (крім вікових обмежень). Інформацію про відповідальну гру, як зазначив Каганець, мало хто читає.
Що стосується закону, що дозволяє членам сім’ї лудомана звернутися до суду з метою обмеження доступу до ігор, то він, на думку адвоката, також не працюватиме повною мірою. Багато сімей просто уникатимуть пов’язаних із судами витрат і не скористаються такою можливістю.
А ось що дійсно може спрацювати, як вважає експерт, так це кореляція програшу з розміром банківського рахунку гравця, що активно застосовується в деяких західних країнах. Такий підхід, на думку адвоката, дасть змогу блокувати саму можливість програти великі суми.
Серед інших способів, як заявив Каганець, може спрацювати помірна маркетингова активність гральних закладів, а також відмова приймати ставки в разі різкого збільшення їхнього розміру (актуально для досвідчених гравців).