Повідомити новину

Поширити:

Мисткиня з Бережан Віта Білоус-Перфецька створює воскові вінки, які ще століття тому українки одягали на весілля. Першу таку прикрасу жінка виготовила на власне весілля. Вона була прикрашена пишними півоніями.

Від бабусі до онуки

Мода на восковані вінки прийшла в Україну ще в 19 столітті, після весілля королеви Великобританії Вікторії, яка одягла у святковий день вінок з квітів апельсина.

Як каже пані Віта, раніше воскові віночки були у нас доволі популярними в Україні. Щоправда, найчастіше їх використовували у центральній Україні, зокрема на Полтавщині, Черкащині й Чернігівщині.

У західних областях України також робили воскові віночки, але вони були не такі масивні.

Мисткиня каже, що зацікавилася такими віночками ще під час навчання в університеті, коли писала дипломну роботу на тему “Традиційні жіночі головні убори Західної України кінця 19 ст. – початку 20 ст.”. На старих фотографіях Віта побачила, що такі вінки мали її бабусі.

З чого  виготовляє свої диво-вінки? 

При виготовленні вінків мисткиня дотримується традиційної техніки, яку свого часу використовували наші прабабусі. Раніше, створюючи такий вінок, використовували звичайний білий папір. Традиційно воскові вінки були білі або жовтуваті. Квіти замочували у бджолиному воску і вони ставали  жовтими або майже коричневими. Щоб були світлішими, то використовували тільки парафін.

Віта Білоус-Перфецька використовує гофрований папір, занурюючи квіти у суміш воску з парафіном. Каже, що воскові віночки важкі, важать понад кілограм.  Вона одягає свої квітково-воскові віночки на великі релігійні чи державні свята, як от Великдень, Спаса, День Незалежності.

Галина ВАНДЗЕЛЯК