Суспільне телебачення дослідило, скільки грошей з власних бюджетів надавали громади області на допомогу війську від початку повномасштабного вторгнення. Для цього надіслали інформаційні запити у всі 55 ОТГ Тернопільщини. У них попросили вказати дані про загальні витрати бюджету та окремо різні статті видатків на військо.
48 з 55 громад надіслали відповіді. 7 громад не відповіли на інформаційний запит, чим порушили закон “Про доступ до публічної інформації”. Отримані дані кореспонденти Суспільного звірили з цифрами у відкритому офіційному держпорталі – Open Budget та поросили проаналізувати експерта з фінансів, доцента кафедри фінансів імені С. Юрія ЗУНУ Богдана Малиняка.
“З початком воєнного стану значно зросла кількість військових. Територіальні громади області додатково отримали значний ресурс, його обсяг з початку воєнного стану до серпня 2023 року перевищив 2 мільярди гривень. 28 громад отримали від початку війни додаткові доходи у вигляді військового ПДФО. Половину громад таких доходів не мають”, — розповів Богдан Малиняк.
2 мільярди 118 млн гривень — таку додаткову кількість коштів отримали громади завдяки військовим. Скільки ж з них витратили на потреби війська? Відповідь — 380 мільйонів гривень (менше 5 частини). Це – витрати на територіальну оборону, субвенція держбюджету на ЗСУ, придбання товарно-матеріальних цінностей, виплати військовослужбовцям, допомога на лікування та грошова допомога сім’ям військових.
“Саранчуківська ОТГ отримала відносно невелику суму — 171 тисячу гривень, а для цілей оборони витратили 607 тисяч гривень. Це – єдина громада, яка витратила на цілі оборони більше, ніж отримала військового ПДФО”, — зауважив Богдан Малиняк.
Інші громади витрачали на цілі оборони менше грошей, ніж отримували від “військового ПДФО. Для прикладу, Козівська громада отримала майже 10 мільйонів гривень “військового ПДФО”, а у відкритих даних є інформація лише про 781 тисячу гривень, яку громада витратила на підтримку тероборони. Чортківська громада отримала 127 мільйонів гривень, а витрати на оборону склали 8 мільйонів 225 тисяч гривень, а це близько 6%.
У Кременецькій громаді “військове ПДФО” перевищує 101 мільйон гривень, а на підтримку ЗСУ, згідно з даними з Open Budget, спрямували менше 5 мільйонів. Решта коштів, за словами заступника міського голови Кременця Олександра Маринюка, пішли на різні потреби громади: освітню субвенцію, придбання техніки, ремонт доріг.
Є 27 громад, які не отримували “військове ПДФО”. Їхні загальні витрати на ЗСУ становлять 18,8 мільйона гривень.
“Це власні ресурси бюджетів громад, які вони отримали від своїх ПДФО. Місцеві податки та збори — частину вони витрачали на тероборону і підтримку ЗСУ. Купчинецька громада витратила 1 мільйон 192 тисячі гривень, в розрахунку на одного жителя це – 313 гривень. Микулинецька — 3,5 мільйона гривень, на одного жителя – це 209 гривень. Це громади, які, за їхньою інформацією і за даними з відкритих джерел, витратили найбільше. Мельнице-Подільська громада — ми не зафіксували жодної гривні, яку б вони витратили для ЗСУ і тероборони. Коропецька, Колиндянська, Трибухівецька громади — у відкритих даних є інформація лише про 60 тисяч гривень, які вони витратили на тероборону. Це 7 гривень на одного жителя”, — розповів Богдан Малиняк.
Закон не зобов’язує громади скеровувати бюджетні гроші на армію. Проте запит від суспільства на збільшення таких видатків – є. На щотижневих мітингах біля Тернопільської міської ради активісти закликають перевіряти ці дані в своїх громадах і вимагати збільшення витрат на армію.