Повідомити новину

Поширити:

У 2000 р. на базі історико-меморіального музею політв’язнів було створено організаційний комітет щодо скликання Всеукраїнської наукової конференції до 50-річчя трагічної загибелі головного командира УПА Романа Шухевича.

На захід, який відбувся 28-29 вересня у Тернопільському медичному університеті ім. І. Горбачовського, прибули історики, політологи, учасники бойових дій з Тернополя, Львова, Києва, Дрогобича, Івано-Франківська, Донецька, Полтави та ін.

Серед учасників бойових дій, які працювали і боролися разом з Р.Шухевичем і виголосили свої виступи, був Василь Галаса псевдо «Орлан», котрий займав керівні посади в УПА, зв’язкові головного командира Одарка Гусак і Ольга Ільків, а також охоронець і зв’язковий Любомир Полюга. Виступили також історики Микола Посівнич, Олександр Панченко, Ігор Герета, Олег Вітвицький, Василь Штокало. Дописи прислали колишній головнокомандувач УПА Василь Кук, Ярослав Дашкевич, Володимир Сергійчик, Мирослав Кальба – чотар куреня «Нахтігаль» («Соловейко») і Богдан Крук – курінний лікар УПА на Закерзонні.

За підсумками конференції видана збірка матеріалів під редакцією історика Василя Штокала «Роман Шухевич: постать на тлі доби Воюючої України». У книзі поміщено доповіді учасників конференції, спогади побратимів.

Матеріали до друку підготувала група істориків Центру досліджень визвольного руху під керівництвом Володимира В’ятровича (ЦДВР). Збірник видала редакція «Ідея і Чин» в Тернополі.

З Володимиром В’ятровичем мені довелося зустрічатися у 2017 р. в Одесі під час круглого столу щодо визнання борцями за незалежність України членів ОУН і вояків УПА.

Також з цього питання ми зустрічалися у комітеті Верховної Ради України у 2018 році. Володимир В’ятровч, як директор Українського інституту національної пам’яті, допоміг захистити членів ОУН і вояків УПА як учасників боротьби за Українську державу. У жовтні 2021 р. у музеї національно-визвольної боротьби Тернопільщини Володимир В’ятрович презентував об’ємну книгу своєї багаторічної праці, присвячену розбудові і розвитку нашої незалежної України.

Ця книга, об’ємом понад 500 сторінок, видана редакцією «Наш формат» у 2021 р. у Києві під назвою «Нотатки з кухні. Переписування історії».

За своє молоде життя він набув великого досвіду, працював в Інституті УІНП при Ігорю Юхновському, в архіві СБУ, а з 2014 р. – директор УІНП. В.В’ятрович побував в країнах Східної Європи – Польщі, Чехії, Угорщині, у Прибалтійських країнах з метою співпраці і досвіду в питаннях декомунізації і деокупації. Він також вивчав архіви у Гарвардському університеті США.

В.В’ятрович – учасник багатьох круглих столів, наукових конференцій міжнародного рівня. Значний пласт його праць пов’язаний з українсько-польським протистоянням під час Другої світової війни. У 2009 р., працюючи в архіві СБУ, він ініціював і реалізував доступ до секретних документів про репресії комуністичної влади в Україні. Також у його книзі опубліковані газетні і телевізійні дискусії стосовно української історії і національно-визвольної боротьби українців.

Він цікаво і доступно доносить свою думку на сесіях Верховної Ради України чи на телевізійних шоу.

Я не претендую на вичерпний аналіз його книги «Нотатки з кухні. Переписування історії», але від старшого покоління борців за волю України щиро дякую   йому за патріотичну і титанічну працю, спрямовану на захист національних інтересів України. Тож пропоную прочитати книгу історикам, студентам і патріотам України.

Ігор ОЛЕЩУК

Теги: аналітика