Повідомити новину

Поширити:

Як захистити право на пільгову пенсію особі, яка потерпіла внаслідок Чорнобильської АЕС, якщо їй у цьому було відмовлено? Пан Василь, житель Чортківського району, у 2019 році, коли йому виповнилося 57 років, звернувся до Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком із зменшенням віку як потерпілому внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС, але отримав відмову. Пенсійний фонд мотивував своє рішення відсутністю посвідчення потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи і не зважав на те, що заявник постійно проживав на забрудненій території.
Чоловік не погодився з таким рішенням та вирішив захищати своє право на пільгову пенсію у суді. У Чортківському місцевому центрі з надання безоплатної правової допомоги, куди чоловік звернувся за консультацією, йому надали адвоката Ірину Криву й уповноважили її представляти інтереси клієнта у суді.
Населений пункт, в якому проживає клієнт, належить до тих, на які поширюється зона посиленого радіоекологічного контролю (додаток №1, пункт 4 Постанови Кабінету Міністрів Української РСР №106а від 23.06.1991).
Відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надають із зменшенням пенсійного віку, встановленого ст. 26 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування».
До потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживали або постійно проживають чи постійно працювали або постійно працюють у зоні посиленого радіологічного контролю за умови, що вони станом на 01.01.1993 прожили або відпрацювали у цій зоні не менше 4 років. Такі громадяни мають право на зменшення віку на 2 роки та додатково 1 рік за 3 роки проживання, роботи, але не більше 5 років. При цьому початкова величина зниження пенсійного віку встановлюється лише особам, які постійно проживали або постійно працювали у зоні з моменту аварії по 31 липня 1986 року, незалежно від часу проживання або роботи в цей період.
Підставою для визначення статусу потерпілих від Чорнобильської катастрофи, які проживають або працюють на забруднених територіях, є довідка про період проживання, роботи на цих територіях.
Довідка, видана сільською радою, підтверджує той факт, що пан Василь прописаний за адресою у цьому селі з 16 квітня 1984 року. Також на підтвердження факту проживання позивача у зоні посиленого радіоекологічного контролю надано витяг з будинкової книги. Тобто, станом на 1 січня 1993 року він проживав на цій території понад 9 років. Позивач надав також довідки про навчання, проходження військової служби,  з місця роботи, що підтверджують факт проживання та навчання на території зони посиленого радіоекологічного контролю.
Адвокатка підготувала адміністративний позов до Тернопільського окружного адміністративного суду.
Заслухавши справу, суд зобов’язав управління Пенсійного фонду призначити та виплачувати позивачу пенсію за віком із його зменшенням на підставі ст.55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Не погодившись із таким рішенням, Головне управління ПФУ в області подало апеляційну скаргу. За результатами розгляду справи Восьмим апеляційним адміністративним судом рішення Тернопільського окружного адміністративного суду залишено без змін.
Так, право пана Василя на пенсію за віком із його зменшенням, як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, захищено в судовому порядку, повідомили у Чортківському місцевому центрі з надання безоплатної правової допомоги.

Теги: пенсія