Зеленими очима вже заглядає в очі весна. Молода і ніжна, усміхається чисто і святково. В її ледь чутному диханні відчувається таємниця оновлення Землі, її свіжості та краси. З’являються її посланці – первоцвіти. В цей період в Україні розпочинається акція “Первоцвіт – 2021”. Її мета – збереження первоцвітів, що занесені до Червоної книги України.
З них на території природного заповідника “Медобори” зростають: підсніжник білосніжний, шафран Гейфеля, цибуля ведмежа, сон великий та широколистий, горицвіт весняний та ін. Хоч квіти ці ніжні, але водночас сміливі і нетерплячі, тому вони найперші потрапляють під жадібну руку продавців-варварів. Збирання перелічених рослин заборонено. Громадян, які здійснюють збір, продаж та купівлю первоцвітів, карають стягненням штрафу, розмір якого визначають судові органи. Крім того, порушники закону відшкодовують збитки, завдані навколишньому середовищу, у розмірі від 37 до 62 грн за кожну зірвану рослину.
Світ ранньоквітучих рослин надзвичайно багатий та цікавий. Поки що не всі види є рідкісними. Але масове зривання їх може призвести до того, що і вони опиняться на межі зникнення. Із первоцвітів, які лише за лютий – березень щорічно знищують в Україні, – 60%-90% підсніжники. Страждають від рук горе-збирачів і такі чудові весняні квіти, як шафран Гейфеля, – 30% незаконно знищених рослин.
Список можна продовжити… За неповними даними, в Україні вже зникло майже 50 видів. Якщо так буде тривати і надалі, найближчими роками може зникнути ще більш ніж 20 видів ранньоквітучих рослин.
З перших весняних днів співробітники природного заповідника “Медобори” стоять на сторожі первоцвітів. Здійснюють посилене патрулювання природоохоронної території, проводять тематичні уроки у навчальних закладах, бесіди із дорослим населенням про особисту відповідальність за збереження первоцвітів, поширюють інформаційні листівки.
Ми хочемо звернутись до тих громадян, які ще не усвідомили, що своїми діями вони завдають шкоди природі і порушують закон, із закликом не зривати первоцвіти. А також до тих, хто планував придбати букетик підсніжників, – не купувати їх!
Потрібно пам’ятати, що природа – це відкрита книга для цікавих і спостережливих, а проблема збереження перших весняних квітів є своєрідним індикатором екологічної свідомості громадян. Закликаємо місцеві органи влади, громадські організації та засоби масової інформації, всіх небайдужих громадян долучатися до акції та стати активними учасниками збереження перших посланців весни.
Нехай ці тендітні, але такі витривалі до різних примх природи перші весняні квіти пробудять нашу свідомість та допоможуть зберегти їх.
Оксана МУРСЬКА, головний фахівець з екологічної освіти природного заповідника “Медобори”