В Україні здавна Старий Новий рік вважався самим світлим і веселим святом. На Старий Новий рік прийнято було готувати безліч страв: притому цінувалося, якщо вони різноманітні і ситні, адже чим більше страв на столі, тим щедрішим обіцяв бути наступний рік. На чолі столу, як і в Різдво, стояли кутя і узвар.
Щедра кутя
Інгредієнти: 200 г м’якої пшениці, 150 г маку, 50 г волоських горіхів, 50 г родзинок, мед, цукор, ванільний цукор, 100 мл вершків, 30 г вершкового масла, вода.
Приготування. Пшеницю промити в воді і відварити до готовності. Злити рідину і остудити. Мак залити окропом і проварити на слабкому вогні, поки макові зерна не стануть легко розтирати пальцями. Злити воду і пропустити мак через м’ясорубку. Змішати його з пшеницею, додати подрібнені горіхи, розпарені родзинки, мед, ваніль і цукор. Змішати кутю з молоком (вершками) і вершковим маслом, перекласти в миску. Готову кутю подавати охолодженою.
Свинячий рулет з грибами і сиром
Інгредієнти: 1 кг свинячої шиї або корейки без кістки, 250 г грибів, 100 г твердого сиру, 1 цибулина, 1 зубчик часнику, сіль, перець, олія, вершкове масло.
Приготування. Зробити уздовж всього шматка м’яса глибокий надріз до половини товщини шматка. Потім зробити надрізи праворуч і ліворуч, також не розрізаючи шматок, а залишаючи стінки товщиною 7-8 мм. Розгорнути шар м’яса, відбити і натерти сіль, перцем і пропущеним через прес часником. Гриби розрізати на четвертинки і пасерувати до золотистого кольору. Цибулю дрібно нарізати і обсмажити. Перемішати з грибами, посолити і поперчити. На шар м’яса викласти доріжкою, чергуючи, гриби і нарізаний кубиками сир. Згорнути в рулет і перев’язати його ниткою або скріпити зубочистками. Обсмажити рулет з усіх боків на сильному вогні, перекласти на змащене вершковим маслом деко. Запікати 1.5 години при температурі 180 ° С. Коли рулет добре підрум’яниться, накрити його фольгою і довести до повної готовності.
Рулет з філе індички
Інгредієнти: філе індика – 500 г, моцарела або інший сир – 120 г, помідор – 1 шт., мед – 1 ч. л., ірчиця – 1 ч. л., масло оливкове – 1 ст. л., сіль, перець, спеції – за смаком.
Приготування. Філе розрізати на тонкий довгий шматок. Злегка відбити.
Для маринаду змішати мед, гірчицю, сіль, перець, спеції і олію. Все добре перемішати і натерти сумішшю м’ясо з обох сторін. По довжині філе викласти шматки моцарели кільцями і помідор. Закрутити все рулетом, перемотати ниткою, обгорнути пергаментним папером і випікати при 170º приблизно 40 хвилин та 10 хвилин без пергаменту, шоб рулет підрум’янився.
Гуцульський буряковий салат
Інгредієнти: 3 буряка, 300 г консервованої білої квасолі, 300 г чорносливу, 150 г квашеної капусти, 1 цибулина, олія.
Приготування. Буряк відварити до готовності, почистити і нарізати кубиками. Чорнослив промити і залити окропом на 15-20 хвилин. Потім обсушити і нарізати невеликими шматочками. Квашену капусту промити і нарізати. Цибулю почистити, нарізати тонкими півкільцями і обдати окропом. Змішати буряк, квасоля, капусту, цибулю і чорнослив. Додати сіль і перець, заправити олією.
Маківник
Інгредієнти: Тісто: 125 г масла, 2 яйця, 100 г цукрової пудри, 150 г борошна, 1 ч. л. розпушувача.
Макова маса: 3 скл. маку, 4–5 яєць, 300 г цукрової пудри, 220 г масла, 1,5 ст. л. манки або крохмалю, сік лимона.
Приготування. Масло розтерти з пудрою, додати жовтки, вимішати та всипати борошно з розпушувачем. Замісити тісто, насамкінець додати збиті білки. Викласти на деко, посипати сухарями. Зверху викласти макову начинку (мак запарити та перемолоти, додати всі інгредієнти).
Випікати при температурі 180–200 градусів протягом готовності. Охолоджений пляцок полити шоколадом. Для цього взяти по 6 ст. л. сметани, цукру і какао, потім суміш підігріти, щоб розчинився цукор, тоді додати 100 г масла, перемішати і зняти з вогню.