Інколи буває, що через непереборні обставини та скрутне фінансове становище ми звертаємося до фінансових установ за кредитом і, отримавши невелику суму займу, змушені сплачувати великі відсотки. Проте хто з нас уважно читає умови договору? А це призводить до того, що у разі простроченої заборгованості банк нерідко вимагає кошти, в десятки раз більші, ніж особа брала.
До Бучацького бюро правової допомоги звернулася учасниця бойових дій пані Галина. Вона розповіла, що в 2013 році отримала кредитну картку з кредитним лімітом 3300 грн, якою періодично користувалася для власних потреб. Проте через скрутне матеріальне становище в подальшому сплачувати відсотки не змогла. А тепер банк подав до суду позов про стягнення з неї заборгованості на суму майже 150 000 гривень!
Ознайомившись з обставинами справи, юрист системи БПД Андрій Григоришин дійшов висновку, що позовні вимоги банку є не обґрунтованими та не підкріпленими доказами. До того ж банк пропустив строк позовної давності звернення до суду.
Для захисту прав пані Галини фахівець склав відзив на позовну заяву, в якому звернув увагу суду на те, що умови кредитування разом з процентною ставкою клієнтом підписані не були, отже, стверджувати, що кредит був взятий саме на цих умовах, категорично не можна. Роздруківка умов договору із сайту банку доказом бути не може, оскільки банк може вносити (і часто вносить) відповідні зміни в умови та правила кредитування.
Також було заявлено клопотання про застосування позовної давності. Адже. відповідно до ст. 256 Цивільного кодексу України, позовна давність – це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові, що визначено частиною 4 статті 267 Цивільного кодексу України.
Рішенням Бучацького районного суду банку відмовлено в задоволенні позову повністю. Тернопільський апеляційний суд залишив це рішення чинним.
Таким чином, завдяки діям фахівця системи безоплатної правової допомоги вдалося захистити учасника бойових дій від незаконних вимог банку, повідомили у Регіональному центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Тернопільській області.