4 червня Конституційний Суд України ухвалив рішення у справі за конституційними поданнями групи народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) окремих положень Закону України «Про пенсійне забезпечення» та ще низки законів.
Цим рішенням Конституційний Суд України визнав такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту «а» статті 54, статті 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року з подальшими змінами.
Конституційний Суд України зазначає, що зміни у сфері пенсійного забезпечення мають бути достатньо обгрунтованими, здійснюватися поступово, обачно й заздалегідь обміркованим способом, базуватися на об’єктивних критеріях, бути пропорційними меті зміни юридичного регулювання, забезпечувати справедливий баланс між загальними інтересами суспільства й обов’язком захищати права людини, не порушуючи при цьому сутності права на соціальний захист.
Нагадаємо, раніше було встановлено як додаткову умову для призначення пенсії за вислугу років досягнення віку 50 років для працівників льотного та льотно-випробного складу, та 55 років для працівників освіти, охорони здоров’я та соціального забезпечення, а також артистів театрально-концертних й інших видовищних закладів, підприємств і колективів.
Пенсії за вислугу років встановлюють окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком. Тобто йдеться про роботи, які мають безпосередній вплив на здоров’я працівника і можуть призвести до втрати професійної працездатності (здатності виконувати роботу за професією) до настання віку, що дає право на пенсію за віком, а отже, до неможливості ефективно виконувати роботу без шкоди для власного здоров’я і безпеки оточуючих.
З наведеного випливає, що втрата професійної працездатності або придатності не пов’язана з досягненням працівником певного віку, тому не може бути умовою для призначення пенсії за вислугу років.
Конституційний Суд України обгрунтував тим, що встановлення як додаткової умови для призначення пенсії за вислугу років досягнення певного віку нівелює сутність права на соціальний захист, не відповідає конституційним принципам соціальної держави та суперечить положенням статей 1, 3, частини третьої статті 22, статті 46 Основного Закону України.
Крім того, на думку Конституційного Суду України, внесення змін щодо підвищення на п’ять років пенсійного віку для жінок, збільшення на п’ять років загального та спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років, здійснювалося без урахування юридичної природи призначення пенсії за вислугу років.
Положення щодо підвищення на п’ять років віку виходу на пенсію для жінок, а також збільшення на п’ять років загального та спеціального стажу роботи, необхідного для призначення пенсії за вислугу років для окремих категорій працівників, є такими, що позбавляють вказаних осіб права на соціальний захист і не відповідають конституційним принципам прав і свобод людини, соціальної держави.
У рішенні КСУ зазначається, що законодавець, зрівнявши вік виходу на пенсію для чоловіків і жінок, зайнятих на роботах, що пов’язані зі шкідливим впливом на здоров’я та призводять до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком, скасував спеціальні гарантії щодо охорони праці і здоров’я жінок та встановлені спеціальні умови набуття права на пенсію за вислугу років.
Як повідомляє прес-служба КСУ, з огляду на наведене, оспорювані положення є неконституційними.
Рішення Конституційного Суду України є обов’язковим, остаточним та таким, що не може бути оскаржено.
Що кажуть експерти? Дехто вважає такий крок популістським, мовляв, Пенсійний фонд не подужає такого додаткового навантаження. Інші стверджують, що навантаження є посильним, бо насправді далебі не уся мільйонна армія потенційних пенсіонерів оформлятиме дострокову пенсію, а близько двадцяти тисяч – не більше: лише ті, кому за станом здоров’я важко працювати.
Ольга КУШНЕРИК