Повідомити новину

Поширити:

Завтра про це говоритимуть на прес-брифінгу у Києві громадські активісти.
Як повідомив редакції Володимир Шевченко, регіональний координатор Уповноваженого ВР України з прав людини у Тернопільській області, тема прес-брифінгу: «Тернопільських поліцейських підозрюють у катуваннях затриманих. Що має зробити влада?» Виступатиме він, а також журналістка – авторка резонансної публікації під назвою “Мене били струмом та ґвалтували шваброю…”   Тетяна Курманова, експерт Асоціації УМДПЛ, монітор НПМ Сергій Перникоза.
У червні моніторингова група Національного превентивного механізму (НПМ) виявила в Тернополі людей, що скаржилися на побиття та зґвалтування в місцевій поліції. У прокуратурі у відповідь на їхні заяви повідомили, що «факти катувань не підтвердилися». Лише після публікації матеріалу у ЗМІ правоохоронці почали проводити перевірки, однак кримінальні справи за цими фактами так і не були порушені.
Нагадаю, у середині липня згадана вище стаття викликала у багатьох шок, у декого невіру, бо хіба таке можливе, щоб після революції Гідності, атестацій-переатестацій поліцейських їхніми руками чинилася страшна наруга над затриманими?..
Ось лише уривок зі статті: «24-річного Ігоря Козоріза затримали 1 травня цього року у місті Теребовля Тернопільської області, де він був у знайомих, за підозрою у грабежі та хуліганстві, що були здійснені 28 та 29 квітня у Тернополі. За версією слідства, Козоріз нібито здійснив грабіж та переховувався в іншому районі.
За словами хлопця, з нього стали знущатись ще дорогою, нібито говорили, що оскільки він раніше судимий, то ніколи не зможе нічого довести. Потім, розповідає Козоріз, працівники конвою привезли його в кабінет оперативників та почали катувати.
«По дорозі до Тернополя вони зупинились на полі й кажуть: «Можеш собі бігти. Хочеш, тікай». Стали випихувати з машини, кажуть, щоб я біг. Один був з пістолетом у руці. Потім привезли у Тернопіль. Почали мене бити. Здвинули 2 столи докупи, почали підвішувати на швабрі поміж столів. Били по ногах, по п’ятках, по голові. Вчепили наручники на руки, на ноги, кинули на підлогу, засунули ганчірку до рота, сіли на мене й знову били по п’ятках. Дуже боляче було, я не відчував їх. Потім вони взяли швабру, наділи презерватив і зґвалтували насильницьким шляхом. Насилували цією шваброю, знімали на телефони. Говорили, що фотографія та відео будуть в Інтернеті. Від мене вимагали, щоб я писав явки. Я й написав», – розповідає Козоріз.
Його адвокат, Галина Саламандра, каже, що саме затримання було незаконним, оскільки якщо вже слідчі через кілька днів поїхали у сусідню область за підозрюваним, а не спіймали його «на гарячому» на місці події, вони повинні були мати ухвалу слідчого судді.
«Проте не було жодної ухвали слідчого судді, хоча його обвинувачують у вчиненні кримінальних правопорушень за кілька днів до затримання. А затримали його на підставі ст. 208 (тобто безпосередньо на місці злочину або одразу після нього – ред.), але не безпосередньо після вчинення злочину, а в іншому місті. При цьому його не відвели до найближчого відділення поліції для складання протоколу про затримання, а посадили в автомобіль та відвезли у Тернопіль», – розповідає Саламандра».
Тернопільська поліція, яка стрімко реагувала на будь-які закиди у вишнівецькій справі про вбивство Ірини Мукоїди, на цей раз мовчала, хоча публікація про катування мала велике обговорення в інформаційному просторі. Врешті відреагував поліцейський омбудсмен Тернопільської області Олександр Кушка. «Нещодавно в мережі з’явилась стаття, в якій автор висвітлює інформацію про катування поліцейськими в Тернопільській області. Так ось, усю інформацію, яка з’являлася на місцевих інтернет-ресурсах щодо ймовірних фактів катувань та жорстокого поводження з затриманими, перевірялась мною – поліцейським омбудсменом Тернопільської області Олександром Кушкою спільно з інспекцією по особовому складу управління кадрового забезпечення ГУНП.
Журналіст, яка писала матеріал про катування та побиття, жодних даних щодо фігурантів справ не вказала. Вона не відповідає на наші телефонні дзвінки та електронні листи. І це ускладнило нам пошук та перевірку викладених фактів.
Інспекції по особовому складу та мені довелося переглядати та вивчати усі службові розслідування 2016-2017 років й зіставляти дані зі статтею. А це чимала кількість матеріалів та інформації.
Я особисто промоніторив службові перевірки, проведені кримінальною поліцією ГУНП, управлінням кадрового забезпечення та всіма підрозділами Нацполіції краю.
Аби прискорити пошуки, я впродовж тижня звертався до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини у Тернопільській, Івано-Франківській, Хмельницькій та Чернівецькій областях Володимира Шевченка, аби допоміг встановити осіб, потерпілих від рук поліції. І лише в четвер, 20 липня, він надав кілька прізвищ, відомих йому.
Отже, з п’яти наведених у статті випадків: по двох свого часу були проведені службові перевірки і факти побиття по них не підтвердилися. Одне розслідування триває, ще по двох матеріалах скарг не знайшли, але ми продовжуємо перевірку.
Робота в цьому напрямку триває, і детальнішу інформацію буде озвучено згодом, після повного вивчення всіх фактів.
P.S. Після закінчення службових розслідувань за фактом звернень громадян щодо незаконних та неправомірних дій працівників поліції усі матеріали передаються на вивчення в прокуратуру. Якщо прокурор не згідний з висновками розслідувань, він може внести відомості в ЄРДР та розпочати досудове розслідування самостійно. Також особа може безпосередньо звернутись до прокурора із скаргою на дії працівників поліції».
Між тим, громадські активісти звернулися до Генерального прокурора України Юрія Луценка, Міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та голови Національної поліції Сергія Князєва  з вимогою провести незалежне розслідування:
“14 липня 2017 року на порталі Цензор.нет була опублікована стаття Тетяни Курманової “Мене били струмом та ґвалтували шваброю…”: у Тернополі заявляють про катування в поліції. У матеріалі наведені випадки, що можуть свідчити про систематичне застосування поліцією Тернополя катувань та жорстокого поводження щодо затриманих. З часу, що минув з моменту публікації, громадськість не отримала жодної реакції керівництва поліції на наведені факти, а правозахисникам продовжують надходити скарги на катування у поліції Тернополя. Просимо негайно розпочати розслідування наведених фактів, що можуть свідчити про скоєння злочинів”, –  йдеться у зверненні, підписаному Центром інформації про права людини, Асоціацією українських моніторів дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів і Тернопільською правозахисною групою.
Учора Володимир Шевченко повідомив, що за фактами, наведеними у публікації стосовно жорстокого поводження поліцейськими із затриманими, заведено кримінальне провадження лише за заявою Козоріза, за іншими чотирма фактами кримінальних проваджень не заведено.
Ольга КУШНЕРИК