Медична реформа на папері і в житті. Як відомо, з початку квітня в Україні запрацювала державна програма «Доступні ліки». Тобто в аптеках громадянам, хворим на діабет, астму та серцево-судинні недуги, мають безкоштовно або ж за зниженою ціною відпускати необхідні медикаменти.
Система працює вже понад три тижні. Проте чи вплинула вона на роботу аптек та чи задоволені нею Тернополяни, з’ясовував голова Тернопільської облдержадміністрації Степан Барна. Керівник області влаштував з журналістами рейд аптеками міста.
«Доступні ліки» є у 149 аптеках
На Тернопільщині діє понад 600 аптек. Станом на 19 квітня до програми «Доступні ліки» долучилося 149. Як зауважив Степан Барна, це – непоганий показник. Більше того, кількість аптек, які долучилися до програми, зростає з кожним днем. Але є проблемі моменти. Серед них – затримка із розподілом коштів у районах.
«На реалізацію програми уряд надав 500 млн. грн. З них 13 млн. 671 тис. – Тернопільщині. По області кошти розділили відповідно до кількості хворих у кожному районі. На місцях ці кошти отримали, але ще не провели сесій районних рад, рішення яких дозволило б компенсувати вартість ліків аптекам. Тому вирішення цієї проблеми залежить від оперативності на місцях, і я дуже сподіваюся, що в районах її усунуть найближчим часом.
Водночас, існують певні труднощі із наявністю медикаментів, перелік яких передбачений програмою «Доступні ліки», адже початок дії програми викликав чималий ажіотаж серед пацієнтів. Однак і тут ведеться робота й незабаром система налагодиться», – зазначив Степан Барна.
Ліки були безкоштовні, стали доступні
Щоб отримати медпрепарати за програмою, треба мати рецепт зі штампом від лікаря. Лише тоді в аптеці їх відпустять. Якщо медикаменти вітчизняного виробника – його можна отримати безкоштовно, імпорті – з доплатою, яка не перевищує 50% від вартості. Саме на це скаржиться багато тернополян. Мовляв, у переліку «доступних» ліків дуже мало імпортних найменувань. Хворим пропонують замінник українського виробництва, який не викликає довіри.
«Я пережив два інсульти і якщо буду приймати те, що пропонує програма «Доступні ліки», то можу мати ще й третій. Мені потрібні імпортні препарати, те що роблять в нас – це крейда з крохмалем», – розповідає пенсіонер В’ячеслав Павлюк.
Натомість аптекарі заспокоюють, мовляв, діюча речовина всюди однакова. А купуючи імпортне, тернополяни часто переплачують ще й за фірму, бренд виробника, красиву упаковку, ароматизатори і приємний смак.
Також тернополяни нарікають, що раніше частину ліків вони отримували безкоштовно. А сьогодні за них доводиться платити.
«У мене цукровий діабет 2 типу. Відтак, для нас діяла програма, що препарат «Метамін» ми отримували безкоштовно. Сьогодні ж за нього довелося заплатити 36 гривень. Звісно, я розумію, що повна його вартість – понад 120 грн. і, можливо, для когось ця програма дасть змогу економити, але не для мене», – розповідає тернополянка пані Марія.
В Україні діють дві програми щодо безкоштовних ліків
В управлінні охорони здоров’я Тернопільської ОДА просять не плутати програму «Доступні ліки» з безкоштовним відпуском лікарських засобів.
Як пояснила заступник начальника управління Лідія Чайковська, в Україні одночасно діють дві програми, за якими пацієнти можуть скористатися безкоштовними ліками. За її словами, Постанова Кабміну «Про впорядкування безоплатного та пільгового відпуску лікарських засобів за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування окремих груп населення та за певними категоріями захворювань» №1303 передбачає широкий спектр медикаментів, які люди пільгових категорій, перебуваючи в амбулаторно-поліклінічних умовах, мають можливість отримати безкоштовно. Однак гроші на виконання цієї постанови не виділяються окремо, як тепер це зробив уряд на реалізацію програми «Доступні ліки».
«На забезпечення пільгових категорій населення амбулаторним лікуванням кошти беруть із бюджету лікарні. Близько 75-80% бюджету іде на оплату праці медичних працівників, ще 10% – на оплату комунальних послуг, тому дуже мало грошей залишається на те, аби забезпечити повністю безкоштовне лікування. Тому, власне, уряд на пропозицію Президента і розробив програму «Доступні ліки», на реалізацію якої додатково по Україні спрямував 500 мільйонів. Кошти розподіляли пропорційно до того, скільки хворих перебуває на диспансерному обліку в кожній області», – наголосила Лідія Чайковська.
Заступник начальника охорони здоров’я ТОДА зауважила, що перелік ліків за цими двома програмами також відрізняється.
«Спектр медикаментів, передбачених постановою Кабміну, – ширший і охоплює близько 40 різних нозологічних захворювань. Програма «Доступні ліки» зорієнтована лише на пацієнтів із серцево-судинними захворюваннями, цукровим діабетом ІІ типу та бронхіальною астмою. Однак це ті хвороби, від яких людина може померти або стати інвалідом», – підсумувала заступник начальника управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА.
Наталя ЛУКІВ
Довідково. З усіх питань, що стосуються програми «Доступні ліки», можна звертатися на урядову «гарячу лінію» 15-45 або ж на «гарячу лінію» управління охорони здоров’я Тернопільської ОДА за номером (0352) 52-10-71.
Перелік ліків, які надаватимуть пацієнтам безкоштовно (або з компенсацією) за програмою «Доступні ліки», – на сайті http://www.moz.gov.ua/ua/portal/pre_20170404_b.html